Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Կամերունի Արտաքին գործերի նախարարին
Հոկտեմբերի 31-ին Մոնակոյում ընթացող Ֆրանկոֆոնիայի 36-րդ նախարարական համաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցավ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հանդիպումը Կամերունի Արտաքին գործերի նախարար Լեժյոն Մբելա Մբելայի հետ։
Արտգործնախարարները փոխադարձ պատրաստակամություն հայտնեցին՝ համատեղ ջանքերով աշխատել երկկողմ օրակարգի հարստացման և հայ֊կամերունական հարաբերություններում առկա մեծ ներուժի լիարժեք օգտագործման ուղղությամբ։ Այս համատեքստում կարևորվեցին արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև  խորհրդակցությունների անցկացումը և բարձրաստիճան շփումների ու փոխայցերի ակտիվացումը։
Հայաստանի և Կամերունի ԱԳ նախարարները նախանշեցին երկկողմ համագործակցության ուղիների ընդլայնման շրջանակները։ Որպես խոստումնալից ուղղություններ առանձնացվեցին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, խելացի զարգացման, նորարարության և առևտրատնտեսական ոլորտները։ Նախարար Մնացականյանն իր կամերունցի գործընկերոջը ներկայացրեց նշյալ ոլորտներում Հայաստանի արձանագրած ձեռքբերումները՝ ընդգծելով հայկական կողմի պատրաստակամությունը կամերունյան կողմի հետ նախաձեռնելու ոլորտների անմիջական դերակատարների ներգրավմամբ փորձի փոխանակմանն ուղղված ծրագրեր:
Հայաստանի և Կամերունի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարները գոհունակություն հայտնեցին միջազգային կառույցների շրջանակներում հաստատված համագործակցության և փոխադարձ աջակցության կապակցությամբ։
Այս համատեքստում գործընկերներն առանձնահատուկ անդրադարձան  Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը՝ որպես ֆրանկոֆոն տարածաշրջանում համագործակցության ընդլայնման և հանրության առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման կարևորագույն հարթակի։ Նախարարները քննարկում ծավալեցին Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական 36-րդ համաժողովի արդյունքների,  Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունների և դրանց շրջանակներում նախատեսվող համատեղ աշխատանքների շուրջ:

Зограб Мнацаканян встретился с министром иностранных дел Камеруна
Поддержи А1+!В рамках проходящей в Монако XXXVI Министерской конференции Франкофонии 31 октября состоялась встреча министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Камеруна Леженом Мбелой.
Министры иностранных дел выразили взаимную готовность совместными усилиями работать в направлении обогащения двусторонней повестки и полноценного использования большого потенциала, имеющегося в армяно-камерунских отношениях. В этом контексте была отмечена важность проведения консультаций между внешнеполитическими ведомствами и активизации взаимных визитов на высоком уровне.
Главы МИД Армении и Камеруна наметили рамки расширения путей двустороннего сотрудничества. В качестве многообещающих направлений были выделены информационные технологии, умное развитие, инновации и торгово-экономические сферы. Министр Мнацаканян представил своему камерунскому коллеге достижения Армении в указанных сферах, подчеркнув готовность армянской стороны инициировать программы, направленные на обмен опытом с привлечением непосредственных игроков сфер.
Главы внешнеполитического ведомства Армении и Камеруна выразили удовлетворение сотрудничеством и взаимной поддержкой в рамках международных структур. В этом контексте партнеры особо коснулись Международной организации Франкофонии как важнейшей платформы расширения сотрудничества в регионе Франкофонии и решения проблем, стоящих перед обществом. Министры обсудили результаты XXXVI Министерской конференции Франкофонии, приоритеты в рамках председательства Армении и запланированные совместные работы.