Նախագահ Սարգսյանին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Եթովպիայի դեսպանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Եթովպիայի Դաշնային Ժողովրդավարական Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ալեմայեհու Տեգենուն (Alemayehu Tegenu, նստավայրը՝ Մոսկվա):
Շնորհավորելով դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու առթիվ՝ նախագահ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ նա իր մասնագիտական փորձն ու եռանդը լավագույնս կծառայեցնի Հայաստանի և Եթովպիայի միջև կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Նախագահի խոսքով՝ Եթովպիան աֆրիկյան մայրցամաքում այն երկրներից է, որի հետ Հայաստանը դարերի խորքից եկող բարեկամություն ունի, երկու ժողովուրդներն ունեն շատ ընդհանրություններ, փոխադարձ հարգանք, ընդհանուր պատմություն և քաղաքակրթություն, ինչը լավ հիմք է միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար:
Նախագահ Սարգսյանը ոգեշնչող է համարել հարևան Էրիթրեայի հետ սահմանային հակամարտությունը կարգավորելու ուղղությամբ Եթովպիայի գործադրած վճռական ջանքերը, որի համար վարչապետ Աբիյ Ահմեդին արժանացավ Խաղաղության Նոբելյան մրցանակի: «Սա ցույց է տալիս, թե ինչպես երբեմն ոչ ստանդարտ մոտեցումները կարող են ավելի արդյունավետ լինել, քան ավանդական լուծումները»,- ընդգծել է նախագահը:
Հանրապետության նախագահը և նորանշանակ դեսպանը մտքեր են փոխանակել տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունների շուրջ: Նրանք համակարծիք են եղել, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, տուրիզմի, կրթության, մշակույթի ոլորտներում երկու երկրները փոխգործակցության հսկայական ներուժ ունեն: «Ժամանակն է, որ դա լիովին իրացվի, և ստորագրված փաստաթղթերը վերածվեն գործնական քայլերի»,-ասել է նախագահ Սարգսյանը:

Посол Эфиопии в Армении вручил верительные грамоты президенту Саркисяну (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян принял верительные грамоты новоназначенного посла Федеративной демократической республики Эфиопия в Республике Армения Алемайеху Тегену (Alemayehu Tegenu, резиденция в Москве).
Поздравив посла с назначением, Армен Саркисян выразил надежду, что он наилучшим образом использует свой профессиональный опыт и энергию для углубления и укрепления связей между Арменией и Эфиопией.
По словам президента, Эфиопия является одной из стран Африканского континента, с которой Армения имеет вековую дружбу, два народа имеют много общего, взаимное уважение, общую историю и цивилизацию, что является хорошей основой для развития межгосударственных отношений.
Президент Саркисян решительные усилия Эфиопии по урегулированию пограничного конфликта с соседней Эритреей, за что премьер-министр Абий Ахмед удостоился Нобелевской премии мира, назвал вдохновляющими. “Это высвечивает, как иногда нестандартные подходы могут быть более эффективными, чем традиционные решения”, - подчеркнул президент.
Президент республики и новоназначенный посол обменялись мнениями вокруг возможностей сотрудничества в различных сферах экономики. Они сошлись во мнении, что в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, туризма, образования, культуры обе страны имеют огромный потенциал сотрудничества. “Настало время, чтобы это полностью было реализовано, и подписанные документы превратились в практические шаги”, - сказал президент Саркисян.