Հայաստանի բանկերի միություն
2019 թ սեպտեմբերի 20-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակել է «ԲՄԼ Արզնի» ՍՊԸ-ն և նույն ՍՊԸ-ի սնանկության կառավարիչն ընդդեմ «Անելիք Բանկի» գործով վճիռը, որով բավարարել է հայցը և վճռել  հօգուտ «ԲՄԼ Արզնի» ընկերության Բանկից բռնագանձել շուրջ 22 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումար։
Բանկերի միությունը, ուսումնասիրելով դատարանի վճիռն ու ծանոթանալով գործի մանրամասներին և փաստական հանգամանքներին, ինչպես նաև քաջատեղյակ լինելով       «Բ․Մ․Լ․Արզնի» ընկերության իրական սեփականատեր Գևորգ Աֆանդյանի՝ որպես բազմաթիվ սնանկ ընկերությունների իրական շահառու հանդիսացող և հայաստանյան մի շարք բանկերի հետ դատական վեճեր ունեցող գործարարի համբավին, մտահոգություն է հայտնում դատարանի նման վճռի առնչությամբ։
Բանկերի միությունը  գտնում է, որ գործը քննելիս դատարանը չի ելել արդարադատության բուն էությունից, ըստ ամենայնի, անտեսել է մի շարք էական հանգամանքներ և չի բացահայտել կարևորագույն փաստեր Գևորգ Աֆանդյանի գործելաոճի վերաբերյալ, ինչպես նաև նրա հետ փոխկապակցված անձանց՝ գործի հետ կապը, արդյունքում ընդունելով մի վճիռ, որը՝
• աննախադեպ է Հայաստանի բանկային համակարգի գործունեության ողջ պատմության մեջ,
• ստեղծում է վտանգավոր նախադեպ՝ ուղի հարթելով անբարեխիղճ տնտեսվարողների կողմից նման շինծու դատական հայցերի միջոցով բանկերից գումար կորզելու համար,
• հարվածի տակ է դնում հայաստանյան կայացած բանկային համակարգն առհասարակ,
• վտանգում է Հայաստանի Հանրապետության՝ որպես օտարերկրյա ներդրումների համար բարենպաստ գոտու վարկանիշը։
Հայաստանի բանկերի միությունը ԳԱֆանդյանի՝ հայաստանյան բանկերի հետ ունեցած դատական յուրաքանչյուր, և հատկապես ամենախոշոր՝ «ԱյԴԻ Բանկ» ՓԲԸ-ի հետ վեճը պահելու է ուշադրության կենտրոնում՝ մշտապես հետևելով իրադարձությունների զարգացման ընթացքին։ ՀԲՄ-ն հրավիրում է նաև պատկան մարմինների ուշադրությունը՝ գործի բազմակողմանի քննման, իրական փաստերի բացահայտման, տվյալ անձի և նման գործելաոճ որդեգրած մյուսների վարքագծին պատշաճ իրավական գնահատական տալու համար:

У «Банка Анелик» конфисковано около 22 млн долларов США в пользу ООО «Б.М.Л. Арзни»
Поддержи А1+!20 сентября 2019 Суд общей юрисдикции города Еревана опубликовал вердикт по делу ООО «Б.М.Л. Арзни» и управляющий по банкротству того же ООО против «Анелик Банка», который удовлетворил предъявленный банку иск и вынес решение изъять у него около 22 миллионов долларов в пользу ООО «Б.М.Л. Арзни» .
Союз Банков Армении, ознакомившись с вердиктом суда и изучив детали и обстоятельства дела, а также будучи хорошо знакомым с репутацией настоящего владельца ООО «Б.М.Л. Арзни» Геворга Афандяна – подлинного собственника многочисленных компаний-банкротов и участника судебных разбирательств с целым рядом армянских банков, выражает свою обеспокоенность по поводу принятого судом решения.
Союз Банков считает, что при рассмотрении дела суд отошёл от самой сути правосудия и, судя по всему, проигнорировав целый ряд существенных обстоятельств, не раскрыл важные факты о методах работы Геворга Афандяна и аффилированных с ним лиц и, тем самым, принял решение, которое:
- не имеет прецедентов за всю историю банковской системы Армении,
- создаёт опасный прецедент, открывая путь для попыток недобросовестных бизнесменов вымогать деньги у банков посредством надуманных судебных исков,
- ставит под удар состоявшуюся банковскую систему Армении в целом,
- ставит под угрозу рейтинг Республики Армения как благоприятной для иностранных инвестиций страны.
Союз Банков Армении будет держать в центре внимания каждый судебный процесс Г. Афандяна с любым из армянских банков и, особенно, крупнейший из них – суд с ЗАО «АйДи Банк», внимательно отслеживая ход событий. СБА также призывает внимание соответствующих органов на всестороннее рассмотрение дела, раскрытие подлинных фактов и необходимость надлежащей правовой оценки поведению упомянутого и других лиц, придерживающихся подобной практики.
Союз ожидает от Апелляционного суда беспристрастного расследования дела и вынесения справедливого вердикта.