Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Մոլդովայի Հանրապետության Խորհրդարանի նախագահի հետ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵվրասիայի երկրների խորհրդարանների խոսնակների 4-րդ համաժողովի շրջանակում Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր Սուլթանում սեպտեմբերի 23-ին կայացել է ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի եւ Մոլդովայի Հանրապետության Խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի հանդիպումը:
Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերությունները, որոնց ամրապնդման գործում մեծ է խորհրդարանների դերը: Ընդգծվել է պատգամավորների շրջանում բարեկամական խմբերում ընդգրկվելու հետաքրքրվածությունը:
Զինաիդա Գրեչանին, արժեւորելով Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ քաղաքական եւ տնտեսական կապերը, նշել է, որ առկա են զարգացաման հեռանկարներ հատկապես ապրանքաշրջանառության եւ գյուղատնտեսության ոլորտներում:
Մոլդովական կողմն իր համակրանքն է հայտնել 2018 թվականի ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության արժեքներին, դրա արդյունքում մեկնարկած՝ քաղաքական, տնտեսական եւ իրավական ոլորտներում բարեփոխումների օրակարգին:
Արարատ Միրզոյանը, ընդգծելով Հայաստանի եւ Մոլդովայի միջեւ ձեւավորված պատմական, քաղաքական եւ հումանիտար կապերը, կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականների համատեղ աշխատանքը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ միջազգային հարթակներում: Խորհրդարանի ղեկավարն արժեւորել է Մոլդովայի հայ համայնքի ուրույն դերը երկու երկրների հարաբերությունների խորացման հարցում:
Զինաիդա Գրեչանին ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահին հրավիրել է Մոլոդովայի Հանրապետություն:
Հանդիպմանը մասնակցել են Մոլդովայի խորհրդարանի փոխխոսնակներ Միխայիլ Պոպշոյը եւ Ալեքսանդր Սլուսարյը, ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Արման Բոշյանը եւ Վաղարշակ Հակոբյանը:

Арарат Мирзоян встретился со спикером парламента Молдовы
Поддержи А1+!В рамках 4-й Конференции спикеров парламентов стран Евразии председатель Национального Собрания Республики Армения Арарат Мирзоян 23 сентября в столице Казахстана Нур-Султан встретился с председателем парламента Республики Молдова Зинаидой Гречани.
Стороны подчеркнули важность дружественных отношений между двумя странами, в укреплении которых большую роль играют парламенты. Был подчеркнут интерес депутатов к включению в дружественные группы.
Подчеркнув важность политических и экономических связей между Арменией и Молдовой, Зинаида Гречани отметила, что существуют перспективы развития, особенно в сфере товарооборота и сельского хозяйства.
Молдавская сторона выразила сочувствие ценностям революции, которая произошла в Армении в апреле 2018 года, в результате которой начались политические, экономические и правовые реформы.
Подчеркнув исторические, политические и гуманитарные связи между Арменией и Молдовой, Арарат Мирзоян отметил важность совместной работы парламентариев двух стран как на двусторонней, так и на международной платформах. Глава парламента высоко оценил уникальную роль армянской общины Молдовы в углублении отношений между двумя странами.
Зинаида Гречани пригласила спикера Национального Собрания Республики Армения в Республику Молдова.
Во встрече приняли участие вице-спикеры парламента Молдовы Михаил Попшой и Александр Слюсарь, депутаты НС Армении Арман Бошян и Вагаршак Акопян.