Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Ալբերտի Կազելատիին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊաշտոնական այցով Իտալիայի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 28-ին հանդիպել է Իտալիայի Սենատի նախագահ Մարիա Էլիզաբետա Ալբերտի Կազելատիին:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով Սենատի նախագահին, չափազանց կարեւորել է հայ-իտալական միջխորհրդարանական շփումները եւ համոզմունք հայտնել, որ այս այցով հիմք է դրվում առավել ակտիվ համագործակցությանը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում: Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ մեր երկու երկրներում գործող խորհրդարանական համակարգը շատ ավելի մեծ հնարավորություններ ու ներուժ է պարունակում եւ այն անհրաժեշտ է իրագործել լիարժեքորեն: Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են, որ վերջին ժամանակաշրջանում ակտիվացել են շփումները բարեկամական խմբերի միջեւ: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել սերտ համագործակցել նաեւ ԵԱՀԿ ԽՎ եւ ԵԽԽՎ պատվիրակությունների մակարդակով:
ԱԺ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Սենատի կողմից 2019 թ. սեպտեմբերի 25-ին ՀՀ-ԵՄ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման համար: Երկուստեք հույս է հայտնվել, որ հնարավորինս մոտ ապագայում այն կվավերացվի նաեւ Իտալիայի պատգամավորների պալատի կողմից: Այս առնչությամբ Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է, որ հայկական կողմն ակնկալում է նաեւ իտալացի գործընկերների աջակցությունը վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացը մեկնարկելու հարցում:
Մարիա Էլիզաբետա Կազելատին գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջեւ բարձրաստիճան շփումների աշխուժացման կապակցությամբ` հատուկ ընդգծելով Հայաստանի Ազգային ժողովի եւ Իտալիայի Սենատի պատգամավորների միջեւ հաճախակի դարձած հանդիպումներն ու քննարկումները՝ ներառյալ հանձնաժողովների մակարդակով:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին` Կազելատին նշել է, որ Իտալիան շարունակում է հավատարիմ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հավասարակշռված դիրքորոշմանը: Պատասխանելով Արարատ Միրզոյանի այն դիտարկմանը, որ իտալական խորհրդարանի հարթակը երբեմն օգտագործվում է ԼՂ հիմնահարցում խաղաղ գործընթացին չնպաստող շահարկումներ անելու համար, Մարիա Էլիզաբետա Կազելատին նշել է, որ Իտալիայի խորհրդարանի մոտեցումները համահունչ են պետության պաշտոնական դիրքորոշմանը:

Арарат Мирзоян встретился с председателем Сената Италии Марией Элизабетой Альберти Казелати
Поддержи А1+!Находящийся с официальным визитом в Итальянской Республике председатель НС РА Арарат Мирзоян 28 октября встретился с председателем Сената Италии Марией Элизабетой Альберти Казелати.
Арарат Мирзоян, приветствуя председателя Сената, подчеркнул важность армяно-итальянских межпарламентских контактов и выразил уверенность, что этим визитом закладывается основа для более активного сотрудничества, как в двустороннем, так и в многостороннем форматах. Арарат Мирзоян подчеркнул, что парламентская система, действующая в обеих наших странах содержит гораздо большие возможности и потенциал, и их необходимо полноценно реализовать. Достигнута договоренность о более тесном сотрудничестве и на уровне делегаций ПА ОБСЕ и ПАСЕ.
Председатель НС выразил признательность Сенату за ратификацию 25 сентября 2019 года Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС. Обе стороны выразили надежду, что в ближайшем будущем оно будет ратифицировано и Палатой депутатов Италии. В связи с этим Арарат Мирзоян сообщил, что армянская сторона ожидает также и содействия итальянских коллег в вопросе начала диалога по либерализации визового режима.
Мария Элизабета Казелати выразила удовлетворение в связи с активизацией контактов нна высоком уровне между двумя странами, особо подчеркнув участившиеся встречи и обсуждения между депутатами Национального собрания Армении и Сената Италии и на уровне комиссий.
Коснувшись нагорно-карабахского конфликта, Казелати отметила, что Италия продолжает оставаться верной сбалансированной позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Отвечая на замечание Арарата Мирзояна о том, что платформа итальянского парламента иногда используется для спекуляций, не способствующих мирному процессу в карабахском вопросе, Мария Элизабета Казелати отметила, что подходы итальянского парламента созвучны официальной позиции государства.
В ходе встречи стороны коснулись активизации экономических и культурных связей между двумя странами.