ՀՔԾ-ն` Արա Բաբլոյանի կողմից հնչեցված հայտարարության վերաբերյալ
Աջակցիր «Ա1+»-ին2019 թ.-ի հոկտեմբերի 23-ին տարբեր լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ զրույցի ընթացքում Արա Բաբլոյանը հայտարարել է. «...Ինձ մի բանում կարող են մեղադրել, որ ես նպաստել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը եկել է իշխանության: Այդ հարցում հստակ կա մեղադրանք: Եթե որոշեն դա քննել, դա կհաստատեմ»:
Հաշվի առնելով այս հայտարարության ուղղությամբ քննություն սկսելու հետ կապված լրատվամիջոցների կողմից վարույթն իրականացնող մարմնին ուղղված բազմաթիվ հարցադրումներն ու հանրության հետաքրքրությունը հիշյալ հարցի շուրջ` հարկ ենք համարում հայտնել, որ Արա Բաբլոյանն այս հայտարարության կապակցությամբ քննիչի կողմից իրեն ուղղված հարցադրմանը բառացի պատասխանել է հետևյալը. «Ճիշտն ասած, ի նկատի եմ ունեցել այն, որ ներկայիս ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս ԱԺ պատգամավորի պաշտոնից է նշանակվել վարչապետի պաշտոնում և պատգամավորական մանդատից հրաժարական չի ներկայացրել: Եթե ենթադրենք՝ Հրայր Թովմասյանի դեպքում խախտում էի թույլ տվել այն մասով, որ նա պատգամավորական մանդատից հրաժարական չէր ներկայացրել, սակայն արձանագրել էի նրա պատգամավորի լիազորությունները վաղաժամ դադարած լինելու հանգամանքը, ապա նույն խախտումը ենթադրաբար թույլ էի տվել նաև Նիկոլ Փաշինյանի դեպքում: Սակայն փաստաբանիս հետ իրավաբանական խորհրդակցությունից հետո հասկացա, որ նման պայմաններում պետական մարմնում պաշտոնի նշանակվելուց հետո պատգամավորի լիազորությունները, ՀՀ Սահմանադրության 2015 փոփոխությունների 95-րդ հոդվածի համաձայն, ինքնաբերաբար, իրավունքի ուժով դադարում են: Իմ կողմից տրված հարցազրույցի մասով ավելացնելու այլ բան չունեմ»:

ССС о заявлении, озвученном Ара Баблояном
Специальная следственная служба Республики Армения представила разъяснения в связи с заявлением, озвученным бывшим председателем НС А. Баблояном.
Разъяснения Специальной следственной службы:
“23 октября 2019 года в беседе с представителями различных СМИ Ара Баблоян заявил: “... Меня могут обвинить лишь в одном, что я способствовал тому, что Никол Пашинян пришел к власти. По этому вопросу есть четкое обвинение. Когда они решат расследовать это, я подтвержу”.
Учитывая многочисленные вопросы, адресованные СМИ органу, осуществляющему производство в связи с началом расследования в связи с этим заявлением, и интерес общественности к данному вопросу, считаем необходимым сообщить, что А. Баблоян на адресованный следователем вопрос в связи с этим заявлением дословно ответил следующее: “Честно говоря, я имел в виду то, что нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян был назначен на свою должность, будучи депутатом НС, он также не отказывался от депутатского мандата. Если предположить, что в случае с Грайром Товмасяном я допустил нарушение по той части, что он не отказался от депутатского мандата, однако зафиксировал факт преждевременного прекращения полномочий депутата, то такое же нарушение, я предположительно, допустил и в случае с Николом Пашиняном. Однако после юридической консультации с адвокатом я понял, что в подобных условиях после назначения на должность в государственный орган полномочия депутата, согласно ст. 95 изменений Конституции РА 2015, силой закона автоматически прекращаются. Мне нечего добавить относительно моего интервью”.