Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Սթենֆորդի համալսարանի շրջանավարտների հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է ամերիկյան Սթենֆորդի համալսարանի մի խումբ շրջանավարտների:
Ողջունելով տարբեր երկրներից ժամանած շրջանավարտներին՝ նախագահ Սարգսյանն անմիջական մթնոլորտում հարց ու պատասխանի ձևաչափով զրուցել է նրանց հետ, անդրադարձել տարբեր հարցերի: Նախագահը մասնավորապես ասել է, որ հազարամյակներ շարունակ Հայաստանը եղել է քաղաքակրթությունների բնօրրան և խաչմերուկ:
«Մենք մշտապես եղել ենք այստեղ, դիմակայել ենք տարբեր մարտահրավերների, անցել ենք տարբեր ողբերգությունների միջով,- նշել է Արմեն Սարգսյանը:-21-րդ դարում ամեն բան շատ ավելի արագ է փոփոխվելու: Պետք է լինես արագ փոփոխվող, դինամիկ, մեկը, ով կարող է արագ որոշումներ կայացնել և ադապտացվել միջավայրին: Կարծում եմ՝ Հայաստանը 21-րդ դարում ավելի շատ հնարավորություններ է ունենալու»: Նախագահն ընդգծել է, որ ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները պետք է դիտարկել իբրև հնարավորություն:
Հանրապետության նախագահն ասել է, որ Հայաստանն ունի հնարավորություն՝ դառնալու նորագույն տեխնոլոգիաների զարգացման առաջատար: Արմեն Սարգսյանի խոսքով՝ դրան են միտված նաև նախագահական մի շարք նախաձեռնություններ, որոնց նպատակն է մեր երկիրը դարձնել արհեստական բանականության, մեծ տեղեկատվության կառավարման և մաթեմատիկական մոդելավորման կենտրոն: Խոսելով մեր երկրի զարգացման հեռանկարների մասին՝ Արմեն Սարգսյանն ասել է, որ պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել գյուղատնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացմանն ու կենտրոնանալ ապագայի՝ բարձր տեխնոլոգիաների վրա:

Армен Саркисян встретился с выпускниками Стэнфордского университета (видео)
Поддержи А1+!Президент Республики Армения Армен Саркисян принял группу выпускников Стэнфордского университета.
Армен Саркисян, приветствуя выпускников из разных стран, в непосредственной атмосфере пообщался с ними и обсудил различные вопросы. Президент, в частности, отметил, что на протяжении тысячелетий Армения была колыбелью цивилизации и перекрестком цивилизаций.
«Мы всегда были здесь, противостояли разным проблемам, пережили разные трагедии, - сказал Армен Саркисян. - В 21 веке все будет изменяться гораздо быстрее. Ты должен быть быстро меняющимся, динамичным, способным быстро принимать решения и адаптироваться к окружающей среде. Я думаю, что у Армении будет больше возможностей в 21 веке». Президент подчеркнул, что вызовы современного мира должны рассматриваться в качестве возможностей.
Президент отметил, что у Армении есть возможность стать лидером в разработке новых технологий. По словам Армена Саркисяна, ряд президентских инициатив также направлены на то, чтобы сделать нашу страну центром искусственного интеллекта, управления big data и математического моделирования. Говоря о перспективах развития нашей страны, Армен Саркисян подчеркнул, что особое внимание следует уделить развитию сельского хозяйства, инфраструктуры и сосредоточиться на высоких технологиях будущего.