Ինձ հեռացնում են իմ և Ռոբերտ Քոչարյանի համատեղ նկարի պատճառով. նախկին հյուպատոս (տեսանյութ)
Անդորրայում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Արա Բաղդասարյանի պարտականությունները դադարեցվել է, նրա աշխատանքը, Բաղդասարյանի խոսքով, ԱԳՆ խոսնակը գնահատել է ոչ արդյունավետ։
Արա Բաղդասարյանը կարծում է, որ որոշումը կապված է վերջերս սոցցանցերում տարածված իր և Ռոբերտ Քոչարյանի նկարի հետ, քանի որ իրեն անծանոթ համարից  զանգ է հնչել և հակիրճ ասվել՝ «Դուք հասկանում եք ձեր հեռացման պատճառները»։
«Ոչ արդյունավետ աշխատանքի պատասխանն եմ ուզում տան։ Ես համաձայն չեմ այդ ձևակերպման հետ ու պայքարելու եմ, որ փոխվի այդ ձևակերպումը։ Ես կարող եմ ցույց տալ իմ աշխատանքները և ապացուցել, որ ես իսկականից աշխատանք տարել եմ, որն ունեցել է իր արդյունքները»,- ասաց նա։
Արա Բաղդասարյանը նշում է, որ ինքն Անդորրայում հյուպատոս նշանակվել է Սերժ Սարգսյանի առաջարկով՝ այնտեղ Հայոց ցեղասպանության հարցը բարձրացնելու համար։
«2017 թվականի դեկտեմբերին  հրաման ստորագրվեց, և ես նշանակվեցի պատվավոր հյուպատոս։ Ես սկսեցի իմ աշխատանքը, ծանոթացա Անդորրայի խորհրդարանի նախագահի հետ։ Այնտեղ կար չորս խմբակցություն, որոնց հետ ես առանձին-առանձին հանդիպել եմ և ծանոթացրել մեր պատմությանը, ինչը նրանց շատ հետաքրքրել է։ Ես նրանց ասացի՝ եթե դուք ժողովրդավարության սկզբունքներով եք առաջնորդվում, ուրեմն իմացեք, որ Ցեղասպանությունը պետք է ճանաչեք, որպեսզի նման բաներ այլևս չկրկնվեն։ Նրանք ինձ հետ համաձայնվեցին, և այս տարի աշնանը այդ  հարցը պետք է դրվեր խորհրդարանում, քանի որ ամեն ինչ  պատրաստ էր դրա համար»,- պարզաբանեց նա։
Արա Բաղդասարյանը նշում է, որ ինքը փորձելու է իր սկսած գործը ավարտին հասցնել, սակայ դա այժմ պետք է անի ձեռք բերած ծանոթների օգնությամբ, քանի որ այլևս կարգավիճակ չունի՝  խորհրդարանում ներկայանալու համար։
«Ճիշտ է՝ ինձ դժվարություններ ստեղծեցին, բայց ես ամեն ինչ անելու եմ, քանի որ դա ես համարում եմ իմ առաքելությունը։ Դեռ փոքր տարիքից պապս պատմել է, որ Վանը մեր հողն է, մենք չենք կարող մեր հողերը հետ բերել, բայց ամենք մեկս պարտք ունենք՝ ինչ-որ բան անելու»։
Արա Բաղդասարյանը պարզաբանեց նաև, որ  ինքը Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցը չէ, և այդ նկարը կատարվել է հանդիպման ժամանակ։ Իսկ քաղաքականության մեջ ներգրավված չէ, քանի որ իր աշխատանքն այլ առաքելություն ունի։

Меня увольняют из-за моей совместной фотографии с Робертом Кочаряном: бывший консул (видео)
Обязанности почетного консула РА в Андорре Ара Багдасаряна прекращены, его работу, по словам Багдасаряна, спикер МИД оценила как неэффективную.
Ара Багдасарян считает, что решение связано с недавно распространенной в соцсетях его фотографией с Робертом Кочаряном, поскольку ему позвонили с незнакомого разговора и коротко сказали: «Вы понимаете причины вашего увольнения».
«Я хочу, чтобы они ответили относительно неэффективной работы. Я не согласен с этой формулировкой и буду бороться, чтобы эта формулировка изменилась. Я могу показать мою работу и доказать, что я действительно проводил работу, которая имела свои результаты», - сказал он.
Ара Багдасарян отмечает, что он был назначен послом в Андорре по предложению Сержа Саркисяна для того, чтобы поднять там вопрос Геноцида армян.
«В декабре 2017 года был подписан указ, и я был назначен почетным консулом. Я начал свою работу, ознакомился с председателем парламента Андорры. Там были четыре фракции, с которыми я по-отдельности встретился и ознакомил с нашей историей, что их очень заинтересовало. Я им сказал: если вы руководствуетесь принципами демократии, то знайте, что вы должны признать Геноцид, чтобы подобные вещи более не повторялись. Они согласились со мной, и осенью этого года этот вопрос должен был быть вынесен в парламент, поскольку все было готово для этого», - пояснил он.
Ара Багдасарян отмечает, что он попытается довести до конца начатое дело, однако сейчас он должен делать это  при помощи приобретенных знакомых, поскольку у него больше нет статуса  для того, чтобы появляться в парламенте.
«Правда, для меня создали трудности, но я сделаю все, поскольку я считаю это своей миссией. Еще с малых лет мой дед рассказывал, что Ван – наша земля, мы не можем вернуть наши земли, но долг каждого из нас – сделать что-то».
Ара Багдасарян также пояснил, что он не является сторонником Роберта Кочаряна, и эта фотография была сделана во время встречи. А в политику он не вовлечен, поскольку у ее работы другая миссия.