ՀՀ-ում տարիներ շարունակ կուսակցական համակարգը սպանվել է․ Դանիել Իոաննիսյան (տեսանյութ)
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» հասարակական կազմակերպության ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանի համոզմամբ՝ ՀՀ-ում տարիներ շարունակ կուսակցական համակարգը սպանվել է։
Այս մասին Ազգային ժողովում «Կուսակցությունների մասին սահմանադրական օրենք, առկա խնդիրները և փոփոխությունների շրջանակը» թեմայով լսումների ժամանակ ասաց նա։
«Հայաստանում կուսակցությունների ինստիտուտ, ըստ էության, չկա: Կուսակցությունների հանդեպ վստահությունը 2-ից 5 %-ի միջակայքում է՝ համաձայն սոցհարցումների։ Այս խորհրդարանի ֆունկցիան է լուծել այս կարևոր խնդիրը, կերտել կուսակցությունների ինստիտուտը Հայաստանում: Եթե այս խորհրդարանը չհաջողի այս հարցում, ապա մենք երբեք չենք ունենա խորհրդարանական ժողովրդավարություն ՀՀ-ում»,- ընդգծեց Դանիել Իոաննիսյանը։
Նա անհրաժեշտ է համարում, որպեսզի պետական ֆինանսավորումը ավելանա, որպեսզի կուսակցությունների ինստիտուտը զարգանա։
«Մենք առաջարկում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին հնարավորություն տալ, որ այցելեն հարկային կամ այլ մարմին, կարողանան որոշել, թե իրենց հարկերից քանի տոկոսը ո՞ր կուսակցությանն ուղղվի։ Այս կարգավորմամբ մենք 3 խնդիր կլուծենք։ Առաջինը՝ քաղաքացիները հնարավորություն կունենան մասնակցել և ազդել քաղաքականության վրա ոչ միայն փողոց փակելով կամ 5 տարին մեկ ընտրելու միջոցով։ Երկրորդը՝ կիմանանք, թե որ կուսակցությունը իրականում քանի՞ համակիր ունի։ Եվ երրորդ՝ ամենակարևոր արդյունքն այն է, որ կարգավորմամբ մենք դուրս կգանք կուսակցությունների ֆինանսավորման փակ շղթայից։ Թե՛ գործող, թե՛առաջարկվող մեխանիզմով կուսակցությանը ֆինանսավորելու համար պետք է այն վերջին ընտրություններին լավ արդյունք գրանցի, իսկ լավ արդյունք գրանցելու համար պետք է փող։ Այս մեխանիզմով մենք զարգացման հնարավորություն կտանք նաև այն կուսակցություններին, որոնք ԱԺ վերջին ընտրություններին չեն մասնակցել կամ նոր են ստեղծվել և ընտրությանը մասնակցել են, բայց բավական ձայներ չեն հավաքել»,- նշեց Դանիել Իոաննիսյանը:

В РА годами уничтожалась партийная система: Даниэл Иоаннисян (видео)
Координатор программ общественной организации «Союз информированных граждан» Даниэл Иоаннисян убежден: в РА годами уничтожалась партийная система.
Об этом он сказал во время слушаний в Национальной собрании на тему «Конституционный закон о партиях, имеющиеся проблемы и круг изменений».
«В Армении, по сути, нет института партий. Доверие к партиям находится в промежутке от 2-х до 5%, согласно соцопросам. Функцией этого парламента является решить эту важную проблему, создать институт партий в Армении. Если этот парламент не добьется успеха в этом вопросе, у нас никогда не будет парламентской демократии в РА», - подчеркнул Даниэл Иоаннисян.
Он считает необходимым, чтобы увеличилось государственное финансирование, чтобы институт партий развивался.
«Мы предлагаем дать возможность гражданам Армении, чтобы они посетили налоговый или другой орган, могли решить, сколько процентов из их налогов направить какой партии. Этой регулировкой мы решим 3 проблемы.  Во-первых, граждане будут иметь возможность участвовать и влиять на политику не только перекрывая улицы или посредством выборов раз в 5 лет. Во-вторых, мы узнаем, сколько в действительности сторонников у партии. И в-третьих, самый важный результат в том, что этим регулированием мы выйдем из закрытого рынка финансирования партий. И по действующему, и по предлагаемому механизму для финансирования партии она должна зарегистрировать хороший результат  на последних выборах, а для регистрации хорошего результата нужны деньги. По этому механизму мы дадим возможность развития также тем п артиям, которые не участвовал в последних выборах в НС или были только что созданы и участвовали в выборах, но не набрали достаточного количества голосов»,  - отметил Даниэл Иоаннисян