d94c60_3a75e1a615434ded93e987cf077e9445-mv2
ԵՊՀ մի խումբ ուսանողներ այսօր առավոտյան հավաքվել էին ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գեղամ Գեւորգյանի աշխատասենյակի մոտ՝ նստացույց էին իրականացնում։
Ավելի ուշ նստացույց իրականացնող ուսանողներից  Գևորգ Գյուլումյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ նստացույցը դադարեցրել են, քանի որ հանդիպել են ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատարի հետ, և վերջինս խոստացել է բաց հանդիպում ունենալ ուսանողների հետ։
Հանդիպման ընթացքում ուսանողները կներկայցնեն իրենց դիտարկումները։
Հարցին, թե ի՞նչ հարցադրումներ են ներկայացնելու ռեկտորի պաշտոնակատարին, Գյուլումյանն արձագանքում է․
«Պրոֆեսորադասախոսական կազմի հետ հանդիպման ժամանակ նախարարի պահվածքը, որվհետև ինքը համալսարանի ղեկավար է, իսկ դասախոսը համարվում է տվյալ պետության կրթական քաղաքականության մաս, և  պետք է հասկանալ՝  նախարարը իրավունք ունի՞ դասախոսի հետ այդպես խոսել։  Այնտեղ ակադեմիայից մարդիկ կային, ովքեր ավելի երկար գիտական կյանքի պատմություն ունեն, քան Արայիկ Հարությունյանը՝ կյանքի տևողություն, օրինակ՝ ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը։ Հիմա նորմա՞լ է , որ նախարարը Աշոտ Մելքոնյանին գրիչով  է մատնանշում։  Սա չենք կարողանում կուլ տալ, դրա համար պետք է ստանանք ռեկտորի  պաշտոնական պատասխանը»։
Երկրորդ խնդիրը, որն ուսանողներն ուզում են քննարկել, ռեկտոր ժամանակավոր պաշտոնակատարի այն հայտարարությունն է, որ  համալսարանում որոշ առարկաներ չպետք է պարտադիր լինեն․
«Այսինքն ՝ հանգում ենք նրան, որ վաղը կարող է Բանասիրության ֆակուլտետի դեկանը ասել, որ իմ ֆակուլտետի աղջիկները կարողանում են բադաքայլ անել և իրենց  ֆիզկուլտուրան պետք չէ։ Այստեղ տարընթերցում կա»։
Գյուլումյանը տեղեկացրեց՝ դասադուլին միացել էին հիմնականում Բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողները , ինչպես նաև ուսանողներ կային Պատմության, Աստվածաբանության և մյուս այլ ֆակուլտետներից։

d94c60_3a75e1a615434ded93e987cf077e9445-mv2
Группа студентов ЕГУ сегодня утром собрались у кабинета врио ректора Гегама Геворгяна – они проводили сидячую забастовку.
Позднее один из бастующих студентов Геворг Гюлумян в беседе с «А1+» сообщил, что они прекратили сидячую забастовку,  поскольку встретились с врио ректора, и последний пообещал провести открытую встречу со студентами.
На встрече студенты представят свои наблюдения.
На вопрос, какие вопросы зададут врио ректора, Гюлумян реагирует:
«Во время встречи в профессорско-преподавательским составом поведение министра, поскольку он является руководителем университета, а преподаватель считается частью образовательной политики данного государства, и нужно понимать, имеет ли министр право так разговаривать с преподавателем? Здесь были люди из академии, у которых более продолжительная история научной жизни, нежели продолжительность жизни Араика Арутюняна, к примеру, академик Ашот Мелконян. Теперь нормально, что министр указывает на Ашота Мелконяна ручкой? Мы не можем это проглотить, поэтому мы должны получить официальный ответ врио ректора».
Вторая проблема, которую хотят обсудить студенты, это – заявление врио ректора, что в университете некоторые предметы не должны быть обязательными:
«То есть склоняемся к тому, что завтра декан Факультета филологии может сказать, что девушки  на моем факультете могут ходить утиным шагом и им физкультура не нужна. Здесь есть разночтение».
Гюлумян сообщил: к забастовке присоединились в основном студенты Филологического факультета, а также были студенты из факультета истории, теологии и др.