Սանկտ Պետերբուրգից Փարիզ տանող ճանապարհն անցնում է Երևանով․ «Հայֆեստ»-ի եռուզեռը սկսվել է․ լուսանկարներ (տեսանյութ)
Ճամպրուկներ, որ վերածվում են գնացքների, թասեր, որ ծառայում են որպես երաժշտական գործիք, սպիտակ «պոմպոնների» հրավառություն, ջազային ու ռետրո ռիթմեր: Սանկտ Պետերբուրգից դեպի Փարիզ տանող ճանապարհը, պարզվում է, կարող է անցնել Երևանով:
Սանկտ Պետերբուրգի «Միմո Կրոկոդիլ»  թատերախումբը ներկայացրեց Ալեքսեյ Չայնիկովի «Ճանապարհորդությունը», որով էլ սկսվեց «Հայֆեստ» միջազգային թատերական 17-րդ փառատոնի եռուզեռը: Այսօր ևս Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնի մուտքի մոտ «Միմո Կրոկոդիլը» կներկայանա, այս անգամ՝ «Լուննի» բեմադրությամբ:
Բացօթյա ներկայացումներն իրոք առանձնակի հմայք են հաղորդում  այս փառատոնին, և մի քանի ներկայացման հարթակ են ծառայելու Հյուսիսային պողոտան, Ազգային ժողովի տարածքը, նաև մետրոյի երիտասարդական կայարանի  սպասասրահը:
Բացման ներկայացումը Ռյազանի պետական դրամատիկական թատրոնի բեմադրած «Ֆաուստն» է՝ հավերժ և միշտ ակտուալ, «մանավանդ մեր օրերում, ժամանակակից կենսակերպով ապրող մարդու համար, որին ամեն քայլին սպասում են նորանոր գայթակղություններ»,- ասում է թատրոնի տնօրեն Սեմյոն Գրեչկան:
Մեկ շաբաթ երևանյան թատերասերները կարող են դիտել դրամատիկական, երաժշտական, պարային, մանկական, տիկնիկային, կրկեսային, վիզուալ ներկայացումներ:
Փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանի խոսքով,  պարզվում է, որ «Հայֆեստը» նախապես հայտարարած 35-ի փոխարեն ներկայացնելու է 48 բեմադրություն, իսկ 14 հարթակի փոխարեն 18 հարթակ է:
Ինչպես միշտ բազմազան, բազմաշերտ ծրագիր է սպասվում՝ երաժիշտներ, որ սկսում են պարել, աշխարհընկալումներ, որ զուգակցվում են, սելֆիներ անող մարդիկ՝ բանտարկյալների ֆոնի վրա:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական փառատոների ասոցիացիայի կողմից «Հայֆեստը» ճանաչվել է թատերական լավագույն փառատոն և  ընդգրկվել 24 լավագույնների ցանկում:

Дорога, ведущая из Санкт-Петербурга в Париж, проходит через Ереван: ажиотаж “Айфест”-а начался: фотографии (видео)
Чемоданы, превращающиеся в поезда, тазики, служащие в качестве музыкального инструмента, фейерверк белых “помпонов”, джазовые и ретро ритмы. Дорога из Санкт-Петербурга в Париж, оказывается, может проходить через Ереван.
Санкт-петербургская театральная труппа “Ммо Крокодил” представила “Путешествие” Алексея Чайникова, с которого начался ажиотаж 17-го международного театрального фестиваля “Айфест”. И сегодня у входа в театр музыкальной комедии имени Акопа Пароняна “Мимо Крокодил” предстанет на этот раз с постановкой “Лунни”.
Представления на открытом воздухе действительно придают особое очарование этому фестивалю, и площадками для нескольких фестивалей послужат Северный проспект, территория Национального собрания, а также фойе молодежной станции метро.
На открытии был представлен “Фауст” в постановке Рязанского государственного драматического театра – вечный и всегда актуальный, “особенно в наши дни, для человека, живущего современным образом жизни, которого на каждом шагу ждут новые искушения”, - говорит директор театра Семен Гречка.
На протяжении недели ереванские театралы могут посмотреть драматические, музыкальные, танцевальные, детские, кукольные, цирковые, визуальные представления.
По словам председателя фестиваля Артура Гукасяна, оказывается, “Айфест” вместо предварительно объявленных 35, представит 48 постановок, а вместо 14 площадок – 18.
Как всегда ожидается разнообразная, многоплановая программа: музыканты, которые начинают танцевать, мировосприятия, которые совпадают, люди, делающие селфи на фоне заключенных.
Напомним, что Европейская ассоциация фестиваля признала “Айфест” лучшим театральным фестивалем и включила в список 24 наилучших.