Բանակցային գործընթացում առաջացել է բավական բարդ իրավիճակ․ Վահրամ Աթանեսյան (տեսանյութ)
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջանում ունեցած վերջին այցի վերաբերյալ երեկ տարածած հայտարարությունը ստանդարտ է և առանձնապես նորություն չի պարունակում, ասում է  Արցախի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր, քաղաքագետ Վահրամ Աթանեսյանը։
«Թերևս աչքի զարնող միակ հանգամանքն այն է, որ համանախագահները Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների անունից անոնսավորեցին դեկտեմբերի առաջին օրերին ԵԱՀԿ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդաժողովի շրջանակներում Մնացականյան-Մամեդյարով հանդիպման մասին»։
Քաղաքագետն ասաց՝ հայտարարության մեջ խոսվում է նաև կողմերի միջև մարդասիրական գործողություններ անելու հեռանկարի մասին, ըստ նրա, սա թույլ է տալիս ենթադրել, որ բուն բանակցային գործընթացում առաջացել է բավական բարդ իրավիճակ։
«Այս ֆոնին կուզենայի ընդգծել ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցչի երեկ տարածած հայտարարությունն այն մասին, որ գոյություն ունեն ԼՂՀ խնդրի կարգավորման պայմանավորվածություններ և այդ պայմանավորվածությունները գտնվում են սեղանին և ՌԴ արտգործնախարարությունը ջանք է գործադրելու բանակցություններն այդ ոգով շարունակելու ուղղությամբ»։
Վահրամ Աթանեսյանն անդրադարձավ նաև Նիկոլ Փաշինյան- Բակո Սահակյան վերջերս կայացած հանդիպմանը։ Ասաց՝ հանդիպման շուրջ եղած ֆոնը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ դա եղել է գործնական հանդիպում։ Չի բացառում նաև, որ ինչ-որ այլ խնդիրներ ևս քննարկվել են։
«Մանավանդ այն, որ հանդիպման սկզբին Արցախի նախագահն ասաց, որ ինքը Հայաստանի վարչապետին ասելիք ունի։ Այդ ասելիքն, ըստ երևույթին՝ Արցախի ներքաղաքական իրավիճակի ներկայացումն է Արցախի վարչապետին, այն կտրվածքով, որ Արցախում առաջիկայում սպասվում են նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններ և շատ բնական է, որ Արցախի նախագահն այդ լրջագույն հարցում խորհրդատվություններ անցկացնի Հայաստանի վարչապետի հետ»։

В переговорном процессе возникла довольно сложная ситуация: Ваграм Атанесян (видео)
Поддержи А1+!Распространившееся вчера заявление относительно последнего регионального визита сопредседателей Минской группы ОБСЕ стандартно и не содержит особых новостей, говорит бывший депутат парламента Арцаха, политолог Ваграм Атанесян.
«Пожалуй, единственное бросающееся в глаза обстоятельство в том, что председатели от имени министров иностранных дел Армении и Азербайджана анонсируют о встреюе Мнацаканян – Мамедьяров в рамках форума министров иностранных дел ОБСЕ в первые дни декабря.
Политолог сказал: в заявлении говорится также о перспективы гуманитарных действий между сторонами, по его словам, это позволяет предположить, что в самом переговорном процессе возникла довольно сложная ситуация.
«На этом фоне я хотел бы подюеркнуть вчерашнее заявление официального представителя Министра иностранных дел РФ о том, что существуют договоренности об урегулировании проблемы НКР и эти договоренности находятся на столе и министерство иностранных дел РФ приложит усилия в направлении продолжения переговоров в этом духе».
Ваграм Атанесян, обратившись также к недавней встрече Никол Пашинян – Бако Саакян. Сказал: фон вокруг встречи позволяет заключить, что это была деловая встреча. Также не исключено, что обсуждались и какие-то другие проблемы.
«В особенности то, что в начале встречи президент Арцаха сказал, что ему есть что сказать премьер-министру Армении. Это, по сути, представление внутриполитической ситуации Арцаха, в том разрезе, что в Арцахе в ближайшее время ожидаются президентские и парламентские выборы и очень естественно, что президент Арцаха проведет совещания с премьер-министром Армении по этому серьезнейшему вопросу».