Օրացույց. 5-ը նոյեմբերի. Ովքեր են բողոքում էշե՞րը, թե՞ այծերը (տեսանյութ)
Պետական համալսարանի ուսանողներն ու դասախոսները 1997-ի նոյեմբերի 5-ին իշխանություններից պահանջում են Ազգային Հեռուստաընկերությամբ վերականգնել բուլղարացի լրագրող Ցվետանա Պասկալեւայի «Իմ սիրելի ողջեր եւ մեռածներ» հաղորդումը։ Վերջին հաղորդման հերոսները ձերբակալված դաշնակցականները Վահան Հովհաննիսյանն ու Հրանտ Մարգարյանն էին։
Արհմիության նախագահ Վազգեն Խաչիկյանն ասում է, որ երբ փակեցին դաշնակցական մամուլը, ոչ մեկը ոտքի չկանգնեց, վաղը մեզ էլ կփակեն եւ մեր կողքին ոչ ոք չի կանգնի։
1998-ի այս օրը Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության 200-րդ օրն է։ Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը մեկամսյա ուսումնասիրություններից հետո այդ մարդու գործունեությունը գնահատում է 2,5 բալ։ Մարդկանց դուր չի գալիս Քոչարյանի վարվելակերպն ու արտահայտությունները։ Միաժամանակ այս օրերին ամենաազդեցիկ քաղաքական գործիչ է գնահատվում Վազգեն Սարգսյանը, իսկ քաղաքական ուժը Դաշնակցությունն է։ Նույն օրը Էջմիածնի շրջանի Լեռնամերձ գյուղում Հայկոմկուսի որոշմամբ տեղադրվում է Հոկտեմբերյան հեղափոխության առաջնորդ Վլադիմիր Լենինի արձանը։ Հուշարձանը կանգնեցվել է տրակտոր չունեցող գյուղի բնակիչների հավաքած գումարով։ «Եթե Լենինը լինի, տրակտորն էլ կլինի»,-եզրակացրել է միայն կոմունիզմի ուրվականին հավատացող ժողովուրդը։
Նույն օրը «Օրագիր» թերթի խմբագրությունում լրագրողներին է հանդիպում ՀՀՇ վարչության նախագահ Վանո Սիրադեղյանը։ Նա կոնկրետացնում է, թե ինչու Հայաստանում ձախողվեց սեփականաշնորհման քաղաքականությունը, որում ինքն ու Բաբկեն Արարքցյանը մի կարծիքի էին, իսկ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ու Հրանտ Բագրատյանը կողմնակից էին սեփականաշնորհումը դարձնել նվիրատվություն։
1999-ի նոյեմբերի 5-ին Կենտրոնական Ընտրական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 27-ին սպանված 5 պատգամավորների մանդատները տրամադրում է «Միասնություն» դաշինքի ցուցակի հաջորդ թեկնածուներին։ Մանդատներն անուն առ անուն հանձնեց ԿԸՀ նախագահ Արտակ Սահրադյանը։ Ոչ մի հանդիսավորություն, նոր պատգամավորներն ուրախ չեն։ Նույն օրը նորանշանակ վարչապետ Արամ Սարգսյանը նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ճանապարհում է Մոսկվա։ Այցը ծրագրված էր մինչեւ հոկտեմբերի 27-ի իրադարձությունները, սակայն ղարաբաղյան թեմային կավելանա նաեւ ողբերգական դեպքերի քննարկումը։
2000 թվականի նոյեմբերի 5-ին կրթաթոշակների համար փողոցային բողոքի են դուրս գալիս Բրյուսովի անվան օտար լեզուների ինստիտուտի ուսանողները։ Ուսանողներին չեն վճարել 5 ամսվա թոշակ։ Բուհի ղեկավարությունը կայացնում է սողոմոնյան որոշում՝ վճարել վճարովի ուսանողների հաշվին։ Նույն օրը Ազգային Ժողովի ընդունարանը գրավել են հսկիչ դրամարկղերի հակառակորդները։ Ազգային Ժողովը հոկտեմբերի 25-ին պետք է նիստ աներ եւ քննարկեր ՀԴՄ-ները կամավորության սկզբունքով ներդնելու մասին օրենքի նախագիծը։
2001-ի նոյեմբերի 5-ին Բաքու եւ Ստեփանակերտ կատարած այցից հետո Հայաստան են ժամանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները։ Նրանք տարածաշրջան են ժամանել ղարաբաղյան հակամարտության լուծման բոլորովին թարմ գաղափարներով, որոնք Փարիզյան եւ Քիվեսթյան բանակցությունների մշակված տարբերակներն են: Միայն Քոչարյանի հետ հանդիպումից հետո է պարզվում, որ դրանք ամենեւին էլ նոր գաղափարներ չեն։
2004-ի այս օրը Ռոբերտ Քոչարյանը պաշտոնանկ է անում Ազգային անվտանգության ծառայության պետ Կառլոս Պետրոսյանին: Նա Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի պաշտոնին նշանակվել էր 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչությունից հետո՝ այդ պաշտոնում փոխարինելով ներկայիս պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանին:
2009-ի նոյեմբերի 5-ին Հայաստանում պաշտոնապես գործունեություն է սկսում ֆրանսիական «Օրանժ» հեռահաղորդակցության ընկերությունը։ Եվրոպայում այս ընկերությունն ունի 186 միլիոն բաժանորդ: Հայաստանում այս պահի դրությամբ «Օրանժի» համարները ձեռք բերելու համար գրանցվել է 70 հազար մարդ:
2013-ի այս օրը «Ազգային Միացյալ նախաձեռնության» ղեկավար Շանթ Հարությունյանը իր մոտ հարյուր կողմնակիցների հետ Գայ Ֆոքսի դիմակներով իշխանափոխության երթ է սկսում Ազատության հրապարակից: Հենց Մաշտոցի պողոտայում ոստիկանությունը կանգնեցնում է երթը, հարձակվում երթի մասնակիցների վրա ու բերման ենթարկում մեծ մասին, ներառյալ Շանթ Հարությունյանին։
Նույն օրը Մաշտոցի պուրակում օլիգարխ Սամվել Ալեքսանյանի կողմնակիցները ավանակներ են բերում ընդդեմ այն մարդկանց, որոնք նախորդ օրը այծեր էին բերել նույն պուրակ եւ բողոքում են Փակ շուկայի շինարարության դեմ: Սակայն նրանք ավանակների վրա գրել են «Պայքարում ենք օլիգարխի դեմ», որպեսզի պարզ չդառնա, թե ովքեր են բողոքում Փակ շուկայի շինարարության դեմ՝ էշե՞րը, թե այծերը։

