Եթե հարկատուներին հարցնեինք, բացի ռաբիս երաժշտությունից՝ ուրիշ մշակույթ չէինք ունենա․ Ռուբեն Բաբայան (տեսանյութ)
Երեւանի Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուբեն Բաբայանը նախանձով է նայում վերջերս հանրության մեջ մեծ աղմուկ բարձրացրած «ՀուԶանք ու զանգ» պերֆորմանսին, ասում է՝ մոտ 30 տարի է՝ ներկայացումներ է անում, ոչ մի ներկայացում այդքան ուշադրության չի արժանացել մեր երկրում։
«Անկեղծ նախանձեցի և շարունակում եմ նախանձել։ Խոսքերը ոչինչ չեն նշանակում։ Կարելի է ասել, որ պահպանում ես ավանդական արժեքները, բարոյականությունը և հարձակվել երիտասարդ աղջիկների վրա, բռություն գործադրել  և այլն։ Ինչպես է դա համատեղվում, ես չեմ հասկանում»,- լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Ռուբեն Բաբայանը։
Ասում է՝ բնական է, որ մինչ ֆինանասավորումը նախարարությունից ոչ ոք չէր տեսել ներկայացումը, ֆինանսավորում են, որպեսզի տեսնեն։ Անդրադառնալով այն քննարկումներին, թե ինչի վրա է ծախսվել ԿԳՍՄ նախարարության կողմից տրամադրված 2,7 մլն դրամը՝ արվեստագետն ասաց․
«Եթե մենք հարկատուներին հարցնենք, թե ձեր փողն ինչի վրա եք ուզում ծախսել, բացի ռաբիս երաժշտությունից՝ ուրիշ մշակույթ չէինք ունենա։ Մեր հիմնը կդառնար «Անապատի արև»-ը։ Մշակույթի հարցերը չեն լուծվում մեծամասնությամբ։ Կրթական և մշակութային հարցերը պահանջում են նաև որոշակի բռնատիրական մեթոդներ»։
Ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանը կարծում է՝ ձևակերպումը, թե
կարո՞ղ է արդյոք արվեստը բացարձակ ազատ լինել, գրեթե նույն միտքն է, որ ասենք՝ պե՞տք է արդյոք մարդու միտքն ազատ թողնել։
«Ուզենք, թե չուզենք, այդ ազատությունը կա։ Եթե հրապարակային էլ չկա, ապա կա մեկուսի, կա միմյանց հետ զրուցելիս, կա արվեստանոցում։ Քննարկման խնդիրն այն է, որ եղած ազատությանը պետությունը չի խառնվում, քանի դեռ դա հանրային չէ, բայց հենց դուրս է գալիս հրապարակ, պետությունը խառնվում է»։
Ազգագրագետն ավելացնում է՝ եթե իշխանությունն ինչ-որ բաներ պետական միջոցներից ֆինանսավորում է, դրանով կարծես տալիս է հավանություն այդ ուղղություններին։ Իսկ ինչ վերաբերում է հանրության կողմից վերոնշյալ ներկայացմանը հավանություն չտալուն՝ Հրանուշ Խառատյանն ասաց՝ հանրային հրապարակը հասարակության բոլոր անդամների համար է, և պարտադիր չէ, որ այդտեղ տեղի ունեցողը բոլորին հավասարաչափ դուր գա։
«ՀուԶանք ու զանգ» ներկայացման վերաբերյալ քննարկմանը պետք է ներկա լիներ նաև ՀՀ ԿԳՍՄ նախարարի տեղակալ Նարինե Խաչատրյանը։ Վերջինս, սակայն, քննարկումից մեկ ժամ առաջ հայտնեց՝ առողջական խնդիրների պատճառով ներկա չի լինի։

Если б мы спросили налогоплательщиков, кроме рабисной музыки другой культуры не имели бы: Рубен Бабаян (видео)
Художественный руководитель Ереванского государственного кукольного театра имени Ованнеса Туманяна Рубен Бабаян с завистью смотрит перформанс «ХуЗанк у занг», который недано поднял много шума среди общественности, говорит: около 30 лет он проводит представления, ни одно представления не удостоилось такого внимания в нашей стране.
«Искренне позавидовал и продолжаю завидовать. Слова ничего не значат. Можно сказать, что сохраняешь традиционные ценности, мораль и нападать на молодых девушек, применять насилие и т.д. Как это сочетается, я не знаю», - на встрече с журналистами отметил Рубен Бабаян.
Говорит: разумеется, что прежде чем финансировать никто из министерства не видел представления, финансируют, чтобы увидеть. Обратившись к обсуждениям, на что Министерство ОНСК потратило предоставленные 2,7 млн драм,  деятель искусств сказал:
«Если мы спросим налогоплательщиков,  на что хотите потратить ваши деньги, у нас не будет иной культуры кроме музыки рабис. Нашим гимном стало бы «Солнце пустыни». Вопросы культуры не решаются большинством. Вопросы образования и культуры требуют также некоторых тиранических методов».
Этнограф Грануш Харатян считает: формулировка, может ли искусство  быть свободным, это почти та же мысль, скажем, нужно ли оставить мысль человека свободной.
«Хотим мы или нет, эта свобода есть. Если нет публичной, то есть в уединении, есть в беседе друг с другом, есть в мастерской. Проблема обсуждения в том, что государство не вмешивается в имеющуюся свободу, пока она не общественная, но как только выходит на площадь, государство вмешивается».
Этнограф добавляет: если власти что-то финансируют из государственных средств, тем самым словно одобряют эти направления. А что касается неодобрения общественностью вышеуказанного представления, Грануш Харатян сказала: общественная площадка – для всех членов общества,  и необязательно, чтобы происходящее там всем в равной степени нравилось.
На обсуждении относительно представления «ХуЗанг у занг» должна была также присутствовать заместитель министра ОНСК РА Нарине Хачатрян. Последняя, однако, за час до обсуждения сообщила: из-за проблем со здоровьем присутствовать не будет.