Վարչապետը ելույթ է ունեցել Լոս Անջելեսի քաղաքապետի անունից տրված պաշտոնական ընդունելությանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ Լոս Անջելեսի քաղաքապետարանում մասնակցել է Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթիի անունից տրված պաշտոնական ընդունելությանը։
Վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Մեծարգո փոխնահանգապետ Էլենի Կունալակիս,
Հարգարժան քաղաքապետ Գարսեթի և քաղաքային խորհրդի անդամ Քրեկորյան,
Պատվավոր պետական այրեր,
Հարգելի վերահսկիչներ՝ տիկին Բարգեր և տիկին Սոլիս,
Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամներ,
Գերաշնորհ հոգևոր հայրեր,
Ընտրյալ և առաջադրված պաշտոնյաներ,
Շատ ուրախալի է ինձ համար այսօր այստեղ գտնվել: Ես կցանկանայի խորին շնորհակալություն հայտնել Լոս Անջելեսի քաղաքապետ պարոն Գարսեթիին՝ այս գեղեցիկ իրադարձությունը կազմակերպելու և մեր հաղորդակցության համար առիթ ընձեռելու համար:
Պարոն Գարսեթի, մենք բարձր ենք գնահատում Ձեր նվիրվածությունն ու աջակցությունը հայ համայնքին: Օգտվելով առիթից` ես կցանկանայի նաև իմ խորին գնահատանքը հայտնել Խորհրդի անդամ Փոլ Քրեկորյանին, վերահսկիչներ Քեթրին Բարգերին և Հիլդա Սոլիսին` հանրային միջոցառման կազմակերպման գործում իրենց արժեքավոր ներդրման համար:
Կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել Կալիֆորնիայի նահանգապետ Գեվին Նյուզոմին, ով չկարողացավ մասնակցել այս հանդիպմանը, և ում հետ հանդիպելու եմ ավելի ուշ Նյու Յորքում՝ բարեկամության և Հայաստան-Կալիֆորնիա գործընկերությունն առաջ մղելու գործին իր նվիրվածության համար: Այդ հանդիպմանը Հայաստանի և Կալիֆորնիայի միջև կստորագրվի համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագիր։
Իմ անկեղծ շնորհակալությունը փոխնահանգապետ Ելենի Կունալակիսին` մեզ հետ այսօր լինելու համար:
Հայաստանը մեծապես գնահատում է իր հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների, Կալիֆորնիա մեծ նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի հետ: Սա աշխարհի այն եզակի վայրերից մեկն է, որտեղ մենք ունենք հայկական մտավոր, մշակութային, կրոնական և ֆինանսական ներուժի մեծ կենտրոնացում: Եվ սա շատ առումներով ծնում է հզոր կենտրոնաձիգ ուժ աշխարհասփյուռ 10 միլիոն հայերի համար:
Ես ուրախ եմ այսօր, երբ տեսնում եմ այս միջոցառմանը ներկա հայկական ավանդական բոլոր կուսակցություններին և կազմակերպություններին: Ես ուրախ եմ, որ տեսնում եմ բոլոր քրիստոնեական դավանանքների ծաղկուն համայնքները: Ես ուրախ եմ, որ այստեղ եմ տեսնում մշակութային, կրթական, ֆինանսական և փաստաբանական կազմակերպություններ: Լոս Անջելեսը՝ իր հայկական եկեղեցիներով, հուշարձաններով, դպրոցներով, մշակութային և մարզական կենտրոններով հայերի հիմնարար ինտեգրման հիանալի օրինակ է ամերիկյան հասարակության մեջ:
Սա շատ ամուր հիմք է, մնայուն կռվան՝ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ մեր հարաբերություններում, որն իսկապես փոխլրացնող և օգտակար է:
Այսօր մեր ամուր կապերը շարունակում են էլ ավելի ամրապնդվել մշակութային փոխանակումներով, համատեղ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, ինչն անշեղորեն բարձրացնում է մեր փոխվստահության, փոխադարձ աջակցության ու փոխըմբռնման մակարդակը:
Հաջորդ տարի մենք նշելու ենք Երևանի և Լոս Անջելեսի միջև Քույր քաղաքների համաձայնագրի 15-ամյակը, ինչը կնշանավորվի մի շարք նախաձեռնություններով, որոնք կնպաստեն երկու քաղաքների միջև համագործակցությանը: Մենք բարձր ենք գնահատում նախկին քաղաքապետ Անտոնիո Վիլարայգոսայի և ներկայիս քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթիի` այս համագործակցությունը խթանելու և ընդլայնված գործընկերության նոր հնարավորություններ դիտարկելու ջանքերը:
