Անցած տարի մենք սխալ թույլ տվեցինք․ «Փյունիկի» սեփականատեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵրևանի «Փյունիկ» ֆուտբոլային ակումբի սեփականատեր Արթուր Սողոմոնյանը գտնում է, որ Հայաստանի ակումբային ֆուտբոլում եթե կտրուկ փոփոխություններ տեղի չունենա, ապա իմաստ չունի թիմ պահել բարձրագույն խմբում և նոր ներդրումներ կատարել ակումբի վրա։
«Մեկ տարի է, ինչ փոխվել է ֆուտբոլի ֆեդերացիայի ղեկավարությունը։ Ես, որպես ակումբի սեփականատեր, մեծ ակնկալիքներ ունեի այդ փոփոխությունից։ Իհարկե, որոշ բարեփոխումներ տեղի են ունեցել այդ ընթացքում, սակայն դեռևս շատ են խնդիրները։ Առաջինը կապված է լեգեոնականների թվի սահմանափակման հետ։ Դրա պատճառով ակումբները սկսել են իրարից ֆուտբոլիստներ «փախցնել»։ Օրինակ, անցած օգոստոսին «Արարատ-Արմենիան» մեր վեց պատանի ֆուտբոլիստներին «վերբովկա» է արել, որի համար մենք չնչին գումար ենք ստացել, քանի որ նրանք դեռ չափահաս չէին և պայմանագիր չունեին։ Մենք կարծում ենք, որ ֆեդերացիան պետք է որոշակի օրենսդրական փոփոխություններ կատարի այդ հարցը կարգավորելու համար»։
Երկրորդ խնդիրը դա պրոֆեսիոնալ լիգայի բացակայությունն է, որը թույլ չի տալիս ավելի անկախ դարձնել առաջնությունը և հարցեըը լուծել առանց կողմնակի միջամտության։
Երրորդ խնդիրը, ըստ Արթուր Սողոմոնյանի, դա մրցավարությունն է։ Նա միանշանակ նշում է, որ այդ ուղղությամբ ֆեդերացիան բացարձակ ոչ մի բարեփոխում չի կատարել։
«Մեզ վերջերս զարմացրեց ֆեդերացիայի կայացրած որոշումը, ըստ որի Արտակ Սիմոնյանը կրկին սպասարկելու է բարձրագույն խմբի խաղերը, չնայած այն բանին, որ անցած առաջնության «Լոռի» - «Փյունիկ» խայտառակ խաղից հետո նա հեռացվել էր մրցավարությունից, իսկ ֆեդերացիան ներքին հետաքննություն էր սկսել։ Սակայն, տուժած կողմին առանց հետաքննության արդյունքները հայտնելու, ֆեդերացիան ինքնուրույն որոշում է կայացրել։ Եթե այդ մրցավարը նորից նշանակվի «Փյունիկի» հանդիպման խաղավար, ապա ես թիմին կարգելեմ խաղադաշտ մտնել», - ասաց ռուսաստանաբնակ գործարարը։
Հայկական ֆուտբոլի չորրորդ խնդիրը Արթուր Սողոմոնյանը տեսնում է խաղադաշտերի սակավության մեջ․ «Մենք չգիտենք, թե որտեղ ենք հանդես գալու առաջնության գարնանային հատվածը, քանի որ ֆեդերացիան որոշել է փոխել «Հանրապետական» մարզադաշտի խոտածածկը, որտեղ անցկացնում ենք մեր տնային հանդիպումները», - շարունակում է «Փյունիկի» սեփականատերը։
Ֆուտբոլային ղեկավարը լուրջ խնդիր է համարում նաև այն, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեում չկան ֆուտբոլային մարդիկ։
«Անցած տարի մենք սխալ թույլ տվեցինք և անծանոթ մարդու թեկնածություն առաջադրեցինք ակումբից։ Այժմ շատ է զգացնել տալիս ակումբի ներկայացուցչի բացակայությունը ՀՖՖ գործադիր կոմիտեում», - եզրակացրեց Արթուր Սողոմոնյանը։

В прошлом году мы допустили ошибку: собственник “Пюника”
Собственник ереванского футбольного клуба “Пюник” Артур Согомонян считает, что если в клубном футболе Армении не произойдет резких изменений, нет смысла держать команду в высшей лиге и делать новые инвестиции в клуб.
«Год как поменялось руководство футбольного клуба. У меня, как у собственника клуба, были большие ожидания от этого изменения. Конечно, некоторые реформы произошли за это время, однако пока еще много проблем. Первая связана с ограничением числа легионеров. Из-за этого клубы начали “уводить” друг у друга футболистов. К примеру, в прошлом августе “Арарат-Армения” завербовал шесть наших юных футболистов, за что мы получили мизерную сумму,  поскольку они пока еще были несовершеннолетними, и у них не было договоров. Мы считаем, что федерация должна произвести некоторые законодательные изменения для урегулирования этого вопроса».
Вторая проблема – это отсутствие профессиональной лиги, что не позволяет сделать чемпионат более независимым и решать вопросы без постороннего вмешательства.
Третья проблема, по мнению Артура Согомоняна, это – судейство. Он однозначно отмечает, что в этом направлении федерация абсолютно не произвела никаких реформ.
«Нам недавно предоставили принятое федерацией решение, согласно которому Артак Симонян вновь будет обслуживать матчи высшей лиги, несмотря на то, что после позорного матча прошлого чемпионата “Лори” – “Пюник” он был отстранен от судейства, а федерация вновь начала расследование. Однако, не сообщив результаты расследования пострадавшей стороне, федерация самостоятельно приняла решение. Если этот судья вновь будет назначен судьей матча “Пюника”, я запрещу команде выходить на поле», - сказал проживающий в России бизнесмен.
Четвертую проблему армянского футбола Артур Согомонян видит в нехватке игровых полей: “Мы не знаем, где будет проходить весенняя часть чемпионата, поскольку федерация решила заменить травяное покрытие “Республиканского” стадиона, где мы проводим наши домашние матчи”, - продолжает собственник “Пюника”.
Футбольный руководитель считает также серьезной проблемой то, что в исполнительном комитете Футбольной федерации Армении нет людей от футбола.
“В прошлом году мы допустили ошибку и выдвинули из клуба кандидатуру незнакомого человека. Сейчас сильно чуствуется отсутствие представителя клуба в исполнительном комитете ФФА”, - заключил Артур Согомонян.