Կառավարությունը հայտարարում է ֆենոմենալ թիվ․ այդ պարագայում գործարաններում մարդասպանություն կլիներ․ Հրաչ Բերբերյան
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը ծիծաղելի է համարում Կառավարության հրապարակած ցուցանիշները անասնապահության վերաբերյալ։
Ասում է՝ այդ թվերի վրա մանկապարտեզի երեխան էլ կծիծաղի։
«Խոսք է գնում, որ 2017 թվականին ոչխարի մսի արտադրությունը կազմել է 9 800 տոննա։ Դա այն դեպքում, որ եղել է 750 հազար գլուխ ոչխար։ Մի տարի անց՝ այս Կառավարության օրոք այդ թիվը դարձել է 19000 տոննա։ Այսինքն՝ խոսք է գնում մոտ 1 միլիոն գլուխ ոչխարի մասին»,- ասում է՝ սա աբսուրդային է։
Ինքն անձամբ է զանգահարել Կառավարություն՝ հորդորել հանել հրապարակված թվերը, բայց չեն հանել։
Բերբերյանն անդրադարձավ նաև խաղողի մթերման թվերին։ Ասաց՝ «հայտարարված թվերի առկայության պարագայում մթերման հերթի համար կարող էին մարդասպանություններ լինել»:
«Խաղողի բերքահավաքում աբսուրդ կա, գնումները վերջացել են: Կառավարությունը հայտարարում է մի ֆենոմենալ թիվ՝ 160 հազար տոննա, որը տարօրինակ թիվ է: Այդ պարագայում գործարաններում մարդասպանություն կլիներ: 30 տոկոսով բերքը պակաս է, դա հաստատեց գինեգործների նախագահը, պատճառը հիվանդություններն էին»,- ասաց Հրաչ Բերբերյանը:
Նա նաև մտահոգություն հայտնեց, որ այս տարվա ընթացքում Հայաստանում բանջարաբուծությունը զարգացնելու ուղղությամբ որևէ քայլ այդպես էլ չկատարվեց։ Խնդիր է տեսնում նաև այնտեղ, որ պետք է սուբսիդավորել գյուղացուն, ոչ թե գործարարին։ Ասում է՝ հենց այդ է պատճառը, որ ցածր տոկոսներով վարկերը ստանում են հիմնականում գործարանատերերը՝ գյուղացու անվան տակ։
«Արդյունքում, թանկագի՛ն Կառավարություն, կտեսնեք, թե ինչքան է ավելանալու սպիրտի ներկրման քանակությունը»,- ասաց նա՝ նշելով, որ գործարանատերը կարող է այդ գումարով սպիրտ առնել, ներկայացնել իբրև խաղող և ռեկորդային բերք հայտարարել։

Правительство заявляет феноменальную цифру: в этом случае на заводах было бы убийство: Грач Берберян
Президент НПО «Аграрно-сельскохозяйственное обьединение» Грач Берберян считает смешным опубликованные Правительством показатели о ветеринарии.
Говорит: над этими цифрами будет смеяться даже детсадовский ребенок.
«Речь идет о том, что в 2017 году производство баранины составило 9800 тонн. Это в том случае, что было 750 тысяч голов овец. Через год, при этом Правительстве, это число составило 19000 тонн. То есть речь идет о 1 миллионе голов овец», - говорит, это абсурдно.
Он лично позвонил в Правительство, призвал удалить опубликованные цифры, но они не сняли.
Берберян обратился также к цифрам закупки винограда. Сказал: «в случае наличия заявленных цифр в очередях на закупку могли быть убийства».
«В сборе урожая винограда есть абсурд, закупки завершились. Правительство заявляет феноменальную цифру – 160 тысяч тонн, что является странной цифрой. В этом случае на заводах были убийства. Урожай на 30% ниже, это подтвердил председатель виноделов, причина была в болезней», - сказал Грач Берберян.
Он также выразил беспокойство, что на протяжении этого года в Армении также не было сделано ни шага в направлении развития растениеводства. Он также видит проблему в том, что нужно субсидировать сельчанина, а не бизнесмена. Говорит: именно в этом причина, что кредиты по низким процентам получают в основном владельцы заводов, под именем сельчанина.
«В результате, дорогое Правительство, увидите, насколько увеличится количество импорта спирта», - сказал  он, отметив, что владелец завода может на эти деньги спирт, в документах представить как расходы на виноград и заявить о рекордном урожае.