Հայաստանը կարևորում է Չի­նաստա­նի հետ բարեկամական հար­աբերությունների հետևողական զարգացումը. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետութան նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հան­րա­պե­տու­թյան կազմավորման 70-րդ տարեդար­ձի առթիվ:
«Հայ-չինական պատմական հարաբերությունները սկիզբ են առնում Մետաքսի մեծ ճանապարհի ժամանակներից, երբ մեր ժողովուրդների միջև ձևավորվել են առևտրական և մշակութային սերտ կապեր: Հայաստանը մեծապես կարևորում է Չի­նաստա­նի հետ բարեկամական հար­աբերությունների և քաղաքական երկ­խոսության հետևողական զարգացումը ու փոխ­­շահավետ համագործակցությունը տնտեսության, կրթության, գիտու­թյան և մշակույթի ոլորտներում: Վերահաստատում եմ Հայաստանի պատրաստակամությունը Ձեր առաջադրած «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության ծրագրերին ակտիվորեն մասնակցելու վերաբերյալ:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված հայ-չինական գործակցությունը տարբեր բնագա­վառներում կշարունակի զարգանալ՝ ի շահ մեր ժողովուրդների»,-մասնավորապես նշվում է նախագահ Սարգսյանի ուղերձում:

Армения придает большое значение последовательному развитию дружественных отношений с Китаем: Армен Саркисян
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание председателю Китайской народной республики Си Цзиньпину по случаю 70-летия образования КНР.
“Армяно-китайские исторические отношения берут начало со времен Великого шелкового пути, когда между нашими народами сформировались тесные торговые и культурные связи. Армения придает большое значение последовательному развитию дружественных отношений и политического диалога с Китаем и взаимовыгодному сотрудничеству в сферах экономики, образования, науки и культуры. Еще раз подтверждаю готовность Армении активно участвовать в предложенных Вами программах инициативы "Один пояс, один путь”. Уверен, что благодаря совместным усилиям армяно-китайское сотрудничество в различных сферах, основанное на взаимном уважении и доверии, продолжит развиваться во благо наших народов”, - говорится в послании президента Саркисяна.