Календарь: 5-е ноября: Кто протестуют ослы или козлы? (видео)
Студенты и преподаватели государственного университета 5-го ноября 1997 года требуют от властей восстановить по Национальному телевидению передачу Цветаны Паскалевой «Мои любимые живые и мертвые». Геворями последней передачи были арестованные дашнаки Ваан Ованнисян и Грант Маргарян.
Председатель профсоюза Вазген Хачикян говорит, что когда закрыли дашнакскую прессу, никто не встал, завтра и нас закроют и рядом с нами никто не встанет.
В этот день 1998 года – 200-й день председательства Роберта Кочаряна. Социолог Ааром Адибекян после месяца исследований оценивает деятельность этого человека в 2,5 балла. Людям не нравится манера поведения и выражения Кочаряна. В то же время в эти дни самым влиятельным политическим деятелем оценивается Вазген Саркисян, а политическая сила – Дашнакцутюн. В тот же день в селе Лернамердз Эчмиадзинского района решением армянской компартии устанавливается памятник лидеру Октябрьской революции Владимиру Ленину. Памятник был поставлен на деньги жителей села, в котором нет трактора. «Если будет Ленин, трактор тоже будет», - заключил народ, верящий лишь в призрак коммунизма.
В тот же день в редакции газеты «Орагир» с журналистами встречается председатель правления АОД Вано Сирадегян. Он конкретизирует, почему в Армении провалилась политика приватизации, в которой он и Бабкен Араркцян были едины во мнении, а Левон Тер-Петросян и Грант Багратян были за то, чтобы превратить приватизацию в дарение.
5-го ноября 1999 года Центральная Избирательная комиссия предоставляет мандаты 5 депутатов, убитых 27-го октября, следующий кандидатом по списку альянса «Единство». Мандаты поименно вручил председатель ЦИК Артак Сахрадян. Никакой торжественности, новые депутаты не рады. В тот же день новоназначенный премьер-министр Арам Саркисян провожает президента Роберта Кочаряна в Москву. Визит был запланирован до событий 27-го октября, однако к карабахской теме добавится также обсуждение трагических событий.
5-го ноября 2000 года на уличный протест за стипендии выходят студенты института иностранных языков имени Брюсова. Студентам не заплатили  стипендию за 5 месяцев. Руководство вуза принимает соломоново решение: заплатить за счет студенов платного обучения. В тот же день приемную Национального собрания захватили противники кассовых аппаратов. Национальное собрание 25-го октября должно было провести заседание и обсудить законопроект о внедрении кассовых чеков по принципу добровольности.
5-го ноября 2001 года после визита в Баку и Степанакерт в Армению прибывают сопредседатели Минской группы ОБСЕ. Они прибыли в регион с совершенно  свежими идеями разрешения карабахского конфликта, которые являются разработанными вариантами Парижских и Кивестских переговоров. Только после встречи с Кочаряном выясняется, что это отнюдь не новые идеи.
В этот день 2004 года Роберт Кочарян снимает с должности начальника Службы национального собрания Карлоса Петросяна. Он был назначен на должность директора Службы национальной безопасности после террористического акта 27-го октября 1999 года, заменив на этой должности нынешнего министра обороны Сержа Саркисяна.
5-го ноября 2009 года в Армении официально начинает деятельность французская телекоммуникационная компания «Оранж». В Европе у этой компании 186 миллионов абонентов. В Армении по положению на данный момент для приобретения номеров «Оранжа» зарегистрировались 70 тысяч человек.
В этот день 2013 года глава «Национальной Единой инициативы» Шант Арутюнян со своими около ста сторонников с Площади свободы начинают шествие смены власти в масках Гая Фокса. Прямо на проспекте Маштоца полиция останавливает шествие, нападает на участников шествия и задерживает большинство, включая Шанта Арутюняна.
В тот же день в парке Маштоца сторонники олигарха Самвела Алексаняна приводят ослов против тех людей, которые в предыдующий деь привели козлов в тот же парк и протестуют против строительства Крытого рынка. Однако они написали на ослах «Боремся против олигарха», чтобы не стало ясно, кто борется против строительства Крытого рынка – ослы или козлы?