Նախագահ Սարգսյանն այցելել է ճապոնական Mitsubishi Heavy Industries ընկերություն
Աջակցիր «Ա1+»-ինՃապոնիա աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է աշխարհի խոշորագույն արդյունաբերական և տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկը՝ ճապոնական Mitsubishi Heavy Industries ընկերություն և հանդիպել Mitsubishi Group ընկերության խորհրդի անդամ, Mitsubishi Heavy Industries ընկերության խորհրդի նախագահ Շունիչի Միանագայի հետ։
«Պատիվ է հյուրընկալել Ձեզ մեր գլխամասային գրասենյակում և խոսել, թե համագործակցության ինչպիսի ծրագրեր կարող ենք ունենալ»,- ողջունելով Հայաստանի նախագահին ասել է ընկերության խորհրդի նախագահը։ Նա նշել է, որ Mitsubishi Heavy Industries-ն սկսել է որպես նավաշինական ընկերություն ու այսօր դարձել արդյունաբերական և տեխնոլոգիական խոշորագույն ընկերություն։
Ընդգծելով, որ արագ փոփոխվող աշխարհում իրական արժեքներն են լինելու մարդկային միտքը, ստեղծարարությունը, գաղափարը՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի Հայաստանը դառնա գիտական ու տեխնոլոգիական հանգույց։ Նրա խոսքով՝ դրան են միտված նաև նախագահական մի շարք նախաձեռնություններ, որոնց նպատակն է զարգացնել նորագույն տեխնոլոգիաները՝ հիմնված արհեստական բանականության, մեծ տեղեկատվության կառավարման և մաթեմատիկական մոդելավորման վրա, և սա այն ոլորտն է, որտեղ «կարող են լինել գործընկերներ»։
Զրուցակիցները խոսել են փոխգործակցության, Հայաստանում Mitsubishi Heavy Industries -ի առաջատար տեխնոլոգիաների, ինչպես նաև փորձի կիրառման հնարավորությունների մասին։
Նախագահ Սարգսյանը հրավիրել է ընկերության ղեկավարությանն այցելել Հայաստան՝ տեղում ծանոթանալ առկա ներուժին և համագործակցության հնարավորություններին։

Президент Саркисян посетил японскую компанию “Mitsubishi Heavy Industries”
Поддержи А1+!В рамках рабочего визита в Японию президент республики Армен Саркисян 25 октября посетил одну из крупнейших промышленных и технологических компаний мира - японскую компанию “Mitsubishi Heavy Industries” и встретился с членом совета компании Mitsubishi Group, председателем Совета компании Шуничи Мианагой.
“Большая честь принимать Вас в нашем головном офисе и говорить о том, какие программы сотрудничества мы можем разработать”, - приветствуя президента Армении, сказал председатель Совета компании. Он отметил, что Mitsubishi Heavy Industries стала судостроительной компанией и сегодня стала крупнейшей промышленной и технологической компанией.
Подчеркнув, что в быстро меняющемся мире истинными ценностями будут человеческий разум, креативность, идея, президент Саркисян сказал, что его желание заключается в том, чтобы Армения стала научным и технологическим узлом. По его словам, на это направлен ряд президентских инициатив, целью которых является развитие новейших технологий, основанных на искусственном интеллекте, управлении большой информацией и математическом моделировании, и это та сфера, в которой “могут быть партнеры”.
Собеседники говорили о взаимодействии, о возможностях применения в Армении передовых технологий Mitsubishi Heavy Industries, а также опыта компании.
Президент Саркисян пригласил руководство компании посетить Армению, чтобы на месте ознакомиться с имеющимся потенциалом и возможностями сотрудничества.