Կյանքից հեռացել է նկարիչ, քանդակագործ, ճարտարապետ Վան Խաչատուրը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ սեպտեմբերի 27-ին, 93 տարեկանում կյանքից հեռացել է նկարիչ, քանդակագործ, ճարտարապետ, արվեստաբան Վան Խաչատուրը:
Վան Խաչատուրը (Վանիկ Հակոբի Խաչատրյան) ժամանակակից հայ մոնումենտալ գեղանկարչության հիմնադիրն է: Ծնվել է 1926 թվականին, Բաքվում: Սովորել է Երևանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտում և Սանկտ Պետերբուրգի գեղարվեստի ակադեմիայում: 1984 թվականից Հայաստանի նկարիչների միության անդամ է: 1991 թվականին իր ստեղծագործական ժառանգությունը՝ ավելի քան երկու հազար աշխատանք (կտավներ, քանդակներ, ճարտարապետական նախագծեր, տարածական նկարչություն, գրաֆիկական գործեր), Վան Խաչատուրը նվիրաբերել է Հայաստանին։ Հեղինակն է Մատենադարանի խճանկարի և որմնանկարների:
Ստեղծագործական ողջ գործունեության ընթացքում Վան Խաչատուրն իր առջև դրել է բազմաթիվ գեղարվեստական խնդիրներ, այդ թվում՝ հայկական ժամանակակից գեղանկարչության և ճարտարապետության սինթեզի նորովի լուծման խնդիրը:
2011 թվականին Վան Խաչատուրն արժանացել է «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 2-րդ աստիճանի մեդալի:
Վան Խաչատուրի պայծառ հիշատակը երկար կմնա արվեստասեր հասարակության, հարազատների և գործընկերների սրտերում:

Ушел из жизни художник, скульптор, архитектор Ван Хачатур
Поддержи А1+!Министерство образования, науки, культуры и спорта РА с глубокой скорбью сообщает, что 27-го сентября, в возрасте 93 лет ушел из жизни художник, скульптор, архитектор, искусствовед Ван Хачатур.
Ван Хачатур (Ваник Акопович Хачатрян) является основателем современной армянской монументальной живописи. Родился в 1926 году, в Баку. Учился в Ереванском театрально-художественном институте и Санкт-Петербургской Академии художеств. С 1984 года является членом Союза художников Армении. В 1991 году его творческое наследие – более двух тысяч работ (полотна, скульптуры, архитектурные проекты, пространственное рисование, графические работы) – Ван Хачатур подарил Армении. Он является автором мозаики и фресок Матенадарана.
На протяжении всей творческой деятельности Ван Хачатур ставил перед собой многочисленные художественные задачи, в том числе задачу по-новому решить синтез армянского современного изобразительного искусства и архитектуры.