Մանկատան 300 շրջանավարտների կտրամադրվի բնակարանի գնման վկայագիր
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը բնակարանի գնման վկայագրեր կտրամադրի մանկատան 300 շրջանավարտների
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը բնակարանի գնման վկայագրեր կտրամադրի մանկատան շուրջ 300 շրջանավարտների, որոնց նկատմամբ պետությունն ունեցել է նման պարտավորություն՝ սկսած 2003 թ.-ից: Այս մասին նախագիծն այսօր հավանության է արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից:
Բանն այն է, որ վերջին 16 տարիներին  պետությունը չի կատարել կամ թերի է կատարել մանկատան  շրջանավարտներին բնակարանով ապահովելու իր պարտականությունները: Պետության և հասարակական կազմակերպությունների կողմից մանկատների շրջանավարտներին ցուցաբերվող ուշադրությունը կրել է դրվագային բնույթ և համակարգված չի եղել:
Մանկատան շրջանավարտներին բնակարաններ, հիմնականում, հատկացվել են սոցիալական  բնակարանային ֆոնդից՝ դրանց առկայության պարագայում, սակայն մանկատան շրջանավարտները, հիմնականում, հրաժարվել են բնակվել այդ  բնակարաններում, շատերն էլ փորձում են քողարկել այնտեղ բնակության փաստը:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության ներկայացրած նախագծի համաձայն՝  իրավական, ֆինանսական և կազմակերպչական համապատասխան մեխանիզմների ներդրման միջոցով ՀՀ մանկատների 300 շրջանավարտների համար կստեղծվեն առավել բարենպաստ բնակարանային պայմաններ, կտրամադրվի հոգեբանական աջակցություն, որի համար, ըստ նախնական հաշվարկների, անհրաժեշտ է 1,900,000.0 հազար դրամ։
Մանկատան շրջանավարտներին բնակարանի գնման վկայագրեր կտրամադրվեն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում 6.3 մլն դրամը չգերազանցող բնակարանների ձեռքբերման համար: Սեփական միջոցներ ներդնելու դեպքում՝ ծրագրի շահառուներն իրավունք ունեն ձեռք բերել 6,3 մլն ՀՀ դրամը գերազանցող արժեքով բնակարաններ:
Բացի այդ, որոշման համաձայն՝ ծրագրի շահառուները առաջնահերթության կարգով կընդգրկվեն զբաղվածության պետական ծրագրերում, քանի որ մանկատան շրջանավարտներն աշխատաշուկայում առավել խոցելի են համարվում, քանի որ, հիմնականում, չունեն համապատասխան կրթություն և հմտություններ:  Այս խմբի համար առավել նպատակահարմար է իրականացնել զբաղվածության ապահովման այնպիսի ծրագրեր, որոնց արդյունքում շահառուները համապատասխան գիտելիքներ և հմտություններ ստանալու ճանապարհով կտեղավորվեն աշխատանքի կամ հնարավորություն կստանան ինքնուրույնաբար ապահովել իրենք զբաղվածությունը:

300 выпускникам детского дома будут выданы сертификаты на покупку квартир
Министерство труда и социальных вопросов предоставит свидетельства о покупке жилья около 300 выпускникам детских домов, в отношении которых  государство имело такое обязательство, начиная с 2003 года. Проект этого решения был принят на заседании правительства 7 ноября.
Министр труда и социальных вопросов отметила, что за последние 16 лет государство не выполнило или не выполнило полностью свои обязанности по обеспечению выпускников детских домов квартирами. Внимание государственных и общественных организаций к выпускникам детских домов носило эпизодический характер, и не было систематизированным.
Выпускникам детских домов квартиры, в основном,  выделялись из социального жилищного фонда при их наличии, однако выпускники детских домов, в основном, отказывались жить в этих квартирах, а многие пытаются скрыть факт проживания.
Согласно представленному Министерством труда и социальных вопросов проекту, посредством внедрения соответствующих правовых, финансовых и организационных механизмов для 300 выпускников детских домов Армении будут созданы более благоприятные жилищные условия, им будет и оказана психологическая помощь, для чего, по предварительным подсчетам, необходимо 1,900,000.0 тысяч драмов.
“Выпускникам детдомов будут выданы сертификаты на покупку квартир на территории Армении, стоимость которых не превысит 6.3 млн драмов. В случае инвестирования и собственных средств, бенефициары программы имеют право приобрести квартиры стоимостью, превышающей 6,3 млн драмов”, - сказала министр Заруи Батоян.
Кроме того, согласно решению, бенефициары программы в первоочередном порядке будут включены в государственные программы занятости, поскольку выпускники детских домов считаются наиболее уязвимыми на рынке труда, так как, в основном, они не имеют соответствующего образования и навыков. Для этой группы наиболее целесообразно осуществить такие программы обеспечения занятости, в результате которых бенефициары путем получения соответствующих знаний и навыков будут устроены на работу или получат возможность самостоятельно обеспечить свою занятость.