Օրացույց. 16-ը հոկտեմբերի. Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը դարձավ նախագահ (տեսանյութ)
1991-ի հոկտեմբերի 16-ին Հայաստանում տեղի են ունենում նախագահի առաջին ընտրությունները։ Անկախության հռչակագրում նախագահի ինստիտուտի մասին ոչ մի խոսք չկար։ Թեկնածուները 6-ն էին։ «Ղարաբաղ» կոմիտեի անդամ, Գերագույն խորհրդի նախագահ Տեր-Պետրոսյանը նախագահ ընտրվեց ձայների ճնշող մեծամասնությամբ՝ հավաքելով ավելի քան 80 տոկոս։
Ընտրություններին հաջորդած բողոքի միակ գործողությունը կազմակերպեց երկրորդ տեղն զբաղեցրած Պարույր Հայրիկյանը, որը սեւ դրոշներով իր փոքրաթիվ կողմնակիցներին հավաքեց Բաղրամյան-26-ի մոտ։ Նա հայտարարեց, որ ընտրությունները կեղծված են, քանի որ Պառավաքարում իր հանդեպ բռնություն է գործադրվել։
1996-ի հոկտեմբերի 16-ին ընդդիմադիր կուսակցությունների ղեկավարների հանդես են գալիս մամուլի համատեղ ասուլիսով։ Թեման նախորդ ամսվա վերջին տեղի ունեցած նախագահի ընտրություններն են, որոնք ուղեկցվեցին կեղծիքներով եւ բռնություններով։ Ընդդիմությունը հույս է հայտնում, որ Սահմանադրական դատարան ներկայացված իր հայցը Գագիկ Հարությունյանը կքննարկի անաչառ եւ օբյեկտիվ։
Եվրախորհրդի քարտուղարությունը մեր արտգործնախարարության հետ 1997-ի այս օրը կազմակերպած սեմինարում փորձում են ուղենշել դատախազության դերը Հայաստանի կյանքում։ Այդ կառույցը դեռ նույնիսկ իր մասին օրենք չունի։ Իտալիայի դատախազը ներկայացնում է իր պայքարն իտալական մաֆիայի դեմ։ Մեր Սահմանադրական դատարանի անդամ Հենրիկ Խաչատրյանը վստահ է, որ դատախազությունը պետք է զբաղվի իրավապաշտպանությամբ:
«Հայաստանի Հանրապետություն» թերթի խմբագիր Լիզա Ճաղարյանի պաշտոնանկության հետ չհամաձայնվող լրագրողները հավաքվել են նախագահի նստավայրի մոտ։ Նրանք ուզում են, որ Ռոբերտ Քոչարյանը վետտո դնի Խոսրով Հարությունյանի որոշման վրա։ Քոչարյանն ընդունել է նրանց եւ ասել՝ իրավունք չունեմ, դիմեք դատարան:
1996-ի այս օրերին Երեւանի կենտրոնում վերանորոգվում է իրանական Կապույտ մզկիթը։ Շինարարության համար Հայաստանի կառավարությունը տրամադրել է 40 հազար դոլար։ Հընթացս ոչնչացվում է այս հիանալի բարդին, շրջակա շենքերի երեխաները զրկվում են իրենց բակերից։
Երկու տարի հետո հոկտեմբերի 16-ին հայ-իրանական հավերժ բարեկամության գլխին լուրջ սպառնալիք է կախված հանձին տիկին Ղուշողլյանի բնակարանի քանդված պատի։ Իրանական մզկիթի շինարարության պատճառով քանդվել է տիկնոջ բնակարանի պատը։ Մեր դատարանը Իրանի դեսպանատանը պարտավորեցրել է վճարել փոխհատուցում ավելի քան 4 միլիոն դրամի չափով։ Դեսպանատունը հրաժարվում է վճարել։
Առաքելական եկեղեցու Հոգեւոր Գերագույն Խորհուրդը ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի մոտ բողոքող քահանաներին 1999-ի այս օրը կոչ է անում դադարեցնել բողոքը՝ դա եկեղեցականին հարիր պահվածք չէ։ Բողոքող քահանաները եկեղեցուն հակադարձում են՝ մի դատիր, որ չդատվես։ Նրանք նաեւ հիշեցնում են, որ իրենց բողոքը Հայաստանի իշխանության դեմ է, ոչ թե՝ եկեղեցու:
2000 թվականի այս օրերին Հայաստանում հայտարարված է Ավետիք Իսահակյանի գրականության միամսյակ։ Պանթեոնում թաղված բանաստեղծի շիրմին Սիլվա Կապուտիկյանը կարդում է՝ մեր Պանթեոնը փոքր է ու տխուր։
2000-ի այս օրը Ռուսաստանի պետական կրկեսի հյուրախաղերով Երեւանի պետական կրկեսն իր խաղաշրջանը համարում է բացված։ Մեր պետկրկեսը գրեթե դերասաններ չունի, չունի նաեւ կենդանիներ։ Եվ ռուսական խմբին ամեն ներկայացման համար պետք է վճարի 900 դոլար, մինչդեռ յուրաքանչյուր ներկայացման համար ծախսվում է 1200 դոլար:
Նույն օրը Հայաստանը եւ Ռուսաստանը ստորագրում են մի պայմանագիր, որով Հայաստանի քաղաքացիները Ռուսաստանում հնարավորություն են ստանում աշխատել Ռուսաստանի քաղաքացիներին հավասար կարգավիճակով։ Այսպիսի պայմանագիր Ռուսաստանը առայժմ կնքում է միայն Հայաստանի հետ։ Վերոհիշյալ պայմանագիրը վավերացնելիս Պետդուման առաջին ընթերցման ժամանակ վետտո էր դրել դրա վրա։
Երկու շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի ամբողջ տարածքում մետրային ալիքով կվերականգնվի Ռուսաստանի Հանրային հեռուստաընկերության հեռարձակումը։ Ռուսաստանը խոստանում է, որ ՕՌՏ-ի ազդանշանը հայաստանի տարածքում կլինի նախկինից ավելի լավ որակով։ Ռուսները շահագրգռված են մեծացնել իրենց տեղեկատվական ներկայությունը Հայաստանում, փոխարենը հայ լրատվամիջոցներն աջակցություն կստանան:
2007-ի այս օրը առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն այցելում է «Ազատություն» ռադիոկայանի երեւանյան բյուրո եւ զրուցում խմբագրության աշխատակիցների հետ։ Սակայն նա հրաժարվում է ասել՝ կառաջադրվի՞ մյուս տարվա փետրվարի նախագահի ընտրություններին, թե՝ ոչ։ Նույն օրը նա հանդիպում է նաեւ ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի հետ։
