Վարչապետը և Լոս Անջելեսի քաղաքապետը քննարկել են համագործակցության զարգացման հեռանկարները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և տիկին Աննա Հակոբյանն ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում հյուրընկալվել են Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանում, հանդիպումներ ունեցել Կալիֆորնիայի նահանգային և Լոս Անջելեսի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ։
Լոս Անջելեսի քաղաքապետի անունից տրված պաշտոնական ընդունելությունից հետո տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթիի հանդիպումը։
Էրիկ Գարսեթին ողջունել է Հայաստանի վարչապետին, նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներին և կարևորել Նիկոլ Փաշինյանի այցը ԱՄՆ ու Լոս Անջելես։ «Ուրախ ենք հյուրընկալել Ձեզ, պարոն Փաշինյան, Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանում։ Լոս Անջելեսում բնակվող և գործունեություն ծավալող հայկական համայնքը շատ հաջողակ է և ակտիվ ներգրավված է մեր քաղաքի հասարակական-քաղաքական կյանքի տարբեր ոլորտներում։ Լոս Անջելեսը և Երևանը քույր քաղաքներ են,  մենք արդյունավետ համագործակցում ենք, և կարևորում ենք ընդհանրապես Հայաստանի հետ գործընկերությունը», - նշել է Լոս Անջելեսի քաղաքապետը։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Էրիկ Գարսեթիին ջերմ ընդունելության, ինչպես նաև Գրանդ Փարք կոչվող վայրում նախատեսված հանրահավաքի կազմակերպման գործում ցուցաբերած մեծ աջակցության համար։ Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ ԱՄՆ իր այցի օրակարգի կեսը նվիրված է Կալիֆորնիայի և Լոս Անջելեսի հետ համագործակցությանը, ինչը վկայում է այդ գործընկերությանը տրվող կարևորության մասին և նոր հնարավորություններ է բացում համագործակցության զարգացման համար։ «Քաղաքական արմատական փոփոխություններից հետո մենք առաջ ենք գնում տնտեսական հսկայական փոփոխությունների իրականացման, տնտեսական առաջընթացի արձանագրման ճանապարհով, և այդ գործընթացում մեր գործընկերների հետ համագործակցությունը կարևոր դեր ունի։ Այսօրվա դրությամբ մենք տնտեսական աճի լավ դինամիկա ունենք, լավ արդյունքներ ենք արձանագրում համակարգային կոռուպցիան և մենաշնորհները վերացնելու, տեխնոլոգիական առաջընթաց ապահովելու, բիզնես միջավայրը բարելավելու ուղղություններով: Ամերիկայի մեր գործընկերների, այդ թվում՝ Կալիֆորնիա նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի հետ շարունակական համագործակցությունը, փորձի փոխանակումը կնպաստեն այդ գործընթացների հաջողմանը։ Ցանկանում եմ նաև երախտագիտություն հայտնել Լոս Անջելեսի քաղաքային իշխանությունների կողմից հայ համայնքին ցուցաբերվող վերաբերմունքի համար», - ընդգծել է Հայաստանի վարչապետը։
Զրուցակիցները քննարկել են զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում կապերի զարգացման, ներդրումային ծրագրերի իրականացման և այլ ուղղություններով փոխգործակցության զարգացման հեռանկարները։ Երկուստեք ընդգծվել է օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման կարևորությունը։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվացնել շփումները փոխշահավետ համագործակցության կոնկրետ ծրագրեր մշակելու և գործնական արդյունքներ արձանագրելու ուղղությամբ։
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի վարչապետը և Լոս Անջելեսի քաղաքապետը փոխանակվել են խորհրդանշական հուշանվերներով։
Հանդիպումից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթին ուղևորվել են Լոս Անջելեսի կենտրոնում գտնվող Գրանդ Փարք վայր՝ մասնակցելու հանրահավաքին։ Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթին հանրահավաքի սկզբում հանդես է եկել բացման խոսքով։

Премьер-министр Армении и мэр Лос-Анджелеса обсудили перспективы развития сотрудничества
Премьер-министр Армении Никол Пашинян и его супруга Анна Акопян были приняты в мэрии Лос-Анджелеса в рамках своего рабочего визита в Соединенные Штаты, встретились с представителями властей Калифорнии и городских властей Лос-Анджелеса.
После официального приема от имени мэра Лос-Анджелеса состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с мэром Лос-Анджелеса Эриком Гарсетти.
Эрик Гарсетти приветствовал премьер-министра Армении, членов возглавляемой им делегации и подчеркнул важность визита Николая Пашиняна в США и Лос-Анджелес. «Мы рады приветствовать вас, г-н Пашинян, в мэрии Лос-Анджелеса. Армянская община, живущая и работающая в Лос-Анджелесе, очень успешна и активно участвует в различных сферах общественной и политической жизни нашего города. Лос-Анджелес и Ереван - города-побратимы, мы эффективно сотрудничаем и придаем большое значение партнерству с Арменией в целом », - сказал мэр Лос-Анджелеса.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность Эрику Гарсетти за теплый прием и большую поддержку в организации митинга в Гранд-парке. Глава правительства отметил, что половина его визита в Соединенные Штаты посвящена сотрудничеству с Калифорнией и Лос-Анджелесом, что демонстрирует важность, придаваемую этому партнерству, и открывает новые возможности для развития сотрудничества. «После радикальных политических изменений мы продвигаемся вперед через огромные экономические изменения, экономический прогресс, и сотрудничество с нашими партнерами должно сыграть важную роль в этом процессе. В настоящее время у нас хорошая динамика экономического роста, которая дает хорошие результаты в устранении системной коррупции и монополий, обеспечении технического прогресса и улучшении деловой среды. Непрерывное сотрудничество с нашими американскими партнерами, включая город Калифорния и город Лос-Анджелес, будет способствовать успеху этих процессов. Я также хотел бы выразить свою благодарность за отношение городских властей Лос-Анджелеса к армянской общине », - подчеркнул премьер-министр Армении.
Собеседники обсудили перспективы развития отношений в сферах туризма, информационных технологий, реализации инвестиционных программ и других областях. Обе стороны подчеркнули важность установления прямого воздушного сообщения. Была достигнута договоренность об интенсификации контактов для разработки конкретных программ взаимовыгодного сотрудничества и достижения практических результатов.
В конце встречи премьер-министр Армении и мэр Лос-Анджелеса обменялись символическими сувенирами.
После встречи премьер-министр Никол Пашинян и мэр Лос-Анджелеса Эрик Гарсетти отправились в Гранд-парк в центре Лос-Анджелеса для участия в митинге. Мэр Лос-Анджелеса Эрик Гарсетти сделал вступительное слово на митинге.