Օրացույց. 29-ը հոկտեմբերի. Հայաստան է ժամանում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ին1994-ի հոկտեմբերի 29-ին Վրաստանից եռօրյա այցով Հայաստան է ժամանում ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Բուտրոս Բուտրոս Ղալին: Նույն օրը նրան ընդունում է նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը: Հանդիպումից հետո Բուտրոս Ղալին հայտարարում է, որ Ղարաբաղի հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն ՄԱԿ-ի բանաձեւերի շրջանակում:
1997-ի այս օրը Երեւանի պետական համալսարանում սարսափի երեկո է: Ուսանողները նշում են ամերիկյան Հելոուինը: Բազմաթիվ սարսափ-դիմակներին փոխարինում է Հելոուինի այս միակ սիմվոլը՝ դդմե դիմակը: Ուսանողներին արտասահմանցի հյուրը խորհուրդ է տալիս այս գիշեր զգույշ լինել, որպեսզի չզրկվեն գլխից, իսկ ուսանողները պարում են:
1997-ի այս օրը Գրողների Միությունում մեծարում են սրտի վիրաբույժ, ամերիկահայ Հրայր Հովակիմյանին: 1991-ին երբ նա եկել է Հայաստան, Առողջապահության նախարար Բաբլոյանը հարցրել է՝ ինձանից ինչ-որ բա՞ն ես ուզում, ասել է՝ ոչ: Նախարարն ուրախությամբ ասել է՝ այդ դեպքում սկսիր աշխատել: Այդ օրից մարդը փրկել է մոտ հազար մարդու կյանք:
1997-ի այս օրերին Հայաստանում ռուսական լրատվամիջոցների դեսանտ է: Հայ լրագրողները նրանցից փորձում են տեղեկանալ, թե ինչու են ռուսական եթերով այդքան շատ կեղտ շպրտում միմյանց վրա: Ելցինի խորհրդի անդամ Միհրանյանը լրագրողների փոխարեն ասում է՝ նրանք գործիք են սեփականատերերի եւ նրանց միլիարդների պայքարում:
Արկադի Վոլսկին 1997-ի այս օրերին Երեւանում մասնակցում է հայ-ռուսական գործարար համաժողովին: Ուրախ է, որ հայերն ու ռուսները կրկին միասին փորձում են գործ անել՝ կորցրել էինք իրար, վերագտանք: Ի դեպ, Վոլսկին Խորհրդային Միության նախագահ Միխայիլ Գորբաչովի ներկայացուցիչն էր Լեռնային Ղարաբաղում 1988 թվականին: Ինչպե՞ս է պատկերացնում հակամարտության լուծումը՝ միայն փաթեթային եղանակով:
1998-ի հոկտեմբերի 28-ին հայ կոմունիստները տոնում են կոմերիտմիության ստեղծման 80-ամյակը: Դահլիճում երիտասարդներին բաժանվում են կոմերիտականի տոմսեր: Կոմկուսի առաջնորդ Սերգեյ Բադալյանն ասում է, որ այսօրվա կոմերիտականները, ցավոք, զրկվել են իրենց իրավունքներից, որոնք կային Խորհրդային Միության օրոք;
Այս օրերին Հայաստանում է սփյուռքահայ ռաբիզ երգիչ Փոլ Բաղդադյանը: Նա հանդիպում է «Դավիթ Անհաղթ» համալսարանի ուսանողների հետ, որոնց հընթացս բացատրում են, թե ինչ ասել է սփյուռք: Փոլն ասում է, որ իր ռաբիզով ինքը քարոզում է հայեցիություն:
2001-ի հոկտեմբերի 29-ին Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ստիպված է պարզաբանել, թե ինչու է Ամերիկան փոփոխություններ մտցրել 907-րդ բանաձեւի մեջ եւ ավելացրել Ադրբեջանի օգնությունը՝ նրան ընդգրկելով հակաահաբեկչական պայքարի գործընկերների ցանկի մեջ եւ բազմաթիվ ռազմական սարքավորումներ նվիրել: Օսկանյանն ասում է, որ Ադրբեջանում էլ կան «Ալ Ղաիդայի» անդամներ, որոնց պետք է չեզոքացնել Ադրբեջանի իշխանությունների օգնությամբ:
2004-ի հոկտեմբերի 29-ին Երեւանի կենտրոնում սպանվում է երկու հոգի: Սպանվածներից մեկը վրացահայ է: Ոստիկանությունը օպերատիվ նկատառումներով հանցագործությունը կատարած անձի ինքնությունը չի հրապարակում:
2010-ի հոկտեմբերի 29-ին Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հույս ունի, որ Հանրապետականը կհասունանա եւ կողմ կքվեարկի Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչման մասին իրենց օրենքի նախագծին:

