Մանե Թանդիլյանի դժգոհությունները 2020թ․ պետական բյուջեից (տեսանյութ)
Ազգային ժողովում 2020թ․ պետական բյուջեի քննարկման ժամանակ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը դժգոհեց՝ բյուջեն չի արտացոլում այն, ինչի մասին Կառավարության ծրագրում նշվում եր։
Օրինակ՝ Կառավարության ծրագրում կային դրույթներ, որոնք Մանե Թանդիլյանի գնահատմամբ՝ կարևոր էին, բայց բյուջեում դրանց մասին ոչ մի տող գրված չէ։
«Խոսքը վերականգնվող էներգետիկայի տեսակարար կշռի ավելացման մասին է, և դուք չեք գտնի ոչ մի տող բյուջեում, երբ որ մենք ուզում ենք արևային և քամու էներգիան օգտագործել որպես վերափոխում մեր էներգետիկ համակարգի կառուցման և ապահովության»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ մինչդեռ Կառավարությունը իր միջնաժամկետ ծախսային ծրագրերում նախատեսել է տեսակարար կշիռը բարձրացնել մինչև 2,7 %։
Մանե Թանդիլյանին չեն հուսադրում նաև տուրիզմի զարգացման համար նախատեսված ծրագրերը։
ԼՀԿ-ական պատգամավորը այս պարագայում նույնպես հղում արեց Կառավարության ծրագրին, որում կարևորվում էր էկոտուրիզմի, էթնոտուրիզմի, էքստրիմ տուրիզմի և գաստրոտուրիզմի զարգացումը, բայց պետական բյուջեի նախագծում ոչ մի խոսք չկա դրանց վերաբերյալ։
Մանե Թանդիլյանի հերթական դժգոհությունը 10 մլն ծառի տնկմանն ուղղված ծրագրի բացակայությունն է։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերին «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում 2019. Փոխակերպելով բանականությունը» համաժողովի ժամանակ իր ելույթում նշել էր, որ կառավարությունը մի շատ ամբիցիոզ ծրագիր է մշակել, որը պիտի իր գագաթնակետին հասնի 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին:
«Այդ օրը մենք պլանավորում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում տնկել 10 մլն ծառ 10-րդ ամսի 10-րդ օրը, որը կխորհրդանշի 10 մլն հայության միասնությունը Հայաստանի պետականության, Հայաստանի Հանրապետության շուրջ և Հայաստանի Հանրապետությունում»,- ասել էր նա։
«Պարզվում է, որ այդ հայտարարությունը վարչապետի մակարդակով միտված է եղել մեր հանրությանը, որ միգուցե ինչ-որ տեղից ինչ-որ գումարներ հավաքագրեն, և այդ ցանկությունն իրականություն դառնա, որովհետև Կառավարության ծրագիրը և բյուջեն դա չեն նախատեսել, այնինչ այն ամենահամեստ հաշվարկով 20 մլրդ դրամ ծախս է նախատեսում»,- ընդգծեց Մանե Թանդիլյանը։

Недовольства Мане Тандилян государственным бюджетом 2020г. (видео)
Во время обсуждения государственного бюджета 2020г. в Национальном собрании депутат от фракции “Светлая Армения” Мане Тандилян выразила недовольство: бюджет не отражает то, что отмечалось в программе Правительства.
К примеру, в Правительственной программе были положения, которые, по оценке Мане Тандилян, были важны, но в бюджете о них не написано не строки.
«Речь об увеличении удельного веса восстанавливаемой энергетики, и вы не найдете ни строки в бюджете, когда мы хотим использовать энергию солнца или ветра как изменение строительства и обеспечения нашей энергетической системы»,- сказала она, добавив, что между тем Правительство в своих среднесрочных расходных программах предусмотрено повысить до 2,7%.
Мане Танделян не внушают надежду также программы, предусмотренные для развития туризма.
Депутат от ПСА и здесь ссылается на Правительственную программу, в которой важное значение придается развитию экотуризма, этнотуризма, экстремального туризма и гастротуризма, но в проекте государственного бюджета нет о них не слова.
Очередное недовольство Мане Тандилян – отсутствие программы, направленной на посадку 10 млн деревьев.
Напомним, что премьер-министр Никол Пашин во время своего выступления на форуме “Глобальный инновационный форум 2019: Видеоизменяя разум” отметил, что правительство разработало ряд амбициозных программ, которые должны достигнуть пика 10-го октября 2020 года.
«В этот день мы планируем посадить в Республике Армения 10 млн деревьев на 10-й день 10-го месяца, что будет символизировать единство 10 млн армян вокруг государственности Армении, Республики Армения и в Республике Армения»,- сказал он.
«Выясняется, что это заявление на уровне премьер-министра было нацелено на нашу общественность, что возможно откуда-то будут собраны какие-то суммы, и это желание станет действительностью, потому что Правительственная программа и бюджет это не предусмотрели, тогда как по самому скромному расчету предусматривает расход 20 млрд драмов»,- подчеркнула Мане Тандилян.