72380603_2757546574276318_4938845308135145472_n
Ազգային ժողովում այսօր տեղի է ունենալու 2016 թվականի ապրիլին ծավալված ռազմական գործողությունների հանգամանքները ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողով։ Այս մասին լրագրողներին ասաց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Նա լրագրողներին նաև ասաց, որ այսօր հանձնաժողովին հրավիրել են ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանին։
Նշենք, որ վերջինս այս պահին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդականն է։ Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծեց, որ այսուհետ լրագրողներին տեղեկացնելու է, թե ում են հրավիրելու։ Հարցին, թե Արշակ Կարապետյանը գալո՞ւ է նիստին, Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց, որ քննիչ հանձնաժողովը մերժման վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չի ստացել։
Նիստը տեղի կունենան այսօր ժամը 14։00-ին։ Անդրանիկ Քոչարյանին լրագրողը հիշեցրեց, որ նախկինում ասվել է, որ Պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանն ընդգրկվելու է հանձնաժողովում, հարցին, թե ընդգրկվե՞լ է՝ Անդրանիկ Քոչարյանն ասաց․
«Վաղարշակ Հարությունյանը մի քանի անգամ իր խորհրդատվական աջակցությունը հանձնաժողովին ցուցաբերել է, շնորհակալ եմ նրան դրա համար։ Ըստ անհրաժեշտության, խորհրդատվական ծառայություն մատուցելու ցանկություն հայտնել է Հրթիռահրետանային զորքերի վարչության առաջին պետ, գեներալ-մայոր Վլադիմիր Հայրապետյանը, այդպիսի ցանկություն հայտնել է նաև հետախուզության ոլորտի մասնագետ, որի անունը չեմ ուզում հնչեցնել, այդպիսի ցանկություն պարբերաբար հայտնել է նաև գեներալ-լեյտենատ Նորայր Տեր-Գրիգորյանցը, հետո փոշմանում է, հետո նորից ցանկանում է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Ես ունեմ նամակագրությունը նրա հետ, վերջին անգամ ինքը զանգահարեց ինձ, ասաց գնում է Սիրիա, չի կարող գալ, այսօր տեսնում եմ, որ հարցազրույց է տվել ու չգիտես ինչու, իրեն թվում է, թե ապրիլյան հանձնաժողովը ինկվիզիցիա է, երբ որ բազմիցս ասել ենք, որ ապրիլյան հանձնաժողովն ուսումնասիրում է այդ ժամանակվա թերությունները, եթե կան, ու դրանց վերացման ուղենիշները պետք է նշվեն, իսկ եթե կան անուններ, եզրակացության մեջ պետք է նշվեն նաև նրանց անունները: Հիմա, ովքեր են Տեր-Գրիգորյանցին՝ մեր հարգարժան գեներալին այդպիսի վախեր ներշնչում, ես լավ հասկանում եմ, որովհետև ինչքան հրավիրյալների թոփ տասնյակին մոտենանք, այնքան վախերը դեպի հարգարժան գեներալներ շատ են ուղղվելու, որպեսզի նրանք մտահոգություններով հանդես գան: Մտահոգվողները Տեր-Գրիգորյանցը կամ մեր մյուս հարգարժան գեներալները չեն, մտահոգվողները պետք է լինեն այն զինվորականները, որոնց աշխատանքի մեջ եղել են թերացումներ, որոնք ունեցել են անդառնալի հետևանքներ»,- ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։:

72380603_2757546574276318_4938845308135145472_n
В Национальном собрании сегодня состоится следственная комиссия, изучающая обстоятельства военных действий, развернувшихся в апреле 2016 года. Об этом журналистам сказал председатель постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
Он также сказал журналистам, что сегодня в комиссию приглашен бывший начальник Главного следственного управления Вооруженных сил РА, генерал-майор Аршак Карапетян.
Напомним, что последний в настоящий момент является советником премьер-министра РА Никола Пашиняна. Андраник Кочарян подчеркнул, что отныне будет сообщать журналистам, кого они пригласят. На вопрос, придет ли Аршак Карапетян на заседание, Андраник Кочарян сказал, что следственная комиссия не получила информации об отказе.
Заседание состоится сегодня в 14:00. Андранику Кочаряну журналист наполнил, что ранее говорилось, что бывший министр обороны Вагаршак Арутюнян будет включен в  комиссию, на вопрос, включен ли, Андраник Кочарян сказал:
«Вагаршак Арутюнян несколько раз оказывал свою консультационную поддержку комиссии, я благодарен ему за это. По необходимости, желание оказывать консультационную поддержку выразил  первый начальник управления ракетно-артеллерийскими войсками, генерал-майор Владимир Айрапетян, такое желание выразил также специалист в области разведки, имя которого не хочу озвучить, такое желание периодически выражал также генерал-лейтенант Норайр Тер-Григорянц, затем передумывает, потом вновь хочет», - в беседе с журналистами сказал Андраник Кочарян.
У меня есть переписка с ним, в последний раз он мне позвонил, сказал, что едет в Сирию, не может прийти, сегодня я вижу, что дал интервью и не знаю почему, ему кажется, что апрельская комиссия – это инквизиция, тогда как мы неоднократно говорили, что апрельская комиссия изучает недостатки того времени, если таковые имеются и должны быть указаны пути их устранения, а если есть имена, в заключении должны быть указаны также их имена. Сейчас, кто внушает такие страхи Тер-Григорянцу, нашему уважаемому генералу, я хорошо понимаю, потому что чем ближе подойдем к топ-кабинету приглашенных, тем больше страха будет направляться уважаемым генералам, чтобы они выступили с озабоченностью.  Обеспокоены не Тер-Григорянц и наши другие уважаемые генералы, обеспокоены должны быть те военные, в работе которых были недостатки, имевшие необратимые последствия», - сказал Андраник Кочарян.