Հայաստանի և Խորվաթիայի արտգործնախարարների հանդիպումը (տեսանյութ)
Սեպտեմբերի 26-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ՄԱԿ կենտրոնակայանում՝ Նյու Յորքում, հանդիպում ունեցավ Խորվաթիայի արտաքին և եվրոպական հարցերի նորանշանակ նախարար Գորդան Գրլիչ Ռադմանի հետ։
Շնորհավորելով նախարար Գրլիչ Ռադմանին պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթելով առաքելության իրականացման գործում` նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ Հայաստանն արժևորում է Խորվաթիայի հետ փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված բարեկամական հարաբերությունները։
ԱԳ նախարարները վերահաստատեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ համատեղ ջանքերով առավել խորացնելու և հարստացնելու համագործակցության երկկողմ օրակարգը, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև կանոնավոր խորհրդակցությունների անցկացման և տարբեր մակարդակներում շփումների ու փոխայցելությունների ակտիվացման միջոցով:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստան-ԵՄ գործընկերությանն առնչվող հարցերի: Այս համատեքստում ԱԳ նախարարն առանձնահատուկ կարևորեց ԵՄ և անդամ երկրների հետ հարաբերությունները կարգավորող իրավական հենքի՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) կիրարկման գործընթացը՝ ընդգծելով, որ այն նաև կարևոր գործիք է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների գործընթացի խթանման համար:

Встреча министров иностранных дел Армении и Хорватии (видео)
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 26 сентября в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке встретился с новоназначенным министром иностранных и европейских вопросов Хорватии Горданом Грличом Радманом.
Поздравив министра с назначением и пожелав успехов в осуществлении миссии, Мнацаканян подчеркнул, что Армения ценит дружественные отношения с Хорватией, основанные на взаимном уважении.
Главы МИД подтвердили обоюдную готовность совместными усилиями еще более углубить и обогатить двустороннюю повестку сотрудничества, в том числе и путем проведения регулярных консультаций между внешнеполитическими ведомствами и активизации контактов и взаимных визитов на различных уровнях.
Собеседники коснулись вопросов, касающихся партнерства Армения – ЕС. В этом контексте глава МИД РА особо подчеркнул важное значение реализации правовой базы, регулирующей отношения с ЕС и странами-членами, Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве (СВРП), подчеркнув, что это также важный инструмент для стимулирования процесса реформ, осуществляемых правительством Армении.