76611022_806105653176435_4639693762157608960_n
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադարձավ հայ և ադրբեջանցի լրագրողների փոխայցերին՝ նշելով․
«Այս փոխայցը իրոք կարևոր էր՝ հաշվի առնելով, որ 2001 թվականից ի վեր նման բան տեղի չէր  ունեցել, և բնականաբար, քանի որ լրագրողները հասարակության ներսում քննարկումներ առաջացնող մարդիկ են, ես կարծում եմ, որ փոխայցերը իսկապես կարևոր էին։ Կարևոր էր նաև այն, որ ադրբեջանցի լրագրողները եղան Արցախում, թե ինչ կգրեն, ինչպես կմեկնաբանեն մեկ այլ հարց է՝ հաշվի առնելով այնտեղ ցենզուրան, վերահսկողությունը, ես չեմ կարծում՝ իրենք իրենց խոսքում կարող են իսկապես անկեղծ լինել, այնուհանդերձ՝ միայն այն հանգամանքը, որ իրենք եղան այնտեղ և տեսան, որ առկա իրավիճակը որևէ կերպ չի համապատասխանում իրենց կարծրատիպերին, ևս մեծ ձեռբերում է»։
Պատգամավորի խոսքերով՝ ընդհանուր առմամբ սա տեղավորվում է նաև մեր կողմից առաջ քաշված հումանիտար միջոցառումների համտեքստում՝ փոխվստահության մթնոլորտ, որոշակի շփումների ապահովում, որոնք կօգնեն փոքր-ինչ նվազեցնել ատելության մթնոլորտը գոնե այս պահի դրությամբ։
«Երբ մենք ասում ենք՝ ունենք մեր օրակարգը և դրանով ենք առաջ գնում, առաջնային կետը հենց վերաբերում է դրան, որ մթնոլորտը որոշակիորեն առողջանա և խաղաղության դիսկուրս բացվի Ադրբեջանում, որը այս պահի դրությամբ տեղի չի ունենում։ Ալիևին քննադատող ընդդիմությունը կողմնակից է պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը և ընդհանուր առմամբ՝ այդ տրամադրությունները առկա են»։
Տաթևիկ Հայրապետյանն անդրադարձավ Սումգայիթ քաղաքի 70-ամյակի առիթով տեղի ունեցած միջոցառումների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ իլհամ Ալիևի հայտարություններն, թե Լեռնային Ղարաբաղում դեռևս Հեյդար Ալիևը փորձում էր դեմոգրաֆիական պատկեր փոխել։ Պատգամավորն ասում է՝ դեռևս 2002 թվականին Հեյդար Ալիևը  իր հարցազրույցներից մեկում խոստովանել է, որ փորձել է ամեն ինչ անել, որ ԼՂ-ում ադրբեջանցիների թիվը հնարավորինս ավելանա։
«Դա հստակ ցույց է տալիս այն քաղաքական գիծը, որը նրանք շարունակել և շարունակում են»։
Ինչ վերաբերվում է բանակցային գործընթացին, պատգամավորն ասում է՝ առաջիկայում սպասվում է նաև Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումը, և ըստ Հայրապետյանի՝ հիմնականում խոսքը կգնա փոխվստահության մեխանիզմների կամ դրա ուղղությամբ հնարավոր աշխատանքների մասին։
«Ա1+»-ի հարցին, թե մամուլում տեղեկություններ կային, որ առաջիկայում սպասվում է նաև հայ եւ ադրբեջանցի պատգամավորների փոխայցելություններ, ունի՞ արդյոք նման տեղեկատվություն, Հայրապետյանն ասաց , որ ոչ մի նման հարց չի քննարկում․
«Մեր շփումները ադրբեջանցի պատգամավորների հետ սահմանափակվում են խորհրդարանական դիվանագիտության հարթակներում»,- ասաց նա։

76611022_806105653176435_4639693762157608960_n
Вопрос взаимного визита армянских и азербайджанских депутатов не обсуждается: Татевик Айрапетян (видео)
Депутат НС РА от фракции “Мой шаг” Татевик Айрапетян сегодня на встрече с журналистами обратилась к взаимным визитам армянских и азербайджанских журналистов, отметив:
«Этот взаимный визит был действительно важным, учитывая, что с 2001 года ничего подобного не имело места, и, разумеется, поскольку журналисты – это люди, вызывающие обсуждения внутри общества, я думаю, что взаимные визиты действительно важны. Важно и то, что азербайджанские журналисты побывали в Арцахе, что они напишут, как прокомментируют – это другой вопрос, учитывая тамошнюю цензуру, контроль, я не думаю, что они могут быть действительно искренни в своей речи, тем не менее, одно то обстоятельство, что они там побывали и увидели, что имеющаяся ситуация никоим образом не соответствует их стереотипам, это – еще одно достижение».
По словам депутата, в целом, это вписывается в контекст выдвинутых нами гуманитарных мероприятий: атмосфера взаимного доверия, обеспечения некоего общения, что поможет немного снизить атмосферу ненависти хотя бы по положению на данный момент.
«Когда мы говорим: у нас есть наша повестка дня и мы идем вперед по ней, первоочередной пункт касается именно того, чтобы атмосфера определенным образом оздоровилась и в Азербайджане открылся бы дискурс мира, чего на данный момент не происходит. Критикующая Алиева оппозиция является сторонницей возобновления военных действий и в целом эти настроения присутствуют».
Татевик Айрапетян обратилась к заявлениям президента Азербаджана Ильхама Алиева в ходе мероприятий по случаю 70-летия города Сумгаит, что в Нагорном Карабахе еще Гейдар Алиев пытался изменить демографическую картину. Депутат говорит: еще в 2002 году Гейдар Алиев в одном из своих интервью признал, что пытается сделать все, чтобы в НК по возможности увеличилось число азербайджанцев.
«Это четко показывает ту политическую линию, которую они продолжили и продолжают».
Касательно переговорного процесса депутат говорит: в ближайшее время ожидается также встреча министров ИД Армении и Азербайджана, и по словам Айрапетян, в основном речь пойдет о механизмах взаимного доверия или возможных шагах в этом направлении.
На вопрос «А1+» о том, что в прессе была информация о том, что в ближайшее время ожидаются также взаимные визиты  армянских и азербайджанских депутатов, есть ли подобная информация, Айрапетян ответила, что  подобный вопрос не обсуждается.
«Наше общение с азербайджанскими депутатами ограничивается на платформах парламентской дипломатии», - сказала она.