Աշխարհի տակ օրենքով գողերից խելոք մարդիկ չկան. Վարդան Ղուկասյան (տեսանյութ)
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Ղուկասյանը Գյումրու քաղաքապետ լինելու տարիներին չի համագործակցել օրենքով գողերի հետ։ Սակայն պատգամավորը կարծում է, որ աշխարհում օրենքով գողերից խելոք մարդիկ չկան:
Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վարդան Ղուկասյանը՝ անդրադառնալով Կառավարության կողմից ներկայացրած «Քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մաuին» և «Քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերին, ըստ որի՝ առաջարկվում է քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարել:
Վարդան Ղուկասյանը նախագծին կողմ չէ:
«Աշխատանքային պրակտիկայում նրանց հետ չեմ առնչվել: Բայց որը ճիշտ ապրելակերպ ունի, քյասիբին տիրություն է անում, մարդ է բառի բուն իմաստով, մենք այդպիսի մարդկանց հարգում ենք, դո՞ւ ք չեք հարգում: Այս օրենքով վերցնենք ու նմանատիպ մարդկանց գաղութ ուղարկենք, դուք պատկերացնո՞ւմ եք՝ հետո ինչ կլինի: Մի երկու ոստիկան մեկին կասեն՝ սա գողական է, ներկայացրեք, թող ուղարկեն գաղութ, ու էդպես բանտերը կլցվեն: Օրինակ՝ այսօր Գյումրիում գաղտնի վկա կա, որը 15-20 տեղ վկայություն է տալիս, էդ մարդը ամեն տեղ հայտնվեց հա՞, իրենց աշխատակիցներն են , միասին են աշխատում և սրա տակ անմեղ մարդկանց բանտերը կլցնեն»,- ասաց Վարդան Ղուկասյանը:
Անդրադառանալով ներքաղաքական իրադարձություններին՝ ԲՀԿ-ական պատգամավորը ճիշտ համարեց, որ ուսանողները պահանջում են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականը:
«Հայոց լեզուն, գրականությունը, եկեղեցու պատմությունը ցանկացել են վերացնել միայն թուրքերը, մոնղոլները, պարսիկները, արաբները, որ հայոց պետականությունը վերանա: Մենք ուր գնացել ենք, ստեղծել ենք հոգևոր տուն, դպրոց, հիմա ինչո՞ւ ենք դրանք հանում, ի՞նչ ենք բերելու, բերելու ենք այն այլանդակված բա՞նը, որը Խորհրդային միությունում ասում էին՝ դա այլասերվածություն է, ինչպե՞ս եք դուք դա պատկերացնում: Այո, նմանատիպ նախարարները պետք է հեռանան»,- ասաց Վարդան Ղուկասյանը:

В мире нет никого умнее воров в законе: Вардан Гукасян (видео)
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Вардан Гукасян в годы пребывания мэром Гюмри не сотрудничал с ворами в законе. Однако депутат считает, что в мире нет людей умнее воров в законе.
Об этом Вардан Гукасян сказал в беседе с журналистами в НС, обратившись к представленным Правительством законопроектам «О внесении поправок и дополнений в Уголовный кодекс» и «О внесении дополнения в Уголовно-процессуальный кодекс», согласно которому предлагается бороться с криминальной субкультурой.
Вардан Гукасян против проекта.
«В трудовой практике я с ними не сталкивался. Но что у них правильный образ жизни, они заботятся о бедных, человек в прямом смысле слова, мы таких людей уважаем, вы не уважаете? Этим законом возьмем и подобных людей отправим в колонию, вы представляется, что будет потом? Пара полицейских скажут о ком-то: он – блатной, представьте, пусть отправят в колонию, и так заполнятся тюрьмы. К примеру, сегодня в Гюмри есть тайный свидетель, который в 15-20 местах свидетельствует, этот человек везде появился, да? Их сотрудники, вместе работают и из-за этого бросить в тюрьмы невинных людей», - сказал Вардан Гукасян.
Обратившись к внутриполитическим событиям, депутат от ППА счел правильным, что студенты требуют отставки министра образования, науки, культуры и спорта Араика Арутюняна.
«Армянский язык, литературу, историю церкви хотели устранить только турки, монголы, перси, арабы, чтобы армянская государственность исчезла. Куда бы мы ни приходили, создавали духовный дом, школу, теперь почему их убираем, что принесем, принесем то извращение, о котором в Советском Союзе говорили: это – извращение, как вы это представляете? Да, подобные министры должны уйти», - сказал Вардан Гукасян.