Բակո Սահակյանը 2020 թ․ ձմեռային զորակոչ անցկացնելու եւ զորացրում կատարելու մասին հրամանագիր է ստորագրել
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը նոյեմբերի 21-ին ստորագրել է հրամանագիր 2020 թվականի ձմեռային զորակոչ անցկացնելու եւ զորացրում կատարելու մասին:
Ըստ հրամանագրի` 2020 թվականի հունվար ամսում կանցկացվի Արցախի Հանրապետության արական սեռի այն քաղաքացիների պարտադիր զինվորական ծառայության ձմեռային զորակոչը, որոնց 18 տարին լրանում է մինչեւ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ, ինչպես նաեւ այն քաղաքացիների, որոնց նախկինում տրված պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետման իրավունքը դադարել է մինչեւ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ:
Հրամանագրի համաձայն` 2020 թվականի հունվար ամսում կզորացրվեն օրենքով սահմանված ժամկետում պարտադիր զինվորական ծառայությունն անցած զինծառայողները:

Бако Саакян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 2020 года
21 ноября президент Республики Арцах Бако Саакян подписал указ о проведении зимнего призыва и демобилизации 2020 года. Согласно указу, в январе 2020 года будет проведен зимний призыв на обязательную военную службу граждан Республики Арцах мужского пола, которым исполняется 18 лет до 31 декабря 2019 года включительно, а также граждан, право которых на отсрочку от призыва на обязательную военную службу прекратилось до 31 декабря 2019 года включительно.
Согласно указу, в январе 2020 года будут демобилизованы военнослужащие, прошедшие обязательную военную службу в установленный срок.