Մանկապարտեզում հայտնաբերվել է «Զինվորի բաժին. վաճառքի ենթակա չէ» մակնշմամբ թթվասեր
ՀՀ ԿԵ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը շարունակում է վերահսկողական աշխատանքները Արարատի մարզի դպրոցներում և մանկապարտեզներում:
ՍԱՏՄ տեսուչները պարզել են, որ Արարատի մարզի Մասիս քաղաքի թիվ 1 և Գեղանիստ համայնքի «Մանուշակ» մանկապարտեզների խոհանոցները գործում են սննդամթերքի անվտանգությանը ներկայացվող պահանջների խախտումներով:
Այսպես՝ Գեղանիստի մանկապարտեզի խոհանոցում հայտնաբերվել է չմակնշված կարագ և թերի մակնշմամբ (բացակայել է հայերեն մակնշումը) պանիր, որոնց իրացումը կասեցվել է: Խոհանոցում եղել է նաև ժամկետանց մածուն և ձու, որոնք տեղում ոչնչացվել են:
Իսկ Մասիսի թիվ 1 մանկապարտեզում հայտնաբերվել է «Զինվորի բաժին. Վաճառքի ենթակա չէ» մակնշմամբ «ԽԱՔ» ՍՊԸ արտադրության 6 տուփ 200գ-ոց թթվասեր՝ մատակարարված «Ռուզ Մարտի» ՍՊԸ-ի կողմից: Թթվասերի իրացումը Այս կապակցությամբ հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ դատախազություն:
Այս հանրակրթական հաստատությունում հայտնաբերվել է նաև բուսասերուցքային արտադրանք՝ պատրաստված բուսական յուղով՝ թթվասերի տեխնոլոգիայով, որի իրացումը մանկապարտեզում արգելված է: Թե թթվասերի, թե բուսասերուցքային արտադրանք իրացումը կասեցվել է:
Ստուգում է սկսվել «Զինվորի բաժին. Վաճառքի ենթակա չէ» մակնշմամբ թթվասեր մատակարարած «Ռուզ Մարտի» ըկերությունում:
Մասիսի թիվ 1 մանկապարտեզում վերահսկողութունը շարունակվում է, կկիրառվեն վարչական պատասխանատվության միջոցներ:

В детском саду обнаружена сметана с маркировкой “Солдатский паек. Не подлежит продаже”
Инспекционный орган по безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении продолжает инспекционные работы в школах и детсадах Араратской области.
Инспекторы САП выяснили, что кухни детских садов “Манушак” в городе Масис Араратской области и общины Геганист действуют с нарушениями требований безопасности пищевых продуктов.
Так, на кухне детского сада села Геганист было обнаружено масло без названия и с неполной маркировкой (отсутствовала маркировка на армянском языке), их реализация была приостановлена.
А в детском саду № 1 в Масисе было обнаружено 6 пачек сметаны по  200 г, с маркировкой “Солдатский паек. Не подлежит продаже” , поставленных ООО “Руз Марти”. В связи с этим в прокуратуру РА было представлено сообщение.
В этом учреждении был обнаружен и растительный продукт, приготовленный на растительном масле, по технологии сметаны, реализация которого запрещена в детском саду. Эти продукты были изъяты.
Проверка началась и в  компании “Рыз Марти, поставившей сметану с маркировкой “Солдатский паек. Не подлежит продаже”.
В детском саду Масиса инспекция продолжается, будут применены меры административной ответственности.