արայիկ հարությունյան1
ՀՀ վարչապետի 2019 թվականի հոկտեմբերի 31-ի թիվ 1574-Ա որոշմամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր մեկնել է Ֆրանսիա՝ մասնակցելու նոյեմբերի 12-13-ը Փարիզում կայանալիք ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր համաժողովի 40-րդ նստաշրջանին:
Միջոցառումն իրականացվում է յուրաքանչյուր 2 տարին մեկ անգամ, որին մասնակցում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի անդամ 193 երկրի ներկայացուցիչներ:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր կոնֆերանսի 40-րդ նստաշրջանի օրակարգում նախատեսված է կրթության նախարարների բարձրաստիճան հանդիպում, որին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենի կրթական հարցերով տեղակալ տիկին Ստեֆանիա Ջիաննինիի հրավերով կմասնակցի նաև ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Գլխավոր կոնֆերանսի շրջանակում նախատեսվում է ընդունել Բարձրագույն կրթության որակավորումների ճանաչման վերաբերյալ գլոբալ կոնվենցիայի (Global Convention on Recognition of Higher Education Qualifications) նախագիծը:

արայիկ հարությունյան1
Решением премьер-министра РА № 1574-а от 31 октября 2019 года министр образования, науки, культуры и спорта РА Араик Арутюнян выехал во Францию для участия в 40-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится в Париже 12 - 13 ноября.
Мероприятие проводится раз в два года, в нем принимают участие представители 193 стран-членов ЮНЕСКО.
В повестке 40-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО предусмотрена встреча министров образования, в которой по приглашению заместителя генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования госпожи Стефании Джаннини примет участие также и министр НОКС РА Араик Арутюнян.
В рамках сессии Генеральной конференции планируется приняте проекта глобальной Конвенции о признании квалификаций высшего образования (Global Convention on Recognition of Higher Education Qualifications).