Վարչապետն ընդունել է Ճապոնիայի վարչապետի հատուկ խորհրդականին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ճապոնիայի վարչապետի հատուկ խորհրդական Էիիչի Հասեգավային: Նա Հայաստանում է հոկտեմբերի 16-18-ը Երևանում տեղի ունեցող «Գլոբալ ինովացիոն ֆորում»-ի շրջանակում:
Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանը կարևորում է Ճապոնիայի հետ քաղաքական երկխոսությունը, որը դինամիկ զարգանում է դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր, և դրա հիման վրա ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնման ներուժ ունի: Կառավարության ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Ճապոնիայի Միջազգային համագործակցության գործակալության (JICA) շրջանակում Հայաստանին տրամադրվող օժանդակության կապակցությամբ և նշել, որ իրականացվող համատեղ ծրագրերը նպաստում են տարբեր ոլորտներում հայ-ճապոնական կապերի զարգացմանը:
Էիիչի Հասեգավան շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հանդիպման համար և փոխանցել Ճապոնիայի վարչապետի բարեմաղթանքները ՀՀ վարչապետին՝ Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումների կապակցությամբ: Նա նշել է, որ Ճապոնիայի կառավարությունը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացմամբ և պատրաստ է քննարկել երկկողմ գործակցության հետագա զարգացման հեռանկարները:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել մի շարք բնագավառներում ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերի ընթացքի, կրթության, զբոսաշրջության, հումանիտար ոլորտներում կապերի սերտացման հեռանկարների շուրջ:
Վարչապետը վերահաստատել է Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեին ուղղված՝ Հայաստան այցելելու իր հրավերը՝ նշելով, որ ուրախ կլինի հյուրընկալել գործընկերոջը և քննարկել հայ-ճապոնական արդյունավետ գործակցության հեռանկարները:

Премьер-министр Пашинян принял специального советника премьер-министра Японии
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня специального советника премьер-министра Японии Эйити Хасэгава, который находится в Армении в рамках проходящего в Ереване 16-18 октября “Глобального инновационного форума”.
По словам премьер-министра, Армения придает важность политическому диалогу с Японией, который динамично развивается с момента установления дипломатических отношений, и сформированное на его основе эффективное сотрудничество имеет потенциал для расширения. Глава правительства выразил благодарность за помощь, оказанную Армении в рамках Японского агентства международного сотрудничества (JICA), и отметил, что реализуемые совместные проекты способствуют развитию армяно-японских отношений в различных областях.
Эйити Хасэгава поблагодарил премьер-министра Никола Пашиняна за встречу и передал премьер-министру Республики Армения наилучшие пожелания премьер-министра Японии в связи с осуществляемыми в Армении по развитию демократии реформами. Он отметил, что правительство Японии заинтересовано в сближении отношений с Арменией и готово обсудить перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями о ходе реализации программ развития инфраструктур в ряде областей, перспективах углубления связей в сферах образования, туризма и в гуманитарной отрасли.
Премьер-министр подтвердил свое приглашение премьер-министру Японии Синдзо Абэ посетить Армению, отметив, что будет рад принять своего коллегу и обсудить перспективы эффективного армяно-японского сотрудничества.