Календарь: 29-е октября: в Армению прибывает генеральный секретарь ООН (видео)
29-го октября 1994 года из Грузии в Армению с трехдневным визитом прибывает генеральный секретарь ООН Бутрос Бутрос Гали. В тот же день его принимает президент Левон Тер-Петросян. После встречи Бутрос Гали заявляет, что Карабахский конфликт может быть решен только в рамках формулы ООН.
В этот день 1997 года в Ереванском государственном университете вечер ужаса. Студенты отмечают американский Хэллоуин. Многочисленные маски ужаса заменяет этот единственный символ Хэллоуина – тыквенная маска. Иностранный гость студентов рекомендует быть острожным этим вечером, чтобы не лишиться головы, а студенты танцуют.
В этот день 1997  года в Союза писателей чтут кардиохирурга, американца армянского происхождения Грайра Овакимяна. В 1991 году, когда он приехал в Армению, министр здравоохранения Баблоян спросил: ты чего-то хочешь от меня? Сказал: нет. Министр с радостью сказал: в этом случае начинай работать. С этого дня человек спас жизнь около тысячи людей.
В эти дни 1997 года в Армении находится десант российских СМИ. Армянские журналисты хотят узнать у них, почему по российскому эфиру так много кидаются друг в друга грязью. Член совета Ельцина Мигранян вместо журналистов говорит: они – инструмент в борьбе собственников и их миллиардов.
Аркадий Вольский в эти дни 1997 года в Ереване принимает участие в армяно-российском бизнес-форуме. Он рад, что армяне и русские вновь пытаются делать дело вместе: мы потеряли друг друга, нашли вновь. Кстати, Вольский  является представителем президента Советского Союза Михаила Горбачова в Нагорном Карабахе в 1988 году. Как он представляет решение конфликта? Только пакетным способом.
28-го октября 1998 года армянские коммунисты отмечают 80-летие создания комсомола. В зале молодежи раздают комсомольские билеты. Лидер компартии Сергей Бадалян говорит, что сегодняшние комсомольцы, к сожалению, лишились своих прав, которые были при Советском Союзе.
В эти дни в Армении находится певец-рабиз из армянской диаспоры Пол Багдадян. Он встречается со студентами университета “Давид Анахт”, которым задним числом объясняют, что значит диаспора. Пол говорит, что он своим рабизом пропагандирует армянство.
29-го октября 2001 года министр иностранных дел Армении Вардан Осканян вынужен пояснить, почему Америка внесла изменения в 907-ю резолюцию и увеличила помощь Азербайджану, включив его в список партнеров по антитеррористической борьбе и подарила многочисленное военное оборудование.  Осканян говорит, что и в Азербайджане есть члены “Аль-Каиды”, которых нужно нейтрализовать при помощи властей Азербайджана.
29-го октября 2004 года в центре Еревана убивают двоих человек. Один из убитых – грузинский армянин.  Полиция из оперативных соображений не разглашает личность совершившего преступление.
29-го октября 2010 года Раффи Ованнисян надеется, что Республиканская партия созреет и проголосует за  их законопроект о признании Нагорного Карабаха.