Աշխատանքային գրքույկների հավաքագրումը շարունակվում է
ՀՀ կառավարության 2016 թվականի օգոստոսի 18-ի N 882-Ն որոշմամբ աշխատանքային գրքույկների թվայնացման գործընթացի աշխատանքներն ավարտելու ժամկետը 2019թ. դեկտեմբերն է: Այս մասին հայտնում են Սոցիալական ապահովության ծառայությունից:
Նշված որոշման դրույթներով աշխատանքային գրքույկների թվայնացումն իրականացվում է գործատուների հետ համագործակցությամբ (առանց վարչական պատասխանատվության ենթարկելու):
Նկատի ունենալով, որ գործընթացն անհրաժեշտ է քաղաքացիների կենսաթոշակային իրավունքի իրացման համար, Սոցիալական ապահովության ծառայությունը էլեկտրոնային նամակներով և իրազեկման տարբեր միջոցներով, պարբերաբար տեղեկացնում է չթվայնացված գրքույկները Ծառայության տարածքային բաժիններ ներկայացնելու մասին: Սակայն մեծ թվով գրքույկներ դեռևս թվայնացված չեն, իսկ գրքույկների թվայնացման աշխատանքներն առավել ծավալուն են մասնավորապես մեծ թվաքանակով աշխատող ունեցող գործատուների համար:
Այսպիսով, կրկին հիշեցվում է, որ գրքույկները թվայնացման ներկայացնելու սահմանված ժամկետի վերջին օրերին ավելորդ կուտակումներից խուսափելու նպատակով, անհրաժեշտ է գրքույկները հնարավորինս շուտ ներկայացնել Ծառայության տարածքային բաժիններ:

Сбор трудовых книжек продолжается
Поддержи А1+!Решением правительства РА N 882 от 18 августа 2016 года срок завершения работ по оцифровке трудовых книжек – декабрь 2019 года.
Служба социального обеспечения сообщает, что оцифровка трудовых книжек осуществляется в сотрудничестве с работодателями (без привлечения к административной ответственности).
“Учитывая, что этот процесс необходим для реализации пенсионных прав граждан, Служба социального обеспечения посредством электронных писем и различных средств информирования периодически информирует о представлении пока неоцифрованных трудовых книжек в территориальные отделы службы. Однако большое количество книжек пока не оцифровано, а работы по оцифровке книжек довольно масштабны, в частности, для работодателей с большим количеством работников. Таким образом, вновь напоминаем, что для того, чтобы избежать лишних накоплений в последние дни установленного срока представления трудовых книжек оцифровке, необходимо как можно скорее представить их в территориальные отделы службы.
Данные ответственных лиц территориальных отделов службы размещены на официальном сайте службы”, - говорится в сообщении.