Այս այցի ընթացքում մենք ևս մեկ քայլ կձեռնարկենք մեր բարեկամությունն առավել գործնական և արդյունավետ դարձնելու ուղղությամբ: Վաղը մենք ունենք մեծ Կալիֆորնիա-Հայաստան գործարար սիմպոզիում, որին կհաջորդի երկու կարևոր պայմանագրերի կնքման արարողությունը` ուղղված մեր առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը:
Սա լավ առիթ է՝ մեր երախտագիտությունը հայտնելու Կալիֆորնիա նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի իշխանություններին՝ մեր երկրի մշակութային և ավանդույթային արժեքները մշտապես ի ցույց դնելու համար: Դա արժեքավոր ներդրում է այս երկրում Հայաստանն առավել ճանաչելի դարձնելու և այն ամերիկյան տուրիստական քարտեզների վրա երևակելու ուղղությամբ: Բոլոր այդ փառատոնները, կինոցուցադրությունները, համերգները և մյուս միջոցառումներն ազդակներ են ստեղծում Հայաստանի և Կալիֆորնիայի միջև ավելի ակտիվ փոխանակումների, մարդկանց միջև ավելի ինտենսիվ շփումների համար։
Կցանկանայի նաև հավաստել մեր երախտագիտությունը Կալիֆորնիա նահանգի և Լոս Անջելես քաղաքի իշխանություններին` այս մեծ քաղաքի հենց սրտում Հայոց ցեղասպանության հուշարձանի բացմանն օժանդակելու համար: Այն վեր է հառնում որպես Լոս Անջելեսի հանրային տարածքի վրա կառուցված առաջին հուշահամալիր՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության և բոլոր ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակին: Այն նաև մեր համայնքի երախտագիտության արտահայտությունն է Միացյալ Նահանգներին, ամերիկացի ժողովրդին, Կալիֆորնիա նահանգին և այս գեղեցիկ քաղաքին:
Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր համագործակցությունը Կալիֆորնիայի իշխանությունների հետ: Մենք ակնկալում ենք սերտացնել մեր փոխանակումները Լոս Անջելես քաղաքի հետ: Մենք պատրաստ ենք ամրապնդել մեր բարեկամությունը Կալիֆորնիայում ընտրված պաշտոնյաների հետ, որոնցից շատերը Հայաստանի նվիրյալ բարեկամներն են Կալիֆորնիայի հայամետ պատգամավորական խմբում, Սենատի Կալիֆորնիայի հանձնախմբում, Հայաստանի և Արցախի հետ փոխադարձ առևտրի կենտրոններում, արվեստի և մշակութային փոխանակման օջախներում, և իհարկե, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբում:
Մենք առաջ կշարժվենք հայ-կալիֆորնիական համագործակցության խորացմանն ուղղված մեր ջանքերում, իսկ Լոս Անջելես քաղաքը կլինի հիմնական կիզակետը՝ միանգամայն հասկանալի պատճառներով: Վստահ եմ, որ այդ հարաբերությունները դինամիկ կերպով կզարգանան՝ ընդգրկելով նորանոր նախաձեռնություններ և համատեղ ջանքեր:
Շնորհակալ եմ բոլորիդ, որ այսօր այստեղ եք»։
Ելույթներով են հանդես եկել նաև Լոս Անջելեսի քաղաքապետ Էրիկ Գարսեթին, Լոս Անջելեսի քաղաքային խորհրդի անդամ Փոլ Քրեքորյանը, ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Վարուժան Ներսեսյանը, Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրդյանը։

Премьер-министр выступил на официальном приеме от имени мэра Лос-Анджелеса
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян, находящийся с рабочим визитом в США, и его супруга Анна Акопян присутствовали на официальном приеме от имени мэра Лос-Анджелеса Эрика Гарсетти в мэрии Лос-Анджелеса.
Премьер-министр выступил с речью, в которой он, в частности, сказал:
«Уважаемая заместитель губернатора Элени Куналакис,
Уважаемый мэр Гарсетта и член городского совета Крекорян,
Уважаемые государственные чиновники,
Уважаемые контролеры: миссис Барджес и миссис Солис,
Члены городского совета Лос-Анджелеса,
Верховные Духовные Отцы,
Ваши превосходительства,
Избранные и назначенные чиновники,
Уважаемые гости,
Мне очень приятно быть здесь сегодня. Я хотел бы выразить мою глубокую благодарность мэру Лос-Анджелеса г-ну Гарсетти за организацию этого прекрасного мероприятия и за предоставленную нам возможность пообщаться.