2009-ի այս օրը սահմանադրագետ Վարդան Պողոսյանը գնահատում է 18 տարի առաջ նույն օրը տեղի ունեցած նախագահի ընտրությունների ազդեցությունը Ղարաբաղյան պատերազմում հայկական ուժերի տարած հաղթանակի վրա:

Календарь: 16-е октября: Левон Тер-Петросян стал президентом (видео)
16-го октября 1991 года в Армении проходят первые президентские выборы. В декларации независимости не было ни слова об институте президента. Кандидатов было 6. Член комитета «Карабах», председатель Верховного совета Тер-Петросян был избран президентом подавляющим большинством голосов, набрав более 80%.
Единственное действие последующей за выборами жалобы организовал занявший второе место Паруйр Айрикян, который с черными флагами собрал своих немногочисленных сторонников около Баграмяна-26. Он заявил, что выборы фальсифицированы, поскольку в Паравакаре по отношению к нему было применено насилие.
16-го октября 1996 года главы оппозиционных партий выступают с совместной пресс-конференцией. Тема – выборы президента в конце прошлого  месяца, которые сопровождались фальсификациями и насилием. Оппозиция выражает надежду, что ее иск,  поданный в Конституционный суд, Гагик Арутюнян обсудит беспристрастно и обьективно.
Секректариат Евросовета с нашими министрами иностранных дел на семинаре, организованном в этот день 1997 года, пытаются очертить роль прокуратуры в жизни Армении. У этой структуры пока даже нет закона о себе. Итальянский прокурор представляет свою борьбу против итальянской мафии. Член нашего Конституционного суда Генрих Хачатрян уверен, что прокуратура должна заниматься правозащитой.
Журналисты, не соглашающиеся с отставкой редактора газеты «Айастан Анрапетутюн» Лизы Чагарян, собрались у президентской резиденции.  Они хотят, чтобы Роберт Кочарян наложил ветто на решение Хосрова Арутюняна. Кочарян принал их и сказал: у меня нет права, обращайтесь в суд.
В эти дни 1996 года в центре Еревана ремонтируют иранскую Голубую мечеть. Для строительства правительство Армении предоставило 40 тысяч долларов. Параллельно уничтожается великолепный тополь, дети окружающих домов лишаются своих дворов.
Через два года 16-го октября над головой вечной армяно-иранской дружбы висит серьезная угроза в лице разрушенной стены квартиры госпожи Гушоглян. Из-за строительства иранской мечети разрушилась стена квартиры женщины. Наш суд обязал посольство Ирана заплатить компенсацию в размере свыше 4 миллионов драм. Посольство отказывается платить.
Духовный Верховный Совет Апостольской церкви в этот день 1999 года призывает священников, протестующих у армянского офиса ООН, прекратить протест: это поведение не подобает священнослужителю. Протестующие священники возражают церкви: не суди, да не судим будешь. Они также напоминают, что их жалоба направлена против властей Армении, а не против церкви.
В эти дни 2000 года в Армении обьявлен ежемесячник литературы Аветика Исаакяна. На могиле похороненного в Пантеоне поэта Сильва Капутикян читает: наш Пантеон мал и печален.
В этот день 2000 года с гастролей Государственного цирка России Ереванский государственный цирк считает свой сезон открытым. У нашего государственного цирка почти нет актеров, нет и животных. И российской труппе за каждое представление он должен заплатить 900 долларов, между тем на каждое представление тратится 1200 долларов.
В тот же день Армения и Россия подписывают договор, которым граждане Армении получают возможность работать в России в статусе, равным гражданам России. Такой договор Россия пока подписывает только с Арменией. При ратификации вышеуказанного договора Госдума после первого чтения наложила на него ветто.
За две недели по всей территории Армении по метровому каналу будет восстановлена трансляция Общественного телевидения России. Россия обещает, что сигнал ОРТ на территории Армении будет качественнее прежнего. Русские заинтересованы в увеличении своего информационного присутствия в Армении, вместо этого армянские СМИ получат поддержку.
В этот день 2007 года первый президент Левон Тер-Петросян посещает ереванског бюро радиостанции «Свобода» и беседует с сотрудниками редакции. Однако он отказывается сказать, выдвинет ли свою кандидатуру на февральских выборах в следующем году, или нет. В тот же день он также встречается с председателем ПОЕ Артуром Багдасаряном.
В этот день 2009 года специалист по конституции Вардан Погосян оценивает влияние президентских выборов, состоявшихся в тот же день 18 лет назад, на победу армянских сил в Карабахской войне.