72959298_549882395775312_3604668353911717888_n
Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ  Արցախի անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի վերջին հարցազրույցին։
«Վիտալի Բալասանյանն անդրադարձել է նաև իմ հնչեցրած հարցին, որը վերաբերում էր նրան, թե մենք կանչելո՞ւ ենք ապրիլյանի հանձնաժողովին իրեն, թե՞ ոչ: Ես ասել եմ, որ չենք կանչելու այն պարզ պատճառով, որ Վիտալի Բալասանյանն ապրիլյան դեպքերի ժամանակ որևէ իրավասություն չէր կարող ունենալ, որովհետև ինքը չի գտնվել Զինված ուժերի կառավարման համակարգում: Ինքը զորացրված է եղել վաղուց և իր պաշտոնը՝ որպես Արցախի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար հետագայում է ստացել՝ ապրիլյան դեպքերից հետո»,- ասաց նա և հավելեց, որ ապրիլյան պատերազմին բոլորն են գնացել առաջնագիծ, որպեսզի աջակցեն մեր զինվորներին։ «Նաև Վիտալի Բալասանյանը, ենթադրում եմ, նաև Հայաստանից ազատամարտի մասնակից բազմաթիվ մարդիկ: Եվ որևէ մեկը դրանից չի դարձրել հերոսապատման նոր դրվագներ։ Վիտալի Բալասանյանը նկարագրել էր այն ժամանակ մի դրվագ, քանի որ ես բանակի ձևավորման ակունքներում եղած մարդ եմ, չեմ պատկերացնում, թե ինչպես կարոող է բանակի կառույցից դուրս մարդը հրամաններ իջեցնի բանակային կառույցներին և այդ հրամանները կատարվեն։ Այդ դեպքում ինձ մոտ հարց է առաջանում, բա կորպուսի հրամանատարը ինչո՞վ էր զբաղված»,- ընդգծեց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Հարցին, թե այս դեպքում էլ անհրաժեշտություն չի համարո՞ւմ կանչել հանձնաժողով, Անդրանիկ Քոչարյանը հավելեց. «Բալասանյանը նաև ասել է, որ եթե Հայաստանից ինչ-որ կառույցներ իրավական հարթությունում իրեն հարցեր ունենան, ինքը չի պատրաստվում գալ, որովեհտև ինքը հանդիսանում է Արցախի Հանրապետության քաղաքացի է: Ես դա լավ չհասկացա, բայց եթե անհրաժեշտություն լինի՝ հրապարակային կդիմեմ պարոն Բալասանյանին, և եթե ասելիք ունի, կկանչենք հանձնաժողով: Եթե դրա կարիքն ինքը զգա, թող գա, եթե չգա մեր հանձնաժողովը հարցերը կտա Պաշտպանության բանակի ղեկավարությանը, թե այդպիսի բան հանարավո՞ր է որ եղած լինի»:

Если будет такая необходимость пригласим в комиссию Виталия Баласаняна: А. Кочарян (видео)
Поддержи А1+!Председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян сегодня в беседе с журналистами в парламенте обратился к последнему интервью бывшего секретаря Совета безопасности Арцаха Виталия Баласаняна.
«Виталий Баласанян также обратился к озвученному мною вопросу, который касается того, вызовем ли мы его в апрельскую комиссию или нет? Я сказал, что не вызовем по той простой причине, что Виталий Баласанян не мог иметь никакого правомочия во время апрельских событий, потому что он не находился в системе правления Вооруженных сил. Он был давно демобилизирован и получил свою должность секретаря Советеа безопасности Арцаха получил позже – после апрельских событий», - сказал он и добавил, что во время апрельской войны все пошли на передовую, чтобы поддержать наших солдат. «Также Виталий Баласанян, предполагаю, также многочисленные люди из Армении, участвовавшие в освободительных бояых. И никто из них не стал новым эпизодом героизации. Виталий Баласанян в то время описал один эпизод, поскольку я человек, пришедший из истоков формирования армии, не представляю, как может человек, находящийся вне структуры армии, давать команды армейским структурам и чтобы эти команды выполнялись. В этом случае у меня возникает вопрос: а чем занят командир корпуса?» - подчеркнул Андраник Кочарян.
На вопрос, не считает ли он необходимым и в этом в случае вызвать в комиссию, Андраник Кочарян добавил: «Баласанян также сказал, что если какие-либо структуры из Армении будут иметь вопросы к нему в правовой плокости, он не собирается приезжать, поскольку он является гражданином Республики Арцах. Я это плохо понял, но если будет необходимость, я публично обращусь к господину Баласаняну, и если ему есть что сказать, мы вызовем его в комиссию. Если он почувствует необходимость в этом, пусть приезжает, если не приедет в нашу комиссию, вопросы задаст руководство Армии обороны, если такое может произойти».