Տվյալներ են ձեռք բերվել` Հրայր Թովմասյանի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները առերևույթ չարաշահելու վերաբերյալ․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում Հրայր Թովմասյանի` ՀՀ արդարադատության նախարար պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, ՀՀ արդարադատության նախարարության աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Նորայր Փանոսյանի և ՀՀ ԱՆ ու Երևանի քաղաքապետարանի այլ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքերի առթիվ քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել` առերևույթ կատարված հանցագործություններին Հրայր Թովմասյանի ուղղակի մասնակցության վերաբերյալ, հիմնավորվել է Բաղրամյան 1 փկղ. 14 շենքի թիվ 162 տարածքը Երևանի քաղաքապետարանի կողմից կազմակերպված աճուրդի արդյունքներով` փաստացի նրա կողմից ձեռք բերված լինելու հանգամանքը
Նկատի ունենալով, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք են բերվել Հրայր Թովմասյանի՝ որպես ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի կողմից իր պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված առերևույթ հանցագործություն կատարելու վերաբերյալ տվյալներ, իսկ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 6-րդ և 10-րդ մասերի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց` իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների վերաբերյալ գործերով նախաքննությունը կատարում են բացառապես ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչներըուստի քրեական գործն, ըստ քննչական ենթակայության, ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:

Получены данные о превышении Грайром Товмасяном должностных полномочий: СК
Поддержи А1+!В Отделе общих расследований и расследований преступлений, связанных с выборами, Главного следственного управления Следственного комитета РА по уголовному делу, расследуемому по факту злоупотребления должностными полномочиями, Грайра Товмасяна, занимавшего должность министра юстиции РА, Норайра Паносяна, занимавшего должность начальника инспекции по контролю законности аппарата Министерства юстиции РА и других должностных лиц Министерства юстиции РА и мэрии Еревана, в результате предпринятых в ходе предварительного следствия широкомасштабных следственных и процессуальных действий были получены данные о непосредственном участии Грайра Товмасяна в видимых преступлениях. По результатам аукциона, организованного мэрией Еревана, территория № 162 здания № 14 переулка 1 ул. Баграмян фактически была приобретена им.
Учитывая, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу были приобретены данные о злоупотреблении Грайра Товмасяна должностными полномочиями, будучи лицом, занимающим должность министра юстиции РА, что по неосторожности привело к тяжелым последствиям, совершении видимого преступления, предусмотренного частью 2 статьи 308 УК РА. Согласно части 6 и 10 статьи 190 Уголовно-процессуального кодекса РА, предварительное следствие по делам руководящих работников органов исполнительной и судебной власти, лиц, осуществляющих государственную службу, в связи с их должностным положением или совершенными ими преступлениями проводят исключительно следователи Специальной следственной службы РА, следовательно, уголовное дело, по следственному подведомству, направлено в Специальную следственную службу РА.