Հերթերը գոյացել են ՌԴ-ից դուրս եկող մեքենաներին պատճառով․ խոսնակը՝ Վերին Լարսի անցակետի կուտակումների մասին
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության խոսնակ Աննա Օհանյանը ֆեյսբուքում գրել է․
«Վերին Լարսի անցակետի վերաբերյալ հրապարակումների առնչությամբ տեղեկացնում ենք, որ հերթերը հիմնականում գոյացել են Ռուսաստանի Դաշնության տարածքից դուրս եկող մեքենաներին դեպքում, այլ ոչ թե մեկնող։ Խնդիրը հիմնականում բեռների՝ սռնիների ծանրաբեռնվածության սահմանված նորմաներին անհամապատասխանությունն է։
Այնուամենայնիվ, Հայաստանից արտահանվող բեռների համար այժմ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը դիտարկում է խնդրին համակարգային լուծում տալու տարբերակը, որպեսզի հայաստանյան բեռնափոխադրողներն ապրանքն արտահանելուց առաջ ստուգեն բեռների համապատասխանությունը սռնիների ծանրաբեռնվածության նորմաներին:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը կապի մեջ է Վերին Լարսի անցակետի գործընկերների հետ, և խնդիրը մեր ուշադրության կետնրոնում է: Ի լրումն կից ներկայացնում ենք բեռնափոխադրման սահմանված նորմերը (տե՛ս հավելված 2)»,- գրել է Օհանյանը:

Очереди образовались из-за выезжающих из РФ автомобилей: спикер – о скоплениях на пропускном пункте Верхний Ларс
Поддержи А1+!Спикер Министерства экономики РА Анна Оганян написала в фейсбук:
“В связи с публикациями относительно пропускного пункта Верхний Ларс сообщаем, что очереди в основном образовались в случае автомобилей, выезжающих с территории Российской Федерации, а не въезжающих. Проблема в основном заключается в несоответствии грузов установленным нормам загруженности осей.
Тем не менее для экспортируемых из Армении грузов в настоящее время Министерство экономики РА рассматривает вариант системного решения проблемы, чтобы армянские грузоперевозчики при экспорте товара сначала проверяли соответствие грузов нормам загруженности осей.
Министерство экономики РА находится на связи с коллегами из пропускного пункта ВЕрхний Ларс, и проблема находится в центре нашего внимания. В дополнение представляем установленные нормы грузоперевозки (см. приложение 2)»,- написала Оганян.