Միայն այս տարի ՀՀ-ում 39 անչափահաս աղջիկ ենթարկվել է սեռական բռնության (տեսանյութ)
Հայաստանում այդպես էլ ամբողջովին չեն բացահայտվում սեռական բռնության դեպքերը։  Ըստ իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանի՝  սեռական բռնության ենթարկվածը հաճախ դառնում է հանրային պարսավանքի զոհ։ Այդպես չհագնեիր, պահվածքդ է պատճառը, -ահա այսպես է, ըստ իրավապաշտպանի,  հանրությունը արձագանքում սեռական բռնության մասին հայտարարությանը՝ այդպես էլ չմեղադրելով իրական բռնարարին։ Կարծրատիպերի պատճառով կինը չի դիմում ոստիկանություն, վիճակագրությունն էլ մնում է թերի։
Զարուհի Հովհաննիսյանը մեջբերում է ոստիկանության տվյալները, որոնք, եթե անգամ, ըստ նրա, իրականությունն ամբողջովին չեն  ներկայացնում, արդեն իսկ մտահոգիչ են։
ՀՀ ոստիկանության տվյալներով՝ Հայաստանում՝ 2019 թվականի առաջին 8 ամսվա ընթացքում իգական սեռի 74 ներկայացուցչի նկատմամբ կատարվել է սեռական ազատության և սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործություն:
Նման հանցագործություն է կատարվել  40 անչափահասի նկատմամբ, որոնցից 39-ը եղել են  աղջիկներ։
Նոյեմբերի 25-ը  կանանց նկատմամբ բռնության վերացման միջազգային օրն է։ Այս օրը մեկնարկում է Ընդդեմ գենդերային բռնության ամենամյա  16-օրյակը, որի առանցքում այս տարի  սեռական բռնության և բռնաբարության խնդիրն է։
Ըստ  Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ կանանցից յուրաքանչյուր չորրորդը ենթարկվում է սեռական բռնության՝ իր զուգընկերոջ կողմից, դեռահաս աղջիկների 1/3 խոստովանում է, որ իրենց առաջին սեռական հարաբերությունները եղել են պարտադրված:

39 несовершеннолетних девушек в РА подверглись сексуальному насилию (видео)
В Армении так и не раскрываются полностью случаи сексуального насилия. По мнению правозащитницы Заруи Ованнисян, подвергшийся сексуальному насилию часто становится жертвой общественного осуждения. Не одевалась бы таким образом, причина в твоем поведении – во так, по мнению правозащитницы, общественность реагирует на заявление о сексуальном насилии, не обвиняя реального насильника. Из-за стереотипов женщина не обращается в полицию, статистика остается неполной.
Заруи Ованнисян цитирует данные полиции, которые, если даже, по ее словам, не полностью отражают действительность, уже вызывают беспокойство.
По данным Полиции РА, в Армении за первые 8 месяцев 2019 года были совершены преступления против сексуальной свободы и сексуальной неприкосновенности в отношении 74 представительниц женского пола.
Подобное преступление было совершено в отношении 40 несовершеннолетних, 39 из которых были девочки.
25-го ноября – международный день устранения насилия в отношении женщин. В этот день стартует ежемесячная 16-дневка Против гендерного насилия, в центре которой в этом году – проблема сексуального насилия и изнасилования.
Согласно Всемирной организации здравоохранения, каждая четвертая женщина подвергается сексуальному насилию со стороны своего партнера, 1/3 девочек-подростков признаются, что их первые сексуальные отношения были принудительными.