Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության նորանշանակ դեսպան Մարիա Կրիստինա վան Կոլդամը (նստավայրը` Թբիլիսի):
Շնորհավորելով դեսպանին՝ նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ նա առավելագույնը կանի հայ-նիդերլանդական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ավելի խորացնելու և ընդլայնելու ուղղությամբ: Նախագահն իր լավագույն բարեմաղթանքներն է փոխանցել Նորին Մեծություն Նիդերլանդների թագավորին ու Նիդերլանդների ժողովրդին:
Դեսպան Մարիա Կրիստինա վան Կոլդամը նշել է, որ Նիդերլանդները շահագրգռված է Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացմամբ, և, որպես դեսպան, ինքն ամեն ինչ կանի՝ առաջիկայում ևս ամրապնդելու այդ հարաբերությունները: Նա ասել է, որ Հայաստանում եղել է 15 տարի առաջ, իսկ այժմ կփորձի հնարավորինս շատ լինել այստեղ:
Նշելով, որ Հայաստանը դեռ անցյալ դարի 90-ականներից դեսպանություն է ունեցել Նիդերլանդներում՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ եղել է Հայաստանի առաջին դեսպանը և պատիվ է ունեցել հավատարմագրերը հանձնել Նորին Գերազանցությանը: «Նրա հետ մեր բոլոր հանդիպումներից հիանալի հիշողություններ են մնացել»,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Հանրապետության նախագահն ասել է, որ երկու երկրներն ունեն հարաբերությունները զարգացնելու բավականին մեծ հնարավորություն: «Մենք շատ ընդհանրություններ ունենք և շատ բան կարող ենք սովորել միմյանցից,-նշել է նա: -Հայաստանը սերտորեն համագործակցում է ինչպես ԵԱՏՄ-ի, այնպես էլ Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: Դա մեր երկրի առավելությունն է: Ինչ-որ առումով մենք հանդես ենք գալիս նաև որպես համագործակցության խաչմերուկ, և այստեղ փոխգործակցության հնարավորությունները մեծ են»:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու երկրները կարող են հաջողությամբ համագործակցել նորագույն տեխնոլոգիաների, ֆինանսական, բանկային սեկտորներում, կարևորվել են մշակութային փոխանակումները: Նախագահ Սարգսյանը համոզմունք է հայտնել, որ Նիդերլանդները նաև իր խորհրդարանական ժողովրդավարության հարուստ փորձով կարող է օգտակար լինել Հայաստանին:

Новоназначенный посол Королевства Нидерландов вручила Армену Саркисяну верительные грамоты (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял верительные грамоты от новоназначенного посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Марии Кристины Ван Колдам (резиденция в Тбилиси).
Поздравив посла, президент Саркисян выразил уверенность, что он сделает все возможное для углубления и расширения армяно-нидерландских отношений на высоком уровне. Президент передал наилучшие пожелания Его Величеству королю Нидерландов и народу Нидерландов.
Посол Мария Кристина ван Колдам отметила, что Нидерланды заинтересованы в развитии сотрудничества с Арменией, и, как посол, она сделает все возможное для укрепления этих отношений и в будущем. Он сказала, что была в Армении 15 лет назад, а сейчас постарается бывать здесь как можно чаще.
Отметив, что Армения еще с 90-х годов прошлого века имела посольство в Нидерландах, президент Саркисян сказал, что он был первым послом Армении и имел честь вручить верительные грамоты Его Превосходительству. “От наших встреч с ним остались прекрасные воспоминания”, - отметил Армен Саркисян.
Президент республики сказал, что у двух стран есть достаточно большая возможность для развития отношений. “У нас много общего, и мы можем многому научиться друг от друга”, - отметил он  - “Армения тесно сотрудничает как с ЕАЭС, так и с Евросоюзом в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве. Это наше преимущество. В каком-то смысле мы выступаем и как перекресток сотрудничества, и здесь возможности сотрудничества велики”.
Собеседники сошлись во мнении, что обе страны могут успешно сотрудничать в новейших технологиях, финансовом, банковском секторах, придавая важность и культурному обмену. Президент Саркисян выразил уверенность, что Нидерланды также своим богатым опытом парламентской демократии могут быть полезны Армении.