Հեղափոխությունը կիսատ կմնա, եթե․․․ պարզաբանում է Արամ Մանուկյանը
«Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցության փոխնախագահ Արամ Մանուկյանի համոզմամբ՝ կուսակցական համակարգի ուժեղացումը կախված է ցանկացած երկրի քաղաքական և սոցիալական իրավիճակից։
Ազգային ժողովում «Կուսակցությունների մասին սահմանադրական օրենք, առկա խնդիրները և փոփոխությունների շրջանակը» թեմայով լսումների ժամանակ ասաց նա։
«Պետք է արձանագրենք, որ Հայաստանի սոցիալական ծանր վիճակի գոյությունը միշտ խոչընդոտել է կուսակցությունների առավել զարգացմանը։ Մի երկրում, որտեղ ՀՆԱ-ի արդյունքը գտնվում է 15 ընտանիքի ձեռքում, և 35 % աղքատություն կա, այդպիսի երկրում կուսակցական լայն, կայացած, ժողովրդավար համակարգ դժվար է ակնկալել։ Ուստի մեր խնդիրը պետք է լինի կուսակցության համակարգ ստեղծելը, այլ բարելավելը և կուսակցությունների կուսակցականությունը»,-ելույթի ժամանակ նշեց Արամ Մանուկյանը։
ՀԱԿ փոխնախագահը կարծում է, որ քաղաքացուն պետք է ազատել ֆինանսի և վարչական գործոնների ազդեցությունից և նրան հնարավորություն տալ ընտրել ոչ թե մարդուն, այլ նրա առաջարկած ծրագիրը։
«Մեր ընտրությունների ժամանակ մեծ մաս են կազմում մարդկային, ֆինանսական շփումները, բարեգործությունը, նվեր տալը և վարչական լծակների կիրառումը: Սոցիալական այն վիճակում, որի մեջ գտնվում ենք, այս լծակները գործուն մեխանիզմ և միջոցներ են: Մեր քննարկումների արդյունքը պետք է լինի քաղաքացուն ազատագրել այդ ճնշումներից: Քաղաքացուն պետք է հնարավորություն տալ ընտրել գաղափարներ, ծրագրեր։ Սա է այս քննարկման իմաստը»,- ասաց նա և հավելեց, որ նույնիսկ հեղափոխությունից հետո այս գաղափարը չաշխատեց։
Ըստ պարոն Մանուկյանի՝ եթե իշխանությունը այդ ճանապարհով չգնա, ապա նրանց հեղափոխությունը կիսատ կմնա։ Արամ Մանուկյանի համոզմամբ՝ համամասնական ընտրության համակարգը զերծ կպահի այդ խնդիրներից։

Революция останется незавершенной, если... поясняет Арам Манукян
Поддержи А1+!По убеждению вице-председателя партии «Армянские национальный конгресс» Арама Манукяна, усиление партийной системы зависит от политической и социальной ситуации в любой стране.
Сказал он во время слушаний на тему «Конституционный закон о партиях, имеющиеся проблемы и рамки изменений» в Национальном собрании.
«Нужно отметить, что наличие тяжелого социального положения Армении всегда препятствовало еще большему развитию партий. В нашей стране, где продукт ВВП находится в руках у 15 семей и 35% бедности, в такой стране сложно ожидать широкую, состоявшуюся, демократическую партийную систему. Следовательно нашей задачей должно быть создание партийной системы, ее улучшение и партийность партий», - во время выступления отметил Арам Манукян.
Вице-председатель АНК считает, что гражданина нужно освободить от влияния финансовых и административных факторов и дать ему возможность избирать не человека, а предложенную им программу.
«Во время наших выборов большую часть составляют человеческие, финансовые общения, благотворительность, дарение подарков и применение административных рычагов. В той социальной ситуации, в которой мы находимся, эти рычаги являются действующими механизмами и средствами. Результатом наших обсуждение должно быть освобождение граждан от этого давления. Гражданам нужно дать возможность избирать идеи, программы. В этом смысл данного обсуждения», - сказал он и добавил, что даже после революции эта идея не сработала.
По словам господина Манукяна, если власти не пойдут по этому пути, их революция останется неполной. Арам Манукян убежден, пропорциональная система выборов поможет избежать этих проблем.