Վազգեն Մանուկյանի կնոջը հրավիրել են ոստիկանություն՝ բացատրություն տալու
Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանի կինը՝ Վարդուհի Իշխանյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է կատարել, որտեղ, մասնավորապես նշում է, որ այսօր՝ նոյեմբերի 5-ին իրեն մոտեցել է ոստիկանության աշխատակիցն ու հրավիրել օրեր առաջ ֆեյսբուքյան իր էջում արած գրառման համար:
Հոկտեմբերի 29-ին Վարդուհի Իշխանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում էր կատարել, որում դատախազությանը կոչ է արել պարզել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի ֆինանսական աղբյուրները:
Գրառումն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև.
«Այսօր՝ նոյեմբերի հինգին ինձ զանգահարեց ոմն անծանոթ և ներկայացավ, որպես Ոստիկանության 6-րդ վարչության աշխատող և «հրավիրեց» վարչություն բացատրություն տալու իմ ս․թ․ հոկտեմբերի 30 –ի ֆեյսբուքյան գրառման կապակցությամբ։
Պատասխանեցի, որ հրաժարվում եմ ներկայանալ և պարտավոր չեմ բացատրություն տալ (օրենքով բացատրություն տալու պարտավորություն կամ բացատրություն տալու նպատակով ներկայանալու պարտավորություն ոչ ոք չունի)։
Թվաց, թե հարցը սպառված է, բայց՝ ոչ։ Երեկոյան, մոտավորապես ժ․19.10 -ին, մեր բնակարանի շեմին նկատեցի երկու անծանոթների։ Հարցին, թե ովքեր են, պատասխանեցին՝ 6-րդ վարչությունից և շուրջ 15 րոպե պահանջում էին դուռը բացել և ստորագրել ինչ-ինչ փաստաթղթեր։ Եվս մեկ անգամ մերժեցի, բացատրելով մեր «փառապանծ» իրավապահ մարմինների աշխատողներին, որ բացատրություն տալ կամ չտալը իմ իրավունքն է և որ իրենք իրավունք չունեն ինձնից ստիպողաբար բացատրություն կորզել։
Կարծում եմ, ոստիկանները քաջատեղյակ են օրենսդրական կարգավորումներին, ու նման պարագայում այս ամենը ես համարում եմ ոչ միայն «իրավական» ապօրինություններ, այլև սպառնալիքներ իմ և իմ ընտանիքի նկատմամբ»։

Супругу Вазгена Манукяна пригласили в полицию для дачи разъяснений
Супруга председателя Общественного совета Вазгена Манукяна Вардуи Ишханян сделала запись на своей странице в фейсбук, где, в частности, отмечает, что сегодня, 5-го ноября, к ней подошел сотрудник полиции и вызвал из-за ее записи в фейсбук несколько дней назад.
29-го октября Вардуи Ишханян сделала запись на своей странице в фейсбук, в которой призвала прокуратуру выяснить финансовые источники депутата НС РА Армана Бабаджаняна.
Ниже полностью представляем запись:
“Сегодня, пятого ноября, мне позвонил некий незнакомец и представился сотрудником 6-го управления Полиции и “пригласил” в управление для дачи показаний в связи с моей записью в фейсбук 30-го октября с.г.
Я ответила, что отказываюсь явиться и не обязана давать разъяснений (по закону никто не обязан давать разъяснения или являться с целью дачи разъяснений).
Показалось, что вопрос исчерпан, но нет. Вечером, приблизительно в 19:10, на пороге нашей квартиры я увидел двух незнакомцев. На вопрос, кто это был, ответили: из 6-го управления и около 15 минут требовали открыть дверь и подписать какие-то документы. В очередной раз отказала, объяснив сотрудникам наших “славных” правоохранительных органов, что давать или не давать разъяснения – мое право, и они не имеют права насильно требовать от меня разъяснения.
Думаю, полицейские хорошо знают законодательство и в подобном случае я считаю все это не только “правовым” беззаконием, но и угрозой в отношении меня и моей семьи”.