Սփյուռքահայերը Գառնի-Գեղարդ գնալով չեն զբաղվելու, աշխատելու են պետական օրգաններում․ Զարեհ Սինանյան (տեսանյութ)
Վարչապետի աշխատակազմի սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը պատրաստվում է 2020թ․ բազմաթիվ ծրագրեր իրականացնել Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները առավել խորացնելու համար։
Դրանցից մեկը Հայաստանի հանրային ոլորտում սփյուռքահայ երիտասարդների պրակտիկայի իրականացումն է, որի համար, ըստ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանի, նախատեսված է 90 մլն 240 հազար դրամ։
Այս ծրագրով նախատեսվում է մասնագիտական բարձր որակավորմամբ սփյուռքահայ մասնագետներին Հայաստան բերել։
«Նրանց հմտությունները կնպաստեն նորարարական գաղափարների լայնածավալ հետազոտությունների իրականացմանը, և աշխատանքային փորձը կկիրառվի ՀՀ պետական մարմինների աշխատանքներում»,- ընդգծեց Զարեհ Սինանյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մանե Թանդիլյանին հետաքրքեց, թե սփյուռքահայ երիտասարդները ի՞նչ պարատվորություններ ունեն Հայաստանի նկատմամբ, հաշվի առնելով այն, որ նրանց ծախսերը հոգում է ՀՀ-ն։
«Օրինական պարտավորություն չկա, կա միայն բարոյական պարտավորություն։ Մեր նպատակն է այս քայլով երիտասարդ մասնագետների կյանքի ուղղությունը դեպի Հայաստան շեղելը։ Սա փորձ է մեր կողմից այս մարդկանց առհավետ կապել Հայաստանին, սակայն չկա որևէ երաշխիք, որով կարող ենք այս երիտասարդներին պրակտիկան ավարտելուց հետո գամել Հայաստանին և նրանց ստիպել մնալ Հայաստանում»,- ի պատասխան ասաց Զարեհ Սինանյանը։
Մանե Թանդիլյանին, ըստ էության, պատասխանն այդքան էլ չգոհացրեց, նա շեշտեց՝ լավ գաղափար է, որ նրանք գալիս են, բայց պետք է բացի բարոյականից, պարտավորությունների որոշակի սահման գծել։
«Այդքան գումար ծախսելուց հետո պետք է մենք պետք է ուզենանք, որ նրանց ներմուծած գիտելիքը իրացվի»,- նկատեց Մանե Թանդիլյնաը։
Զարեհ Սինանյանն արձագանքեց․
«Մենք ենք շահագրգռված, որ իրենց բերենք այստեղ, իսկ երբ գան, Գառնի-Գեղարդ գնալով չեն զբաղվելու, աշխատելու են պետական օրգաններում։ Եվ այդ մեկ տարում իրենց գիտելիքը, որը կարող էին այլ կերպ օգտագործել, օգտագործելու են ի շահ Հայաստանի։ Մենք մեր գումարի դիմաց ստանում ենք ակտուալ արժեք։ Մենք ուզում ենք, որ դա լինի շատ ավելի երկար ժամանակով, և սա է հայրենադարձության քողարկված ծրագիրը։ Մենք հույս ունենք, որ այդ մարդիկ կկապվեն Հայաստանին և եթե միանգամից չմնան, ապա ինչ-որ պահ կվերադառնան Հայաստան»։

Армяне диаспоры не будут заниматься посещением Гарни-Гегарда, будут работать в государственных органах: Заре Синанян (видео)
Офис главного инспектора по делам диаспоры аппарата премьер-министра в 2020 году собирается провести многочисленные программы для углубления отношений Армения-Диаспора.
Одна из них – осуществление практики молодых людей в общественной сфере Армении, за что, по словам главного инспектора по делам диаспоры Заре Синаняна, предусмотрено 90 млн 240 тысяч драм.
Этой программой предусматривается привезти в Армению специалистов из армянской диаспоры с высокой профессиональной квалификацией.
«Их навыки будут способствовать осуществлению широкомасштабных исследований инновационных идей, и трудовой опыт будет применяться в работе государственных органов РА», - подчеркнул Заре Синанян.
Депутат от фракции «Светлая Армения» Мане Тандилян заинтересовалась, какими обязательствами обладают молодые люди в отношении Армении, учитывая, что их расходы несет РА.
«Легального обязательства нет, есть лишь моральное обязательство. Наша цель – этим шагом склонить к Армении направление жизни молодых специалистов. Это – попытка с нашей стороны привязать людей к Армении, однако нет никакой гарантии, по которой мы можем приковать этих молодых людей после окончания практики и заставить их остаться в Армении», - ответил Заре Синанян.
Мане Тандилян, по сути, ответ не особо удовлетворил, она подчеркнула: хорошая идея, что они приезжают, но нужно кроме моральных, очертить некоторую границу обязательств.
«После того, как мы потратили столько денег, мы должны захотеть, чтобы привезенное ими знание реализовалось», - отметила Мане Тандилян.
Заре Синанян отреагировал:
«Мы тоже заинтересованы, чтобы их привезли сюда, а когда приедут, будут заниматься не Гарни-Гегардом, будут работать в государственных органах. И за этот год свои знания, которые они могли использовать по-другому, они будут использовать во благо Армении.
Мы за наши деньги получаем актуальную стоимость. Мы хотим, чтобы это было гораздо дольше, и это – скрытая программа репатриации. Мы надеемся, что эти люди привяжутся к Армении и если не останутся сразу, то в какой-то момент вернутся в Армению».