Զոհրաբ Մնացականյանը եռակողմ հանդիպում է ունեցել Կիպրոսի եւ Հունաստանի ԱԳ նախարարների հետ (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍեպտեմբերի 25-ին՝ Նյու Յորքում, ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքների շրջանակներում տեղի ունեցավ եռակողմ հանդիպում ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի, Կիպրոսի ԱԳ նախարար Նիկոս Խրիստոդուլիդեսի և Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոլաոս Դենդիասի միջև:
Արտգործնախարարներն ընդգծեցին, որ այս եռակողմ հանդիպումը ևս մեկ լավ առիթ է քննարկելու օրակարգային հարցերի լայն շրջանակ և նախանշել Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան եռակողմ գործընկերության հետագա շրջանակները: Կողմերը վերահաստատեցին փոխադարձ պատրաստակամությունը՝ երկխոսության և համագործակցության շնորհիվ հասնելու պատմական ամուր կապերով միահյուսված երեք ժողովուրդների ընդհանուր նպատակների և նախաձեռնությունների կյանքի կոչմանը: Այս համատեքստում նախարարները նախանշեցին փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացման և համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման ուղղությամբ գործնական քայլերի ձեռնարկումը:
Այս ուղղությամբ կողմերը կարևորեցին գալիք տարի Երևանում նախատեսված Կիպրոս-Հայաստան-Հունաստան ձևաչափով գագաթաժողովը և նախանշեցին վերջինիս նախապատրաստման աշխատանքները։
Երեք երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի հրատապ հարցեր։
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին՝ Կիպրոսի և Հունաստանի արտգործնախարարները վերահաստատեցին իրենց երկրների աջակցությունը Հայաստանին ամրապնդելու ԵՄ հետ հարաբերությունները, ինչպես Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի, այնպես էլ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում: Այս առնչությամբ Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանի համար առաջնային նշանակություն ունի ԵՄ երկրներ մուտքի արտոնագրերի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը՝ որպես կարևոր գործիք մարդկանց միջև շփումների և կապերի խթանման գործում:

Зограб Мнацаканян провел трехстороннюю встречу с главами МИД Кипра и Греции (видео)
Поддержи А1+!В Нью-Йорке 25 сентября в рамках 74-й сессии ГА ООН состоялась трехсторонняя встреча министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна, министра иностранных дел Кипра Никоса Христодулидеса и министра иностранных дел Греции Николаоса Дендиаса.
Министры иностранных дел подчеркнули, что эта трехсторонняя встреча - еще один хороший повод для обсуждения широкого круга вопросов повестки дня и наметили дальнейшие рамки трехстороннего партнерства Кипр – Армения – Греция.
Стороны подтвердили взаимную готовность посредством диалога и сотрудничества трех народов, переплетенных крепкими историческими связями достичь реализация общих целей и инициатив. В этом контексте министры наметили практические шаги по реализации программ по обмену опытом и выявлению новых сфер сотрудничества в ряде сфер, представляющих взаимный интерес.
В этом направлении стороны отметили важное значение саммита в формате Кипр – Армения –Греция, намеченного провести в будущем году в Ереване, и наметили работы по его подготовке.
Главы внешнеполитических ведомств трех стран обсудили актуальные вопросы международной и региональной повестки дня.
Коснувшись отношений Армения - ЕС, министры иностранных дел Кипра и Греции подтвердили поддержку своих стран Армении в укреплении отношений с ЕС, как в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, так и в рамках Восточного партнерства. В этой связи министр Мнацаканян отметил, что для Армении в качестве важного инструмента для стимулирования контактов и связей между людьми первостепенное значение имеет начало диалога вокруг либерализации въездных виз в страны ЕС.