Գիտաժողովը, որքան էլ զարմանալի է, մեծ արձագանք ունեցավ և՛ Հայաստանում, և՛ Սփյուռքում. Մայա Գրիգորյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱյս տարի լրանում է հայ պարբերական մամուլի առաջնեկ «Ազդարար»-ի 225-ամյակը:
Այս կապակցությամբ, ինչպես նաեւ 2019թ. Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի կողմից «Ընտանիքի տարի» եւ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջինի կողմից «Հայ մամուլի տարի» հռչակելու առթիվ Հայաստանի ազգային գրադարանի նախագահական դահլիճում մեկնարկել է երկօրյա գիտաժողով։
Գիտաժողովի վերաբերյալ «Ա1+»-ը զրուցեց Հայաստանի ազգային գրադարանի Մատենագիտության և գրադարանագիտության բաժնի վարիչ Մայա Գրիգորյանի հետ։
Վերջինս ասաց, որ գրադարանը, լինելով հայ պարբերական մամուլի առավել ամբողջական և լիարժեք և ամենամեծ պահոցն ամբողջ աշխարհում, ստանձնեց այս գիտաժողովի կազմակերպումը։ ««Ազդարար»-ը, լինելով առաջնեկ, ուղղակի խթան հանդիսացավ հայ պարբերական մամուլի տպագրության համար։
«Գիտաժողովի ընթացքում փորձել ենք հետագա տարիներին տպագրված բոլոր պարբերականներ կամ նրանց տպագրության պատմություններն ընդգրկել։ Գիտաժողովը, որքան էլ զարմանալի է, մեծ արձագանք ունեցավ և՛ Հայաստանում, և՛ Սփյուռքում. մասնակիցների քանակով գերազանցեց մեր սպասելիքները. մասնակիցները 42-ն են և՛ Հայաստանից, և՛ Սփյուռքից», - նշեց բաժնի վարիչը։
Գիտաժողովի շրջանակներում կազմակերպվել են նաև ցուցահանդեսներ նվիրված «Ազդարար»-ի վերաբերյալ հիշատակումներին և տարբեր ժամանակների մանկական ամսագրերի տպագրություններին։

Научная конференция, как ни странно, имела большой резонанс и в Армении, и в Диаспоре: Майя Григорян (видео)
В этом году исполняется 225-летие первенца армянской периодической печати “Аздарар”-а.
В этой связи, а также в связи с тем, что 2019г. был провозглашен Католикосом всех армян Гарегином Вторым и Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом Первым “Годом армянской прессы”, в президентском зале Национальной библиотеке Армении стартовала двухдневная научная конференция.
Относительно конференции “А1+” побеседовал с заведующей Отделом библиографии и библиотечного дела Национальной библиотеки Армении Майей Григорян.
Последняя сказала, что библиотека, будучи наиболее полным, полноценным и самым большим архивом периодической печати во всем мире, взяла на себя организацию этой научной конференции. “Аздарар”, будучи первенцем, просто стал стимулом для печати армянской периодической прессы.
“Во время научной конференции мы попытались включить все периодические издания, напечатанные в последующие годы, или истории их печати. Конференция, как ни странно, имела большой резонанс и в Армении, и в Диаспоре, по количеству участников превзошла наши ожидания, участников 42 – и из Армении, и из Диаспоры”, - отметила заведующая отделением.
В рамках научной конференции также организованы выставки, посвященные упоминаниям об “Аздарар”-е и печать детских журналов в разные времена.