Կամրջի վրա մետրոյի կայարան կառուցելով՝ քամուն են տալո՞ւ գումարները (տեսանյութ)
Եթե Խորհրդային Միությունը չփլուզվեր, ապա 1993թ արդեն շահագործման հանձնված կլինեին Երեւանի մետրոպոլիտենի երկու նոր կայարաններ։ Մետրոյի շինարարությունն իրականացրած «Հայթունելշինտրեստի» իրավահաջորդ «Արթուն» ընկերության ղեկավար Հմայակ Հարությունյանը համարում է, որ օր առաջ պետք է սկսել մետրոյի շինարարությունը, քանի որ շինարարության արժեքն արդեն իսկ ավելացել է մոտ 30 տոկոսով, թեեւ թունելները պատրաստ են։ Մեկ կայարանի կառուցման արժեքը, կոպիտ հաշվարկներով, արդեն կկազմի մոտ 80 մլն դոլար։
Մի քանի օր առաջ Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարեց, որ բանակցությունները հասել են մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի և կամրջի նախագծման փուլին: Այս պահին շրջանառության մեջ դրված և ներդրողի հետ քննարկվող նախագծում կայարանը կտեղակայվի Հրազդանի կիրճից դուրս եկող կամրջի վրա՝ ժամանակակից կոնստրուկցիաներով: Հմայակ Հարությունյանը նույնիսկ կողմ է այս տարբերակով կայարանի կառուցմանը, միայն թե շինարարությունը սկսվի։ «Կամուրջը գոնե կառուցվի»,-ասում է նա։ Չնայած, շեշտում է, կամրջի վրա մետրոյի կայարանի կառուցումը չի կարող վերջնական լինել։ Նա նաեւ համաձայն է Երեւանի վերջին գլխավոր հատակագծի հեղինակ եւ ղեկավար Գուրգեն Մուշեղյանի հետ, որ կայարանի նոր տեղը սխալ է ընտրված եւ շատ քչերը կօգտվեն։ «Նայեք քարտեզը, որտեղ է առաջարկվում կայարանը, որտեղ է կենտրոնացած բնակչությունը»,-ասում է Գուրգեն Մուշեղյանը։ Նա սոցհարթակներից է տեղեկացել «Աջափնյակ» կայարանի՝ օրերս շրջանառվող էսքիզներին, պնդում է, որ սա ավելի շատ կծառայի առեւտրի կենտրոն, քան կթեթեւացնի ուղեւորահոսքը; Երեւանի փոխքաղաքապետ Հայկ Սարգսյանը հայտարարել էր․ «Ներդրողի հետ ունենք նախնական համաձայնություն, որ կֆինանսավորի հենց նախագծային փուլից՝ նախագիծ-նախահաշիվը կազմելու համար: Հետագայում կքննարկվի դրա արդյունքում ձևավորված գնի շրջանակներում մետրոյի կայարանի շինարարության հարցը՝ կայարանի վերջնակետում կառուցվող մոլի և բիզնես կենտրոնի համատեքստում՝ որպես ներդրողին առաջարկած բիզնես մոդել»:
Որոշ տեղեկություններով՝ ներդրողի հետ քննարկվում է նաեւ 22 հարկանի շենքի կառուցումը որպես բիզնես մոդել։
Գուրգեն Մուշեղյանը հույս ունի, որ մետրոյի կայարանը կառուցելու համար, որը նաեւ իշխող ուժի նախընտրական խոստումներից մեկն է, եւս մեկ անգամ չի խաթարվի մայրաքաղաքի տեսքը։ Կայարանի համար առաջարկվող նոր տեղը Երեւանի քաղաքի հատակագծում չկա․ «Եթե փոխում ենք, պետք է լինեն հիմնավորումներ․ հիմա այդ հիմնավորումները կան, թե՞ չկան։ Հիմնավորումը միայն այն է, որ մարդ կա, որ ֆինանսավորո՞ւմ է, թե՞ անհրաժեշտ է անպայման մետրոն կառուցել կամրջի վրա»,- ասում է ճարտարապետը։ Մանրամասները՝ տեսանյութում

Построив станцию метро на мосту, мы бросим деньги на ветер? (видео)
Поддержи А1+!Если б Советский Союз не распался, то в 1993 году уже были бы сданы в эксплуатацию две новые станции Ереванского метрополитена. Руководитель компании “Артун”, являющейся правопреемницей “Айтунелшинтреста”, осуществившего строительство метро, считает, что нужно как можно скорее начать строительство метро, поскольку стоимость строительства уже увеличилась приблизительно на 30%, хотя туннели готовы. Стоимость строительства одного тоннеля, по грубым расчетам, уже составит около 80 млн долларов.
Несколько дней назад Ереванская мэрия объявила, что переговоры достигли этапа проектирования станции метро “Ачапняк” и моста. В проекте, который в настоящий момент заложен в строительстве и обсуждается с инвестором, станция будет построена на выходящем из Разданского ущелья мосту, с современными конструкциями. Амаяк Арутюнян даже за строительство станции в этом варианте, только б началось строительство. “Хотя бы построили мост”, - говорит он. Несмотря на то, подчеркивает, что строительство станции метро на мосту не может быть окончательным. Он также согласен с автором и руководителем последнего генерального плана Еревана Гургеном Мушегяном, что новое место станции выбрано неправильно и будут пользоваться очень немногие. “Посмотрите на карту, где предлагается станция, где сосредоточено население”, - говорит Гурген Мушегян. Он узнав об эскизах станции “Ачапняк”, которые на днях распространялись в соцсетях, утверждает, что она скорее будет служить торговым центром, нежели облегчит пассажиропоток. Вице-мэр Еревана Айк Саркисян заявил: “У нас есть предварительное соглашение с инвестором, что будет финансировать с момента проектирования для составления проектной сметы. В дальнейшем в рамках сформированной в результате этого цены будет обсуждаться вопрос строительства станции метро – в контексте строительства в конце станции мола и бизнес-центра, в качестве предложенной инвестору бизнес-модели”.
По некоторым сведениям, с инвестором также обсуждается строительство 22-этажного здания в качестве бизнес-модели.
Гурген Мушегян надеется, что для строительства станции метро, которая также является одним из предвыборных обещаний правящей силы, в очередной раз не нарушится вид столицы. Предлагаемого для станции нового места в плане города Еревана нет: “Если меняем, должны быть обоснования, сейчас эти обоснования есть или нет? Обоснование лишь то, что есть человек, который финансирует? Или необходимо обязательно строить метро на мосту?” - говорит архитектор. Подробности – в видеоматериале