Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է Ճապոնիայի նոր կայսր Նարուհիթոյի գահակալության առիթով կազմակերպված ընդունելությանը (տեսանյութ)
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը և տիկին Նունե Սարգսյանը Ճապոնիայի նոր կայսր Նարուհիթոյի գահակալության առիթով Տոկիո ժամանած բազմաթիվ հյուրերի, այդ թվում՝ թագավորական ընտանիքների, պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ մասնակցել են կայսեր գահակալության առիթով կազմակերպված հանդիսավոր ընդունելությանը:
Նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է միապետին գահակալության առթիվ։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահը հանդիսավոր տոնակատարության շրջանակում զրույցներ է ունեցել Իսպանիայի Թագավոր Ֆելիպե Վեցերորդի, Ուելսի արքայազն Չարլզի, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի, Ավստրիայի Հանրապետության Դաշնային նախագահ Ալեքսանդր Վան դեր Բելլենի, Ղազախստանի Հանրապետության առաջին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի, Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության նախագահ Միշել Տեմերի, Մոնտենեգրոյի նախագահ Միլո Ջուկանովիչի, Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի, Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեերենբեկովի, Ճապոնիայի կայսեր գահակալության արարողությանը Ֆրանսիան ներկայացնող՝ երկրի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի հետ։

Армен Саркисян принял участие в приеме, организованном по случаю интронизации императора Японии (видео)
Президент Республики Армения Армен Саркисян и госпожа Нуне Саркисян вместе с многочисленными гостями, прибывшими в Токио по случаю интронизации нового императора Японии Нарухито, в том числе и членами монарших семей, главами государств и правительств, другими высокопоставленными должностными лицами, приняли участие в торжественном приеме, организованном по случаю интронизации императора.
Президент Саркисян поздравил императора с интронизацией.
В рамках торжественного празднества по случаю интронизации императора Японии президент Республики Армения провел беседы с королем Испании Фелипе VI, принцем Уэльским Чарльзом, президентом Федеративной республики Германия Франком-Вальтером Штайнмайером, федеральным президентом Австрийской Республики Александром Ван дер Белленом, экс-президентом Республики Казахстан Нурсултаном Назарбаевым, президентом Федеративной Республики Бразилия Мишелем Темером, президентом Монтенегро Мило Джукановичем, президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, президентом Кыргызстана Сооронбаем Жееренбековым, с бывшим президентом Франции Николя Саркози.