«Կոմիտաս Ռեստարտ»․ նախագիծ` նվիրված մեծն վարդապետի 150-ամյակին (տեսանյութ)
Երգահան, երգիչ, երաժշտական էթնոլոգ Կոմիտաս վարդապետի 150-ամյակի տոնակատարությանից անմասն չի մնացել նաև «Ռադիո Վան» ռադիոկայանը։
Ռադիկայանի հաղորդավար Եգոր Գլումովն իր գործընկերների հետ այս տարվա սկզբից նախաձեռնել է երգահանի հոբելյանին նվիրված «Կոմիտաս Ռեստարտ» նախագիծը։
«Ա1+»-ի հետ զրույցում հաղորդավարն ասաց, որ Կոմիտասի երաժշտությունը վերագործարկման կարիք ուներ, ուստի որոշեցին դիմել հայաստանցի երաժիշտներին ու երգիչներին, որպեսզի նրանք ներկայացնեն Կոմիտասի երգերը և մշակումները։
«Մեծ սիրով արձագանքեցին մեր այդ կոչին, և նախագիծը սկսեց ապրել իր կյանքով։ Այս նախագծի շրջանակներում մենք ուզում ենք ապացուցել մի շատ հասարակ փաստ, որ, կարծես թե, ոչ մի ապացույցի կարիք չունի, որ Կոմիտասը ոչ թե կոմիտասագետներինն է կամ Կոնսերվատորիայի դասախոսներինն է կամ դասական երգիչներինն է, այլ՝ Կոմիտասը բոլորինն է»,- նշեց նա՝ հավելելով , որ յուրաքանչյուրը Կոմիտասին յուրովի ներկայացնելու իրավունք ունի։
Կոմիտասը, ըստ Գլումովի, մեր համահայկական և համամարդկային արժեքն է։ Եգոր Գլումովը նշեց նաև, որ իդեալական կլինի, եթե վերջում լավագույն կատարումներից կազմված համերգ կայանա։ Կատարումներում, նրա խոսքով, ոճային սահմանափակումներ չկան․ ջազ, դասական, ֆոլք, ռոք, բլյուզ, փոփ, դիջեյական բիթեր, սազ և այլն։
Հարցին, թե այլազգի կամ այլ երկրներից կատարողներ ներգրավվա՞ծ են, Գլումովն ասաց, որ մասնակիցները Հայաստանի կատարողներ են, և արտասահմանից ներգրավելու խնդիր դրված չի եղել։ «Չնայած, եթե Սերժ Թանկյանը կամ ինչ-որ մեկը կհամաձայնվի, տաղավարն ազատ է․ կարող է գալ, մասնակցել»,- ընդգծեց նա։
Պրոդյուսեր Ժակը, որը նույնպես նախագծի դերակատարներից մեկն է,ասաց, որ «Ռադիո Վան» ռադիոկայանը, որոշում կայացնելով որոշակի միջամտություն ունենալ Կոմիտասի 150-ամյակի տոնակատարությանը, իր առջև մեծ պատասխանատվություն ու կարևոր առաջադրանք դրեց։
«Երբ որ այն սկսեց կայանալ, մենք հասկացանք, որ հաջորդող տարիների ընթացքում կարող ենք ընտրել այլ թեմաներ և այլ ուղղություններ, և մեր գործողությունները և աշխատանքը դասավորել այնպես, որպեսզի անդրադարձ ունենանք այլ երաժիշտների, այլ հեղինակների»,- ընդգծեց պրոդյուսերը։
«Նեմրա» ռոք խումբը (Վան Եղիազարյանը, Վասպուր Եղիազարյանը, Մարիաննա Կարակեյանը, Մարեկ Զաբորսկի) նույնպես «Ռադիո Վան»-ի ստուդիայում էր և այսօր հանդես եկավ կատարումով։
«Ա1+»-ը զրուցեց խմբի հետ։ Մենակատար Վան Եղիազարյանն ասաց, որ մեծ սիրով են համաձայնվել մասնակցել այս ծրագրին, քանի որ Կոմիտասն իրենց համար հայկական հազվագյուտ արժեքներից մեկն է։
«Եթե մենք ասում ենք հայկական երաժշտություն, մաքուր հայկական լադեր և այլն, միանգամից, առաջին բանը, որ պատկերացնում ենք՝ Կոմիտասն է և իր մշակած երաժշտությունները»,- նշեց նա։

«Комитас Рестарт»: проект, посвященный 150-летию великого вардапета (видео)
К празднованию 150-летия автора песен, певца, музыкального этнолога Комитаса вардапета не осталась безучастной и радиокомпания «Радио Ван».
Ведущий радиостанции Егор Глумов со своими коллегами с начала года предприняли проект, посвященный юбилею автора песен “Комитас Рестарт”.
В беседе с “А1+” ведущий сказал, что музыка Комитаса нуждалась в рестарте, так что они решили обратиться к армянским музыкантам и певцам, чтобы те представили песни и обработки Комитаса.
«С удовольствием отреагировали на этот наш призыв, и проект начал жить своей жизнью. В рамках этого проекта мы хотим доказать один очень простой факт, который, похоже, не нуждается ни в каком доказательстве, что Комитас принадлежит не специалистам по Комитасу или преподавателям Консерватории или же классическим певцам, а Комитас принадлежит всем»,- отметил он, добавив, что каждый вправе по-своему представлять Комитаса.
Комитас, по словам Глумова, это наша общеармянская и общечеловеческая ценность. Егор Глумов также отметил, что было бы идеально, если б конце состоялся концерт из лучших исполнений. В исполнениях, по его словам, нет стилистических ограничений: джаз, классика, фолк, рок, блюз, поп, диджейские биты, саз и др.
На вопрос, привлечены ли исполнители других национальностей или из других стран, Глумов сказал, что участники – исполнители из Армении, и не стояла задача приглашать из-за рубежа. “Хотя если Серж Танкян или кто-нибудь согласится, студия свободна, могут придти и участвовать”, - подчеркнул он.
Продюссер Жак, который также является одним из исполнителей проекта, сказал, что радиостанция “Радио Ван”, приняв решение сыграть определенную роль в праздновании 150-летия Комитаса, поставила перед собой большую ответственность и важное задание.
«Когда оно стало осуществляться, мы поняли, что в последующие годы можем выбрать другие темы и другие направления, и организовать наши действия и работу таким образом, чтобы обратиться к другим музыкантам, другим авторам», - подчеркнул продюссер.
Рок-группа “Немра” (Ван Егиазарян, Васпур Егиазарян, Марианна Каракеян, Марек Заборский) также были в студии “Радио Ван” и сегодня выступили с исполнением.
“А1+” побеседовал с группой. Солист Ван Егиазарян сказал, что они с большим удовольствием согласились участвовать в этой программе, поскольку Комитас  для них является одной из редких армянских ценностей.
«Если мы говорим армянская музыка, чисто армянские лады и др., сразу, первое, что представляем – это Комитас и обработанная им музыка»,- отметил он.