Ինչո՞ւ է կարևոր ձեռքերը կանոնավոր լվանալը (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱմեն տարի հոկտեմբերի 15-ին նշվում է Մաքուր ձեռքերի համաշխարհային օրը: Որոշումն ընդունվել է 2008 թվականին` ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) և Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության նախաձեռնությամբ: Այդ մասին հայտնում են Առողջապահության նախարարությունից։
Սա առիթ է մարդկանց ևս մեկ անգամ հիշեցնելու, թե առողջության համար որքան կարևոր է ձեռքերը կանոնավոր լվանալ:
Հիշեցնենք, որ չլվացված ձեռքերով մարդու օրգանիզմ են անցնում այնպիսի հիվանդությունների հարուցիչներ, ինչպիսիք են խոլերան, վիրուսային թոքաբորբը, հեպատիտը, գրիպը և սուր շնչառական վարակները:
Այդ օրն իրականացվող լայնածավալ միջոցառումների նպատակը մեկն է` հասարակայնության ուշադրությունը սևեռել այդ պարզ, սակայն շատ կարևոր հիգիենիկ գործընթացի անհրաժեշտության վրա` որպես բազմաթիվ հիվանդությունների կանխարգելման հիմնական մոտեցում: Այս տարի Մաքուր ձեռքերի համաշխարհային օրվան միացել է ԱՆ ենթակայության «Նորք ինֆեկցիոն հիվանդանոցը» ֆլեշմոբով:

2019_06_03_73783_1559498805._large
Ежегодно 15-го октября отмечается Всемирный день чистых рук. Решение было принято в 2008 году по инициативе детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) и Всемирной организации здравоохранения. Об этом сообщают из Министерства здравоохранения.
Это – повод еще раз напомнить людям, насколько важно для здоровья регулярное мытье рук.
Напомним, что через немытые руки в организм человека попадают возбудители таких заболеваний, как холера, вирусное воспаление легких, гепатит, грипп и острые респираторные инфекции.
Цель широкомасштабных мероприятий, проводимых в этот день одна – привлечь внимание общества к необходимости этого простого, однако очень важного гигиенического процесса – как основной подход профилактики многочисленных заболеваний. В этом году к Всемирному дню чистых рук с флешмобом присоединилась “Инфекционная больница Норк” при МЗ.