Господин Гарсетти, мы высоко ценим вашу приверженность и поддержку армянской общины. Пользуясь случаем, я также хотел бы выразить глубокую признательность члену Совета директоров Полу Крекоряну, руководителям Кэтрин Бергер и Хильде Солис за их ценный вклад в организацию публичного мероприятия.
Я хотел бы поблагодарить губернатора Гэвина Ньюсома, который не смог присутствовать на этой встрече и с которым я встречусь позже в Нью-Йорке, за его приверженность делу развития дружбы и партнерства Армения-Калифорния. На встрече будет подписано рамочное соглашение о сотрудничестве между Арменией и Калифорнией.
Я искренне благодарю заместителя губернатора Элени Куналакиса за то, что она сегодня с нами.
Армения высоко ценит свои отношения с Соединенными Штатами, Калифорнией и городом Лос-Анджелес. Это одно из немногих мест в мире, где мы имеем большую концентрацию интеллектуального, культурного, религиозного и финансового потенциала Армении. И это во многом создает мощную центробежную силу для 10 миллионов армян по всему миру.
Я счастлив сегодня видеть все традиционные армянские партии и организации, присутствующие на этом мероприятии. Я рад видеть процветающие общины всех христианских конфессий. Я рад видеть здесь культурные, образовательные, финансовые и правозащитные организации. Лос-Анджелес с его армянскими церквями, памятниками, школами, культурными и спортивными центрами является отличным примером фундаментальной интеграции армян в американское общество.
Это очень прочная основа, стабильная база в наших отношениях с Соединенными Штатами Америки, которая действительно взаимодополняюща и полезна.
Сегодня наши прочные связи продолжают укрепляться благодаря культурным обменам, совместной предпринимательской деятельности, которые постоянно повышают уровень взаимного доверия, взаимной поддержки и взаимопонимания.
В следующем году мы будем отмечать 15-ю годовщину Соглашения между городами-побратимами между Ереваном и Лос-Анджелесом, которая будет отмечена рядом инициатив, которые будут способствовать сотрудничеству между двумя городами. Мы высоко ценим усилия бывшего мэра Антонио Вильярайгоса и нынешнего мэра Эрика Гарсетти по развитию этого партнерства и изучению новых возможностей для расширения партнерства.
Во время этого визита мы сделаем еще один шаг к тому, чтобы сделать нашу дружбу более практичной и эффективной. Завтра у нас большой бизнес-симпозиум в Калифорнии и Армении, после которого состоится церемония подписания двух важных соглашений, направленных на развитие наших торгово-экономических связей.
Это хорошая возможность выразить нашу благодарность властям штата Калифорния и города Лос-Анджелес за постоянную демонстрацию культурных и традиционных ценностей нашей страны. Это ценное вложение в повышение узнаваемости Армении в этой стране и ее появление на американских туристических картах. Все эти фестивали, показы фильмов, концерты и другие мероприятия создают импульс для более активных обменов между Арменией и Калифорнией и более интенсивного взаимодействия между людьми.
Я также хотел бы еще раз выразить нашу признательность властям штата Калифорния и города Лос-Анджелес за поддержку открытия памятника Геноциду армян в самом сердце этого великого города. Он выделяется как первый в истории мемориал в публичном пространстве Лос-Анджелеса, посвященный памяти о Геноциде армян и жертвах всех геноцидов. Это также является отражением признательности нашего сообщества Соединенным Штатам, американскому народу, штату Калифорния и этому прекрасному городу.
Мы с нетерпением ждем продолжения нашего сотрудничества с властями Калифорнии. Мы с нетерпением ожидаем более тесного обмена с городом Лос-Анджелес. Мы готовы укреплять нашу дружбу с выборными должностными лицами в Калифорнии, многие из которых являются преданными друзьями Армении, в комиссии сената Калифорнии, центрах взаимной торговли с Арменией и Арцахом, комитетах по обмену искусством и культурой и, конечно же, в конгрессе Армении.
Мы будем продвигаться вперед в наших усилиях по углублению армяно-калифорнийского сотрудничества, и город Лос-Анджелес будет в центре внимания по вполне понятным причинам. Уверен, что эти отношения будут динамично развиваться, включая новые инициативы и совместные усилия.
Спасибо всем за то, что вы сегодня здесь".
С речами выступили мэр Лос-Анджелеса Эрик Гарсетти, член городского совета Лос-Анджелеса Пол Крекорян, посол РА в США Варужан Нерсесян и генеральный консул РА в Лос-Анджелесе Армен Байбурдян