Վրաստանի խորհրդարանի մոտ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՄի քանի վրան Վրաստանի խորհրդարանի մոտ։ Շատ դժվար է հասկանալ` ներսում կան մարդիկ, թե ոչ։ Մի վրանում վերջապես նկատվում է շարժ։
Դուրս են գալիս երեք հոգի, բարեւում, բայց հրաժարվում հարցազրույց տալ։ Միայն ասում են` պայքարը շարունակվում է, եւ հաջորդ շաբաթ մեծ ակցիա է սպասվում։ Վրաստանի մայրաքաղաքում բողոքի ակցիաները սկսվել են նոյեմբերի 14-ից, երբ խորհրդարանն մերժեց սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը որի համաձայն 2020 թվականի խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցկացվեն բացառապես համամասնական ընտրակարգով: Մինչդեռ «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության առաջնորդ, Վրաստանի՝ արդեն նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին ամռանը քաղաքացիներին խոստացել էր 2020-ին անցում կատարել համամասնական ընտրակարգին:
Ընդդիմությունը հայտարարել է, որ վրանային այս լռությունը հարաբերական է։ Նրանք մտադիր են նոյեմբերի 25-ին կրկին մեծ ակցիա հրավիրել Թբիլիսիում՝ փորձելով տապալել խորհրդարանի՝ նոյեմբերի 26-ին նշանակված նիստը։ Նրանց չի վախեցնում հանգամանքը, որ ոստիկանությունը, ինչպես նոյեմբերի 18-ին, կարող է ջրցան մեքենաների և այլ միջոցների կիրառմամբ ցրել ցույցը։
Ի դեպ, մեր զրուցակիցներից մեկը, ով չցանկացավ տեսալուսանկարահանվել, ցույց տվեց քիթը՝ վստահեցնելով, որ այն վնասվել է ոստիկանական գործողության ժամանակ։

77098051_550224255768501_8418715067909931008_n
Несколько палаток около парламента Грузии. Очень трудно понять: есть ли люди внутри или нет? В одной из палаток наконец-то замечаем движение.
Выходят трое, здороваются, но отказываются давать интервью. Только лишь говорят: борьба продолжается, и на следующей неделе ожидается большая акция.
Напомним, что 14-го ноября Парламент Грузии не принял законопроект о переходе на пропорциональную избирательную. Между тем уже бывший премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили в то время пообещал гражданам в 2020 году совершить переход к пропорциональной избирательной системе.
Это стало поводом для широкомасштабных акций протеста, которые продолжаются неделю. Оппозиция и политические активисты намерены 25-го ноября вновь провести в Тбилиси большую акцию. Таким образом они попытаются сорвать заседание парламента, намеченное на 26-е ноября.