«Առաջին անգամ չէ, որ հանուն կարևոր նպատակի պետք է զրկանքներ կրեմ». Ռոբերտ Քոչարյան
Այսօր` հոկտեմբերի 8-ին, Ռոբերտ Քոչարյանն ուղերձով դիմել է «իշխանությունների կամայականությունները քննադատող և իր ազատությունը պահանջող՝ նախօրեին տարածված հայտարարության հեղինակներին և սատարողներին»։
Ստորև ներկայացնում ենք նրա ուղերձի տեքստն ամբողջությամբ։
Հարգելի՛ գործընկերներ և բարեկամներ,
Շնորհակալություն եմ հայտնում երեկ հրապարակված հայտարարության նախաձեռնման համար։ Ոգևորիչ է, երբ Հայաստանի և Արցախի հանրության շրջանում հեղինակություն վայելող տարբեր մարդիկ համախմբված կերպով հանդես են գալիս իմ նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդման վերաբերյալ՝ բարձրացնելով իրենց բողոքի միասնական ձայնը։ Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև այն հարյուրավոր մարդկանց, մեր քաղաքացիներին ու սփյուռքահայերին, ովքեր միացել են հայտարարությանն ու ողջունել այն սոցիալական ցանցերի և այլ հարթակներում։
Շնորհակալ եմ։
Հարկ եմ համարում ընդգծել՝ ձեր ձայնը գալիս է ապացուցելու այն անժխտելի փաստը, որ տեղի ունեցողը դադարել է լինել պայքար՝ մեկ մարդու ազատության համար, մեկ մարդու հանդեպ քաղաքական հետապնդումը դադարեցնելու համար։ Սա այլևս պայքար է հանուն իրավական ու ժողովրդավարական պետության, հանուն ազգային արժանապատվության և ընդդեմ կամայականությունների։ Գործող վարչապետի կողմից վարվող իրավական բեսպրեդելի քաղաքականությունը ալեկոծել է հասարակության մտածող հատվածին, ու այս հայտարարության նախաձեռնումն ու հրապարակմանը հետևած արձագանքը դրա լավագույն ապացույցն են։
Ուզում եմ իմանաք՝ ես լի եմ վճռականությամբ շարունակել պայքարը, թեկուզ և բանտախցից։ Ինձ համար ուղղակի ծիծաղելի են այն մարդկանց հույսերը, ովքեր կարծում են, թե ազատազրկումը կարող է ստիպել ինձ հրաժարվել իմ սկզբունքներից, իմ քաղաքական նպատակներից, որոնց իրագործմամբ սկսել եմ զբաղվել դեռ 88-ին՝ Ղարաբաղյան շարժման առաջին իսկ օրերից։ Կյանքիս ընթացքում առաջին անգամ չէ, որ հանուն կարևոր նպատակի պետք է զրկանքներ կրեմ, և դա չի կարող կոտրել իմ կամքը։
Վստահ եմ՝ արդարությունը հաղթանակելու, է և մենք միասնաբար լծվելու ենք մեր երկու պետությունների անվտանգության ամրապնդման ու կառուցման գործին։

Политика правового беспредела, проводимая премьер-министром, взволновала мыслящую часть общества: послание Кочаряна
Сегодня, 8-го октября, Роберт Кочарян обратился с посланием «авторам и сторонникам распространенного накануне заявления, критикующего произвол властей и требующего его свободы».
Ниже представляем полный текст его послания.
Уважаемые коллеги и друзья,
Выражаю благодарность за инициативу опубликованного вчера заявления. Воодушевляет, когда различные люди, пользующиеся авторитетом среди общественности Армении и Арцаха сплоченно выступают относительно осуществляемого по отношению ко мне политического преследования, поднимая единый голос своего протеста. Выражаю благодарность и тем сотням людей, нашим гражданам и армянам диаспоры, которые присоединились к заявлению и приветствуют его посредством социальных сетей и на других платформах.
Считаю необходимым подчеркнуть: ваш голос доказывает неопровержимый факт, что происходящее перестало быть борьбой за свободу одного человека, за прекращение политического преследования в отношении одного человека. Это отныне борьба во имя правового и демократического государства, во имя национального достоинства и против произвола. Политика правового беспредела, которую ведет действующий премьер-министр, взволновало думающую часть общества, и инициирование этого заявление и последовавшая за его публикацией реакция – наилучшее доказательство этого.
Хочу, чтобы вы знали: я полон решимости продолжать борьбу, пусть и из тюремной камеры. Для меня просто смешны надежды людей, считающих, что лишение свободы может заставить меня отказаться от моих принципов, от моих политических целей, реализацией которых я начал заниматься еще в 88-м – с первых же дней Карабахского движения. Не впервые на протяжении моей жизни я должен нести лишения во имя важной цели, и это не может сломить мою волю.
Уверен, что справедливость восторжествует, и мы вместе займемся делом укрепления безопасности и строительства наших двух государств.